Matka a syn

Drama / Poetický

Rusko / Německo, 1997, 73 min

Alexej Fedorov

Thomas Kufus

Film, jemuž dominuje velmi osobitá, působivá kamera, se zabývá tématikou, která doslova rve srdce a divák chvílemi přímo fyzicky cítí bolest obou aktérů. Možná až příliš smutný snímek, který ale rozhodně stojí za vidění.(18.10.2007)

• Tuxedo

"Artovější" už to ani být nemůže. Neskutečně dlouhé nepřerušované (mnohdy i statické) záběry, prakticky nulový děj a minimum postav a dialogů.(19.10.2007)

80% - Kdo neví, jak vypadá zfilmovaná poezie, tak po zhlédnutí tohoto snímku mu to bude naprosto jasné. Krásné obrazy se zvolna střídají jeden za druhým, naplněny emocemi spějí k baladickému závěru, pro díla tohoto žánru tak typickému...(18.10.2007)

Film živoucí a měnlivý ~ toť kouzlo prolínání. Moře horám, lesy nivám, matka synovi, jaro podzimu, duše krajině - vše propojeno vzájemnými sympatiemi, vše přitažlivé, prostupující se, do sebe vnořené, soupatřičné. Prolínání zakládá snovou kvalitu Sokurovových filmů...(3.1.2014)

Po prvých piatich minútach som si hovoril, že ak bude film plynúť takýmto tempom, tak aj tá hodinka bude pre mňa veľa. Po ďalších piatich ma však film nečakane vtiahol do deja a mne to celé ubehlo clekom nečakane príjemne a rýchlo. Kamera a obraz je krásny, naplnený priam akoby bol namaľovaný temperovými fabami. Dokonca mi ani tak nevadila tá monotónnosť a statickosť kamery ako to, že to bolo celé premlčané. A aj keď dialógy matky a syna nemali nejaké vyššie rozmery, ich podstata sa mi vrývala po dožu a bolo celé krásne. Treba mať na to však správne rozpoloženie. 75%.(7.11.2007)

• - Film měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě 1997. (Terva)