poster

Baraka - Odysea země

 • český

  Baraka

 • anglický

  Baraka

 • slovenský

  Baraka: Odysea Zeme

Dokumentární

USA, 1992, 96 min

Režie:

Ron Fricke

Kamera:

Ron Fricke
 • Ruut
  ***

  Sled obrázků z různých koutů světa podbarvený místní hudbou. Většinou na sebe jednotlivé epizodky nenavazují a zas tak super úžasné nejsou. Jednoduše zajímavý pohled na několik přírodních krás, několik zvyklostí afrických kmenů a asiatů a pár podivností jež vytvořil člověk. Asi bych doporučil mimozemšťanům jako takové první "promo video" o planetě Zemi.(25.9.2007)

 • genetique
  ****

  Naozaj strhujúci obrazový materiál podporený úchvatným hudobným sprievodom. Najkrajšia filmová báseň ako pocta venovaná Zemi, ľudstvu a všetkému živému i neživému. Krásne nasnímané zábery sprevádzané monumentálnou hudbou mali neskutočnú energiu. V niektorých scénach by sa ale hovorené slovo žiadalo, alebo aspoň titulky s info o danom zábere. Po skončení zostáva len závidieť tvorcom, že sa dostali na tak fascinujúce miesta našej planéty. 85%.(8.6.2009)

 • brit84
  ****

  V dokumentech tohoto typu bych ocenil alespoň malý popisek místa, případně datum, kdy byl záběr natočen. Obrázky jsou krásné, ale bez nápovědy někdy jen těžko přiřaditelné.(19.3.2011)

 • InJo
  ****

  Jestli se Vám Baraka bude nebo nebude líbit záleží nejvíce na tom, jestli jste schopni se 90 minut dívat na film, založený ne na příběhu a scénáři, ale jen a pouze na komponování (více či méně působivých) záběrů všeho možného a podmanivé hudby. Já jsem byl místy uchvácen, fascinován a příjemně hypnotizován, ale sem tam jsem se taky docela nudil. Snímek bez začátku, bez konce a v podstatě i bez nějaké hlubší myšlenky, ovšem stále nadstandardní podívaná pro náročnější diváky. 70 %(2.1.2005)

 • Tomco
  ****

  U mňa nie až také vynikajúce ako u väčšiny, ale aj tak nadštandardná filmárčina. Dokumenty tohto druhu majú svoje neopísateľné čaro. Je to asi tými fascinujúcimi zážitkami, ktoré sa dajú pri takýchto kvalitných projektoch prežívať skoro ako v skutočnosti.(5.11.2006)

 • - Baraka je staroveké moslimské slovo, znamenajúce požehnanie, dych, alebo esenciu života. (Flipper)

 • - Scéna s mnichem v ulicích Tokya byla neplánovaná a nebyla ve scénáři. Štáb na mnicha narazil náhodou při cestě zpět na hotel. Mnich po celou dobu natáčení scény nepřerušil svou modlitbu a ani jednou se nepodíval do kamery. Po několikaminutovém natáčení mu štáb poděkoval a dal mu symbolický obnos jako poděkování. (DareDeer)

 • - Baraka byla za více jak dvacet let jediným filmem, který se točil v 70mm Todd-AO formátu, jenž byl vynalezen v 50.letech. Předchozí snímek natočený v tomto formátu bylo Poslední údolí (1971). (DareDeer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace