Filmov z obdobia druhej svetovej vojny vzniká všade každý rok veľké množstvo. A je niekedy ťažké urobiť originálny film, alebo minimálne dostatočne zaujímavý na to, aby udržal našu pozornosť od začiatku do konca. "Kätilö" to zvláda celkom schopne. Ešte som nevidel film z tejto doby orientovaný na Fínsko a je aj celkom pozoruhodné vidieť, že sa k Fínom nesprávali tak, ako k mnohým iným. Na druhej strane mám pocit, že tento film som videl tohto roku spracovaný aj vo filme Colonia. Len vymeňme obdobie a niektoré scénky. A ináč je to v podstate ten istý film. Spojený s romantikou. Ale napriek tomu mám pocit, že tu to bolo spracované zaujímavejšie. Herci sú podľa mňa dobrí a uveriteľní, prostredie je výborné a neustála zima tomu tiež niečo pridáva. Možno tá lovestory nemusela byť až tak tlačená a najmä v závere to na mňa pôsobí dosť neprirodzene. Celkovo som si film užil, malo to svoje dobré momenty a tie dve hodiny času, čo som tomu venoval neľutujem. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B(30.11.2016)

Tak nějak nevím, co si vlastně myslet, protože můj pohled je zatížený předchozí četbou knihy, takže jsem příběh dopředu znala. Tvůrci příběh značně zjednodušili a osekali o většinu vedlejších postav a všechny vedlejší zápletky a komplikace. Zůstal vlastně jen banální milostný příběh dvou lidí stižených válkou. Abych řekla pravdu, tak mám pocit, že ani nevím, čím tvůrci zaplácali ty dvě hodiny, když skoro nic neřekli ani o oněch dvou hlavních postavách, o jejich traumatech - Johannesově válečném a Helenině vyděděneckém.(13.2.2016)

Hodně zvláštní záležitost a opět děkuji příteli Volodimirovi2 za echo... Mým hlavním problémem byla po celou dobu filmu snaha získat nějaký kladnější vztah k hlavním postavám a zejména k ústřední dvojici. A ačkoliv jsem se opravdu snažil, nepodařilo se. Velitel sonderkommanda SS od Babího Jaru byť zde byl vykreslen jako psychicky zlomený člověk na mne nepůsobil jako oběť. Pro mně to byl prostě masový vrah a co na tom, že mu svědomí nedalo pak spát a dostal třas? To samé Čtyřočka. Buď byla úplně hloupá, nebo schválně neviděla zřejmé. A to jak ve vztahu k Němci tak ve vztahu k táboru a zvěrstvům co se tam dělo. Jistě, je hezké (na druhou stranu nijak neuvěřitelné), že i tito mladí lidé do sebe silně zamilovali. Na mne však ta romance mladé lásky odehrávající se během válečných hrůz nefungovala. Ba co víc, některá rozhodnutí i chování některých postav mi přešla nedomyšlená a nepochopitelná. Místy film něco naťukne, ale dále už o tom nepadne zmínka a tak divák očekávající např. reakci velitele tábora - kterému se lhát beztrestně nesmí a který zjistí, že mu Čtyřočka lhala očekává reakci zbytečně... Co na filmu zaujme určitě je pěkná kamera a samozřejmě krása exteriérů. Pro mne osobně to byl hodně zajímavý kousek z opravdového okraje druhoválečného bojiště. Vůbec jsem netušil, že tak daleko nahoře měli Němci své tábory smrti a ,,kravíny''. Finové rozhodně zaslouží palec nahoru za odvahu, protože film je to dosti kontroverzní a silně se vymyká všem těm válečným filmům, kde zlí a dobří jsou daní už jen díky stranám za které bojují. Tři ampulky opiátu. * * *(4.3.2016)

Ej, tak toto nebolo úplne v poriadku. Kätilö som chcela vidieť z jedného dôvodu. Kniná predloha patrí k najlepším knihám, aké som minulý rok prečítala. Drsný, silný, jazykovo neskutočne bohatý príbeh. Bolo mi jasné, že natočiť to nebude jednoduché a tak som ani nemala veľké očakávania. Lenže film bol oproti nej veľmi slabý. Natočený pekne, kvalitne, hádam, že nemal veľký rozpočet, ale pozeralo sa naň dobre. Problém je ten samotný príbeh. A herečka. Krista Kosonen je skrátka moc pekná, aby hrala hlavnú ženskú postavu, ktorá má byť škaredá. Vzťah medzi ňou a nacistickým dôstojníkom bol veľmi jdnoduchý. Akoby sa ocitli iba v nesprávnej dobe na nesprávnom čase. Toť vše. Žiadne ďalšie prekážky. lenže ich vzťah bol podstatne komplikovanejší. A to nehovorím o ďalších postavách, rodinných vzťahoch, dopisoch a dianí v tábore. Film častokrát naláka k prečítaniu knižnej predlohy, ale myslím, že tomto prípade to nebude fungovať. Čo je škoda, pretože román je naozaj kvalitný. A film iba slabým odvarom. [Severská filmová zima 2016](27.2.2016)

Dost zvláštní film. Drsná Finka se nechá přijmout do koncetráku, aby byla se svojí láskou - SSákem, fotografem ... a přitom se nebojí ničeho, nikoho a už vůbec ne dělostřelectva :-D Je to divný, ale mělo to něco do sebe :)(10.3.2017)

• - Elina Knihtilä si kvůli roli musela ostříhat své dlouhé vlasy a zhubla 10 kg. Tommi Korpela kvůli roli zhubnul 20 kg. (Cheeker)

• - Mezi natáčecí lokality patří Kilpisjärvi a Pallastunturi ve Finsku, kraj Finnmark v Norsku a v Litva. (Cheeker)