• slovenský

Horor

USA, 2014, 95 min

Wan wannabe, dedicated to Roman Polanski.. Strašidelné v pár krátkých jednotlivostech, jako celek nedostatečně atmosférické a s podivně nedotaženým retro nádechem (kdyby tam nebyla televize a popcorn na sporáku, ani bych si ho možná nevšiml). Když si připočtete utahaný Helter Skelter úvod, manžílka sladšího než glukózový sirup a neschopnost pohrát si s okultními klišé, dojdete k tomu úplně nejhoršímu - naprosto zbytečné Annabelle (nemyslím Wallis). Co s ní? Spálit ji v krbu? Nechat ji Chuckymu, aby mu žehlila a prala (i když ten prasák v lacláčích by asi chtěl i něco víc)? Nebo ji půjčit Marlonu Wayansovi i za cenu, že může otěhotnět? Ne, dáme ji k manželům Warrenovým do skříně, tam bude v bezpečí..(15.1.2015)

• Foox

Dopadlo o poznání hůře než předchozí V zajetí démonů. Znatelně je cítit vystřídání Jamese Wana na režisérské sesli, John R. Leonetti má sice na svém kontě snímky jako Maska, Král Škorpion nebo Žhavé výstřely 2, ovšem coby kameraman. Režii si párkrát také zkusil, ale opravdu to není jeho šálek čaje. Ne že by nezvládal řemeslnou stránku věci s ohledem na rozpočet, dělá mu ale problém udržet diváka v napětí nebo ho alespoň překvapit. Občas sice vykouzlí slušnou atmosféru, bohužel její delší udržení již v jeho repertoáru často chybí. Samotné „lekačky“ nejsou vůbec špatné - neuškodilo by jim trochu péče navíc, ale i tak fungují dobře - jenže jich je zatraceně málo. Rozpočet byl opravdu malý, což je vidět, tedy vlastně spíše to vidět není. Sází se především na postavy ve stínu a podobně, kolikrát je to lepší volba než nepovedeně udělaný duch nebo démon. Ovšem co nejvíce sráží celý film, je závěr - takové tuctové odbytí si Annabelle nezasloužila.(25.10.2014)

Nakonec to nebylo až tak hrozný jak jsem čekal. Po některých hodnoceních a komentech tady by se jeden nechal odradit, ale všichni trochu znalí už tu vědí, že Flipnic je arogantní borec dělající si svým komentářem akorát reklamu jakej je drsňák co všechno zná a všechno viděl no a Bluntman je prostě takzvanej artovej kritik co nerozumí normálním diváckým filmům víme? No já co se týče současnýho hororu jsem taky skeptickej, ale sebral jsem veškerou odvahu a vyrazil na to no a určitě to mohlo dopadnout hůř. Neřeknu nic objevnýho když budu konstatovat, že je to horor založenej na lekačkách a trochu se přiživující na Conjuringu. Prvních 5 minut jsem si dokonce myslel jestli nám omylem nepustili Conjuring, ale pak už to jde naštěstí vlastní cestou. Občas se nějaká ta lekačka fakt povedla, že jsem sebou trhnul. Ono u takovýho filmu určitě pomůže i kino z dobrým zvukem a hned je zážitek o něco lepší. Problém je, že kromě lekaček nemá Annabele co nabídnout na rozdíl od Conjuringu kde mě bavil celej příběh a všechno okolo, tak tady jsem při nehororových scénách zíval nudou. Konec je celkem přímočarej, ale zase kurevsky předvídatelnej a dost odfláknutej. Takže postavím se k tomu asi tak, že je to duchařská jednohubka co, ale mohla skončit velkým průserem jako např totálně nudnej Oculus kterej se navíc bral hrozně vážně. Annabele přeci jenom pár odlehčených scén na pousmání má nebere se až tak vážně ani si nehraje na horor roku, tak proč tomu to průměrný hodnocení nestřelit. Akorát teda nemůžu si pomoct, ale ta panenka mi nepřišla děsivá ani náhodou. Spíš srandovní. Nicméně jako celek...dejme tomu.50%(15.10.2014)

Koho zajímá, jak to bylo s okultní panenkou ještě předtím, než doputovala k lovcům záhad manželům Warrenovým, má možnost. Nápad natočit prequel k slavnějšímu "kolegovi" V zajetí démonů", sice plně nevyužil svůj (strašidelný) potenciál, ale nějaké to své osobní Zlo určitě má. James Wan o záměru věděl, když film produkčně zaštítil. Nejedná se tedy o případ filmu parazitujícím na svém předchůdci, jemuž je paradoxně předchůdcem. Panenka se dostane k manželům Formovým, kteří očekávají svého prvního potomka, jako dárek pro manželku. Netrvá to dlouho a panenka přinese svým majitelům neštěstí, když do jejich domu vtrhnou vyznavači satanského kultu a obyvatelka domu utrpí bodné zranění. Nikdo totiž netuší, že panenka si vypěstovala posedlost na své původní majitelce - malé holčičce Annabelle a nyní postupně (psychicky) odrovná své nové majitele. Do natáčení se zřejmě nikdo moc nehrnul, a tak režijní post připadl neuměteli John R. Leonettovi, který je vyhlášeným kameramanem, ale o to horším režisérem. Toho s Jamesem Wanem zřejmě pojí společná záliba ve škodlivých a nevzhledných panenkách. Leonetti totiž před lety kameramansky přičichl k Chuckymu, konkrétně k jeho třetímu pokračování. Problém je, že od té doby razí standardně televizní režijní postupy, které jsou na plátně hodně znát a jsou nedostačující. Film nezřídka vypadá jako kvalitní video film, který se v kinech ocitl jen díky možnosti komerčně uspět zásluhou svého komerčně úspěšného "bratříčka". Video vyznění se podřídilo i herecké obsazení, které je na kino snímek slabé. Zaujme hlavně herečka v hlavní roli, Annabelle Wallis, a to nikoliv svým hereckým výkonem, nýbrž tím, že její křestní jméno koresponduje s názvem filmu. Leonetti vyznává standardní postupy béčkových produkcí hororů z přelomu let osmdesátých a devadesátých, což je jev prakticky dnes již vzácný. Naštěstí z toho nevyšlo úplně obehrané strašení. Minimálně při dvou lekačkách vyletíte ze židle. Lekaček je slušná porce, strašení ani tempo nepolevuje, ale zato mrtvol je jak šafránu v hororové zahrádce. Panenka svoje účastníky zájezdu šetří. Pohybuje se z místa na místo, tváří se potměšile, ale všichni zůstávají živí a akorát jsou z ní na prášky. Trademark osmdesátek v podobě kněze, co chce manžele zbavit zla a přitom se obětuje, už byl solidně zprofanovanou záležitostí. A i démon, co se postupem času zjeví, je spíše provařenou proprietou. Všiml jsem si určitých dobových nesrovnalostí. Příběh se odehrává na počátku sedmdesátých let, ale moc je nepřipomíná. Je rovněž diskutabilní, zda v té době byla sonografie na takové špičkové úrovni, jakou prezentuje. A když jsme u těch nesrovnalostí, tak hrdinka má těhotenské bříško asi ze železa, neboť do něj byla jednou razantně bodnuta, podruhé při úprku na něj fest upadla a miminko se narodilo bez komplikací a zdravé. Pokud vás baví strašidelné horůrky, jejichž protagonistou je panenka, co se samovolně přesunuje z místa na místo a vrátí se k vám, i když ji vyhodíte do popelnice, je dost možné, že si s tímhle počinem užijete echt strašidelnou hodinku a půl. 60%(5.4.2015)

• Ramirez85

Dokázal bych si to představit jako slušnej retro-horor, když už se jeho děj odehrává v šedesátkách, dát to do šikovných ruk Ti Westa a mohl vzniknout velice "příjemný" prequel/spin-off výtečnému The Conjuring. Bohužel to nedostal na starost West, ale John R. Leonetti, ten se sice podepsal pod nejlepší horory posledních let (Insidious 1, 2, The Conjuring), ale pouze jako kameraman (ve svém režisérském cévéčku má takové skvosty, jako je Mortal Kombat 2 nebo Walker Texas Ranger). A ve výsledku je to zatraceně znát, protože takhle stupidní horor (horor, jehož pověst ho měla jakože předcházet) tu dlouho nebyl. A i ten Bishara, kterého budu za OST k Insidious do konce života proklínat :-), jako kdyby věděl, že tohle bude shit, tak k tomu složil i velmi nemastný neslaný soundtrack. No a herci... když už jsme u těch panenek, hotová Barbie s Kenem, faktžejo :-) Zbytečný spin-off, zbytečný horor, zbytečný všechno :-)(28.10.2014)