Kukuřičný ostrov

Die Maisinsel

Corn Island

Kukuričný ostrov

Gruzie / Francie / Německo / Švýcarsko / Česko, 2014, 100 min

Solídna depka. Ale mne tieto mlkve filmy dokážu kvalitne vyčistiť palicu a preto ich mám rád.(24.5.2015)

Poetika na způsob Kim Ki-dukova Jaro, léto, podzim, zima... a jaro. Lyrický příběh beze slov, jehož děj se posouvá společně s rostoucí kukuřicí na malém ostrůvku. Se sazeničkou pokládá stařec základy dřevěného domku a přiváží v loďce svoji vnučku. Jak kukuřice roste, tak přibývá i počet lodí s válečnými žoldáky ve výbušném konfliktu na hranici mezi Gruzií a Abcházií, kteří se plaví kolem staříkova domku. Obrazově naprosto skvostný příběh, vypráví chvilkami příběh až přespříliš krkolomně a zdlouhavě.(9.7.2014)

• Houdini

Křišťálový glóbus(10.1.2015)

Velice odpočinkové a relaxační kim-ki-dukovské pokoukání. kde se nemluví, ale maká.(23.6.2015)

Obrazová "back-to-basics" relaxácia, tematicky tak trochu blízka Mallickovej Tenkej červenej čiare. Vojnové územie, malý ostrov na jazere a na ňom životom v tvári zvráskavený dedo a nevinná dospievajúca vnučka. Stavanie drevenej chatrče, sadenie kukurice, lovenie rýb. Minimum hudby a takmer žiadne dialógy. Iba občasná búrka, preplávajúci čln s vojakmi či nědaleká streľba v lesoch kontrastne narušujú ukľudňujúcu poetiku filmu. Širokouhlo vynaliezavo, napriek priestorovo malému dejisku nikdy nenudiac nasnímané. Dávno ma tak nebavil film, v ktorom sa tak málo dialo. Bravo.(11.7.2014)

• - Film byl na 49. ročníku karlovarského festivalu v roce 2014 oceněn Křišťálovým globusem. (nicolcat)

• - Snímka bola nakrútená na 35 mm filmový materiál. (Zdroj: ASFK)