Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (festivalový název)

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Internetový chlapec : Príbeh Aarona Swartza

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Krimi

USA, 2014, 105 min

Brian Knappenberger

Mazec. Popravdě jsem o tomhle pozoruhodném klukovi před shlédnutím dokumentu moc neslyšel. A jsem mu vážně vděčný za to, za co bojoval a je to vážně děsivé, že mu vláda takhle zničila život, který mohl přinést ještě spoustu skvělého a důležitého pro společnost, namísto aby hony na čarodějnice pořádala někde na Wall Street... Ale chápu, že zneškodnit a umlčet jednotlivce je mnohem jednodušší než hledat viníky v korporacích a vlastním prohnilém systému...(6.6.2016)

Na toto sa musíte fakt sústrediť. Veľké množstvo informácií spojené s rýchlou rečou vám nedovolí si odbehnúť. Odmenou vám bude film o človeku, ktorý sa pokojne mohol stať novým americkým prezidentom. Mal charizmu, obrovský intelekt, schopnosť komunikovať i organizovať. Navyše veľký sympaťák. A to je kombinácia príliš nebezpečná pre skorumpované právnické a obchodnícke korporácie, navyše ak ste nie ochotný držať hubu a krok. Bez takýchto ľudí by sme už dávno boli len bábky v rukách oligarchie..(20.9.2015)

Vynikající dokument, který podává příběh Aarona Swartze v podstatě jako ukřižování. Je to dojemné jako Titanik a pochopitelné i pro lidi, kteří si neprošli protesty proti ACTA/PIPA/SOPA a internetové technologie jim příliš neříkají (byl jsem na tom se dvěma děvčaty). Pro mě srdcovka.(7.3.2015)

Vo svete vedia asi viac než u nás, čo tento človek dokázal a ako prispel nám všetkým v boji za naše práva, za šírenie informácií a aj keď sa celú pravdu o ňom už asi nedozvieme, rozhodne bol nepohodlný pre mnohých a tento dokument je podľa mňa veľkou poctou. Bol to génius a veľký aktivista dnešnej doby.(9.7.2014)

Priznám sa, že o Aaronovi Swartzovi som veľa nepočul, čo je rozhodne veľká škoda, pretože práve o takýchto ľuďoch, ktorí bojujú za „slobodný internet“ by malo byť v dnešnej online dobe čo najviac počuť. Aaron bojoval za práva náš všetkých a ako to už vo svete, resp. obzvlášť v USA býva stal sa nepohodlným, keďže začal ohrozovať nie až tak úplne legálny tok peňazí. Tento dokument mu vzdáva poctu a aj napriek tomu, že sa v podstate jedná len o „talking heads“, ktoré spomínajú na jednotlivé udalosti, tak dokument dokáže udržať pozornosť. Hlavne vďaka inteligentným ľuďom vystupujúcim pred kamerami, ktorí sa neboja prejaviť city, ale ani priznať si vlastné chyby a nevidia veci len jednostranne. Záver je následne natoľko silný, že tie csfďácke hviezdičky nemám najmenší problém zaokrúhliť smerom nahor. CELKOVO: 3,5* (7/10)(25.7.2014)