Prostě to nefunguje. Nejde si najít cestu k postavám, jako by tam chyběla jakákoliv lidskost, i když se o ní tu a tam mluví. Všudypřítomná krutost, drsnost, ale přesto nepřichází žádný kontrast k ní, láska mezi ústřední dvojicí je víc vyřčená než zahraná. Jestliže je film o síle lásky, pak hledejte ve filmu všechno možné, ale lásku ne, je ústředním motivem, ale přesto tam chybí. Navíc z filmu nejde poznat řada motivací postav, nuancí, vůbec se nedozvíte nic o hlavní hrdince, proč ji ostatní říkají tak jak říkají, pokřikují na ní. Dvouhodinový film, který vám naservíruje krutost doby bez příběhu, na konci promítání sedíte v kinosálu a je vám psychicky nevolno, ale vaše emoce jakoby byly nedotčeny. Když z poslední doby vzpomenu třeba na českou Colette, která vás vydeptá a nepustí ještě několik dní, pak je Porodní bába těžko uchopitelná pro diváka, nespolupracuje s ním, nenabízí žádné možnosti jak se, i když trnitě, dostat k postavám. 55% (viděno v rámci Severské filmové zimy 2016)(27.2.2016)

Filmov z obdobia druhej svetovej vojny vzniká všade každý rok veľké množstvo. A je niekedy ťažké urobiť originálny film, alebo minimálne dostatočne zaujímavý na to, aby udržal našu pozornosť od začiatku do konca. "Kätilö" to zvláda celkom schopne. Ešte som nevidel film z tejto doby orientovaný na Fínsko a je aj celkom pozoruhodné vidieť, že sa k Fínom nesprávali tak, ako k mnohým iným. Na druhej strane mám pocit, že tento film som videl tohto roku spracovaný aj vo filme Colonia. Len vymeňme obdobie a niektoré scénky. A ináč je to v podstate ten istý film. Spojený s romantikou. Ale napriek tomu mám pocit, že tu to bolo spracované zaujímavejšie. Herci sú podľa mňa dobrí a uveriteľní, prostredie je výborné a neustála zima tomu tiež niečo pridáva. Možno tá lovestory nemusela byť až tak tlačená a najmä v závere to na mňa pôsobí dosť neprirodzene. Celkovo som si film užil, malo to svoje dobré momenty a tie dve hodiny času, čo som tomu venoval neľutujem. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B(30.11.2016)

Je to ďalší výborný vojnový film v podaní fínskej kinematografie. Ak sa mu chcem trocha venovať po historickej stránke, musíme si odmyslieť tu romantickú vsuvku a tak mi z filmu veľa neostalo. Táto časť tzv. Laponskej vojny bola pre obyvateľov tejto časti Fínska tou najstrašnejšou morou. Na rozkaz Hitlera, ktorý sa chcel Fínsku pomstiť za akt prímeria so Sovietmi, ostalo v Laponsku pri ústupe nemeckej armády, len spálená zem a ľudské utrpenia. Táto časť vojny je veľmi dobre zobrazená vo filme Vojna v severnej Európe, 2007 ale predovšetkým jeho druhý diel pod názvom Spálená zem. Niekoľko krát sa vo filme premietla otázka vytváraných zmiešaných vzťahov medzi miestnymi fínskymi ženami a nemeckými vojakmi. Po vojne sa do Nemecka dostalo len pár týchto žien so svojimi deťmi, ostatným (okolo 700 žien) ostali vo Fínsku len oči pre plač. K vysvetleniu tejto otázky je spracovaný výborný film Dva životy, 2012.(26.2.2016)

Film mi byl doporučen lidmi, co znají knihu. Prý finský Stoletý stařík, prý se i zasměju. Tak to tedy vážně ne. Prostě válečné drama.(13.12.2015)

Ej, tak toto nebolo úplne v poriadku. Kätilö som chcela vidieť z jedného dôvodu. Kniná predloha patrí k najlepším knihám, aké som minulý rok prečítala. Drsný, silný, jazykovo neskutočne bohatý príbeh. Bolo mi jasné, že natočiť to nebude jednoduché a tak som ani nemala veľké očakávania. Lenže film bol oproti nej veľmi slabý. Natočený pekne, kvalitne, hádam, že nemal veľký rozpočet, ale pozeralo sa naň dobre. Problém je ten samotný príbeh. A herečka. Krista Kosonen je skrátka moc pekná, aby hrala hlavnú ženskú postavu, ktorá má byť škaredá. Vzťah medzi ňou a nacistickým dôstojníkom bol veľmi jdnoduchý. Akoby sa ocitli iba v nesprávnej dobe na nesprávnom čase. Toť vše. Žiadne ďalšie prekážky. lenže ich vzťah bol podstatne komplikovanejší. A to nehovorím o ďalších postavách, rodinných vzťahoch, dopisoch a dianí v tábore. Film častokrát naláka k prečítaniu knižnej predlohy, ale myslím, že tomto prípade to nebude fungovať. Čo je škoda, pretože román je naozaj kvalitný. A film iba slabým odvarom. [Severská filmová zima 2016](27.2.2016)