Smradi

Brats, The

Česko, 2002, 93 min

Kedysi som viedol so starším párom diskusiu o zmysle tohoto filmu. Podľa nich sa jednalo iba o parazitovanie na filmársky vďačnej téme, ktorú je však ťažké uchopiť. Podľa mňa sa to Tycovi podarilo bez toho, aby niekoho dehonestoval a zároveň natočil film pre diváka príťažlivý a podávajúci nejaké posolstvo o tolerancii v modernej spoločnosti. Možno by som dnes zmenil názor a bol omnoho kritickejší, tak ho radšej už nechám ležať v hlave iba ako dávnu spomienku na obohacujúco strávených 93 minút.(4.12.2013)

Dobrý film na citlivú tému. Keby takých bolo viac. A kľudne sa dalo ísť aj viac pod kožu spoločnosti s rasovými predsudkami. Ak sa zamyslelo aspoň pár ľudí, malo to význam.(6.9.2009)

Křišťálový glóbus - výběr, Český Lev 1 : Herec HR - Ivan Trojan + 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herečka HR - Petra Špalková, Herec VR - Zdeněk Dušek, Herečka VR - Jaroslava Pokorná, Scénář(6.9.2004)

Dobrý scénář přitom ve skrze jednoduchý. Pár záběrů mi připadalo beze smyslu (kamera usazená hodně vysoko, aby nasnímala procházejícího chlapečka, nebo detailní - hodně dlouhý záběr do tváří herců) místo uměleckého dojmu se potom klube únavná pasáž. Jinak ale příjemné překvapení.(27.12.2003)

::::::::::::::::::: Pamatuji si, že jako malý jsem na to s matkou byl v kině, po projekci jsme o tomto filmu mluvili ještě týden. Je to zajímavý film, zvláštně natočený. Určitě stojí za podívání ! ::::::::::::::::::::(20.6.2008)

• - Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Diváckou cenu. Na filmovém festivalu v Istanbulu byl pak oceněn za nejlepší režii. (Ded@M@tes)

• - Větší část filmu se natáčela v obci Vráž u Berouna. Ve filmu účinkují i někteří místní obyvatelé. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Autorka scénáře Tereza Boučková se inspirovala vlastními zážitky s výchovou adoptovaných romských dětí, které ztvárnila také v románu „Rok kohouta“ u roku 2008. (Ded@M@tes)