Smradi

Brats, The

Česko, 2002, 93 min

Téma české xenofobie je stále žhavé a Zdeněk Tyc se pokusil alespoň náznakově přiblížit tento problém divákům. Simuluje ho na rodině, která adoptovala dvě děti, z nichž jedno je tmavější pleti. Spolu prožívají větší či menší radosti a strasti a totéž by se dalo říct o mě, neboť i já jsem podobné pocity pociťoval v průběhu děje. Radost hlavně nad výkonem Ivana Trojana, zajímavě laděnou kamerou a působivou hudbou. Strast se vyskytla ve chvíli, když se režisér nechtěl omezit jen na obyčejné vypravování a pokoušel se vtisknout snímku naléhavější výpověď. Některé „umělecké“ výjevy si mohl taky odpustit. Srovnám-li obě tyto složky, dostávám se k zlaté střední cestě.(18.9.2003)

To byli teda smradi co? Drama, která i bavilo a na dnešní dobu celkem sranda dívat se, jak je někdo rozzlobenej, že mu někdo rozbil starou rozpadající se škodovku.(29.8.2014)

Film se mi líbil, myslím, že dokonale vystihl problém dnešní doby - rasovou diskriminaci. Já osobně Romy moc nemusím, ale v tomhle filmu jsem jaksi stála při nich. Byli to sice parchanti, ale zase ne moc a ten dědek byla příšerná postava. Ne jako špatně zahraná, ale když si takového člověka představím ve skutečnosti, pak je mi odporný, ale bohužel takoví lidé jsou... Je to také smutný film, ale dobře natočený a navíc mě i jaksi vnitřně obohatil.(11.6.2014)

Námět byl skvělý. Bohužel byl zabit nepřesvědčivými dětskými hereckými výkony. Naopak (jako vždy) vynikající byl Ivan Trojan. Ale na škodu bylo i nedořešení hádek s rasistickým sousedem. Ale vcelku se dá říct, že má tenhle film jeden velký plus - konečně otevře diskuzi o problémech rómských dětí adoptovaných "normální" rodinou. A proto stojí za to, se na tento film kouknout.(17.4.2004)

Velmi povedený český film s dobrými hereckými výkony. Kontroverzní téma rasové nesnášenlivosti a předsudků se do naší společnosti opravdu hodí.(27.12.2006)