Kukuřičný ostrov

Die Maisinsel

Corn Island

Kukuričný ostrov

Gruzie / Francie / Německo / Švýcarsko / Česko, 2014, 100 min

Solídna depka. Ale mne tieto mlkve filmy dokážu kvalitne vyčistiť palicu a preto ich mám rád.(24.5.2015)

Jaro, léto podzim, zima a jaro mínus podzim mínus zima mínus Kim plus starý rolník plus pihovatá sexy vidlačka v gumákách. Takový ten film, který si moc příjemně a pomalu plyne a při jehož sledování si klidně můžete uvařit oběd, protože víte, že o nic nepřijdete.(19.5.2015)

Obrazová "back-to-basics" relaxácia, tematicky tak trochu blízka Mallickovej Tenkej červenej čiare. Vojnové územie, malý ostrov na jazere a na ňom životom v tvári zvráskavený dedo a nevinná dospievajúca vnučka. Stavanie drevenej chatrče, sadenie kukurice, lovenie rýb. Minimum hudby a takmer žiadne dialógy. Iba občasná búrka, preplávajúci čln s vojakmi či nědaleká streľba v lesoch kontrastne narušujú ukľudňujúcu poetiku filmu. Širokouhlo vynaliezavo, napriek priestorovo malému dejisku nikdy nenudiac nasnímané. Dávno ma tak nebavil film, v ktorom sa tak málo dialo. Bravo.(11.7.2014)

Další krásný divný film, ve kterém se skoro nemluví a přitom je v něm všechno. Hlavně plno života a taky smrt, která k němu patří. Od stavby domu na ostrůvku, přes setí kukuřice, její růst a dospívání dívky, až po sklizeň a odchod ze života jak rostlinného, tak i lidského. Krásné, smutné, pohodové.(20.6.2015)

• Madsbender

[IFF 2014] Prchavý lyricizmus, ktorého kúzlo sa s príchodom slov vytráca a zostáva len pocit síce dobrého, ale už videného. Viac viz. festivalový denník. UPDATE: Pôvodne som už nemal v pláne, vzhľadom na zhrnutie vo festivalovom denníku, hodnotenie meniť, ale nebudem sa držať späť. Ovašviliho podobenstvo zo mňa vyprchalo takmer okamžite po projekcii a spätne sa domnievam, že bolo len zbytočne naťahovanou a rozvláčnou stratou času. Neprináša totiž nič iné a vlastne ani zaujímavé, len povrchnú prvoplánovú symboliku a pekné, no bezcenné obrazy. 45%(10.11.2014)

• - Snímka bola nakrútená na 35 mm filmový materiál. (Zdroj: ASFK)

• - Film byl na 49. ročníku karlovarského festivalu v roce 2014 oceněn Křišťálovým globusem. (nicolcat)