Knihu jsem nečetla, ale z různých komentářů jsem zjistila, že film je oproti knize dost osekaný. Věřím tomu, protože někdy se v ději nešlo neztratit, některé scény mi přišly nedotažené nebo úplně mimo. Z jednání hlavní hrdinky mi šla chvílemi hlava kolem, postrádala jsem nějaký hlubší motiv. Těšila jsem se na příběh o temnějším období, na jehož pozadí bude probíhat nějaká romance, ale dostalo se mi v první řadě jen té romance za krušných časů. Co by se dalo přičíst k velkým kladům filmu byly záběry na finskou krajinu, ty jsem si skutečně užívala. Tvůrci měli při obsazování šťastnou ruku, zvlášť co se týče Lauri Tilkanena, který měl skutečně pohled, co by nejednu slečnu přiměl odejít za ním kamkoli. Jenže, to je tak nějak málo. Takže z celkem velkého těšení zůstává vlastně jen nemastný, neslaný dojem. (Viděno v rámci Severské filmové zimy 2016)(20.2.2016)

Filmov z obdobia druhej svetovej vojny vzniká všade každý rok veľké množstvo. A je niekedy ťažké urobiť originálny film, alebo minimálne dostatočne zaujímavý na to, aby udržal našu pozornosť od začiatku do konca. "Kätilö" to zvláda celkom schopne. Ešte som nevidel film z tejto doby orientovaný na Fínsko a je aj celkom pozoruhodné vidieť, že sa k Fínom nesprávali tak, ako k mnohým iným. Na druhej strane mám pocit, že tento film som videl tohto roku spracovaný aj vo filme Colonia. Len vymeňme obdobie a niektoré scénky. A ináč je to v podstate ten istý film. Spojený s romantikou. Ale napriek tomu mám pocit, že tu to bolo spracované zaujímavejšie. Herci sú podľa mňa dobrí a uveriteľní, prostredie je výborné a neustála zima tomu tiež niečo pridáva. Možno tá lovestory nemusela byť až tak tlačená a najmä v závere to na mňa pôsobí dosť neprirodzene. Celkovo som si film užil, malo to svoje dobré momenty a tie dve hodiny času, čo som tomu venoval neľutujem. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B(30.11.2016)

Tak nějak nevím, co si vlastně myslet, protože můj pohled je zatížený předchozí četbou knihy, takže jsem příběh dopředu znala. Tvůrci příběh značně zjednodušili a osekali o většinu vedlejších postav a všechny vedlejší zápletky a komplikace. Zůstal vlastně jen banální milostný příběh dvou lidí stižených válkou. Abych řekla pravdu, tak mám pocit, že ani nevím, čím tvůrci zaplácali ty dvě hodiny, když skoro nic neřekli ani o oněch dvou hlavních postavách, o jejich traumatech - Johannesově válečném a Helenině vyděděneckém.(13.2.2016)

Ej, tak toto nebolo úplne v poriadku. Kätilö som chcela vidieť z jedného dôvodu. Kniná predloha patrí k najlepším knihám, aké som minulý rok prečítala. Drsný, silný, jazykovo neskutočne bohatý príbeh. Bolo mi jasné, že natočiť to nebude jednoduché a tak som ani nemala veľké očakávania. Lenže film bol oproti nej veľmi slabý. Natočený pekne, kvalitne, hádam, že nemal veľký rozpočet, ale pozeralo sa naň dobre. Problém je ten samotný príbeh. A herečka. Krista Kosonen je skrátka moc pekná, aby hrala hlavnú ženskú postavu, ktorá má byť škaredá. Vzťah medzi ňou a nacistickým dôstojníkom bol veľmi jdnoduchý. Akoby sa ocitli iba v nesprávnej dobe na nesprávnom čase. Toť vše. Žiadne ďalšie prekážky. lenže ich vzťah bol podstatne komplikovanejší. A to nehovorím o ďalších postavách, rodinných vzťahoch, dopisoch a dianí v tábore. Film častokrát naláka k prečítaniu knižnej predlohy, ale myslím, že tomto prípade to nebude fungovať. Čo je škoda, pretože román je naozaj kvalitný. A film iba slabým odvarom. [Severská filmová zima 2016](27.2.2016)

• Gertruda.W

Kniha je vrstevnaté syrové vyprávění hlavní hrdinky. Nepopsatelné, naprosto strhující rytmem, jazykem, obrazy, dějem. Film je plytké, popisné, neuvěřitelné (ve smyslu pravdivosti) milostné drama, se špatnými herci (na vině bude nejspíš režisér; proč musí Víločka vypadat jako ošklivka Betty, hlavní padouch SS jako karikatura a milenec jako účastník super star?), s krásnými záběry severské přírody a ilustrativní druhou světovou válkou kdesi mimo „klasické“ válečné lokace. Ve výsledku jako bych viděla perníkovou chaloupku i s Jeníčkem, Mařenkou, Ježibabou i Ježidědkem ve válečném filmu. Vše pro mě podstatné z knihy ve filmu není. Budu se opakovat, ale je to kýč jako bič. Co mě nejvíce zklamalo, že se na tomto podílela jako scénáristka samotná spisovatelka Katja Kettu.(16.8.2016)

• - Mezi natáčecí lokality patří Kilpisjärvi a Pallastunturi ve Finsku, kraj Finnmark v Norsku a v Litva. (Cheeker)

• - Elina Knihtilä si kvůli roli musela ostříhat své dlouhé vlasy a zhubla 10 kg. Tommi Korpela kvůli roli zhubnul 20 kg. (Cheeker)