Život v akvárku

Život v akváriu

(festivalový název)

Life in a Fishbowl

Island, 2014, 130 min

Chvílemi silné momenty, ale konec příšerně rozvleklý a navíc... pocit, že tohle se dalo natočit mnohem lépe...(22.3.2015)

Očekávání byla poněkud větší, ale i tak docela zajímavý snímek. Opět je vidět severská otevřenost k tématům, o kterých se normálně moc nemluví. Je ale také otázka, do jak velké míry se také věci dějí (teď nemyslím celý film). Ale pokud se chcete podívat na zajímavý film se sociální tématikou, rozhodně si ho pusťte.(2.1.2016)

Dovolím si tvrdit, že Život v akvárku není tak hluboký a uvěřitelný, aby obstál v současné konkurenci. Z našich filmů mě napadly Poupata a ze zahraničních mistrovský Leviatan. A jak by shrnula Jolanda: "Ze sraček můžete vytáhnout se".(22.3.2015)

Největší problém tohoto filmu je asi přílišná překombinovanost, která v závěru v podstatě žádný závěr neudělá. Všechny postavy v tomto filmu si tak nějak plynou, vzájemně proplouvaj a ve výsledku žádný ucelený závěr vlastně ani neudělaj. A do toho všeho jsou to tři příběhy, které nejsou ničím originální. Naopak. Jedná se o naprosto průměrné příběhy. Ale možná právě tím, že jsou tak průměrné, tak jsou tak jedinečné. Tak jedinečné, že Islanďané z tohoto filmu udělali vyslovenou superstar. Podle mě to ale žádná superstar není. Je to obyčejná sonda do života lidí jako takových a nejspíš právě tím je naprosto jedinečná.(10.1.2016)

• Marigold

Chtělo by se mi prohlásit, že pasé je celý tenhle žánr epizodického vyprávění, ale vystačím si s tím, že pasé je podobně lopotná a nevěrohodná realizace. O Akvárku se psalo, že je to nejlepší islandský film všech dob... nevím, třeba Ragnar Bragason provedl analýzu tamní společnosti v Rodičích a Dětech pokorněji a věrohodněji. Akvárko je shrnutím všech vad, které může podobný film mít - témata nahazovaná polopaticky, postavy ohnuté podle potřeby point a samotné pointy provedené v midcultově jalovém duchu. I když Baldvin Z. nikdy vysloveně nenudí, sterilita jeho filmu je otravná.(21.3.2015)