Smradi

Brats, The

Česko, 2002, 93 min

Mě se film líbil. Skvělé české drama, které je dobře spracované a má dost dobrých nápadů. I po herecké stránce českých herců je to dobře zahrané. Film mě překvapil, čekal jsem toho o dost méně. Takže celkově hodnotím na 83% = ****(26.11.2012)

• IQ Tiqe

Film - nic moc zábava; ale je to síla, když si uvědomíte, že je podle skutečnosti. Navíc pokud jste už někdy slyšeli vyprávět Terezu Boučkovou o svých adoptovaných dětech, nebude vám dvakrát do smíchu.(28.3.2009)

Velmi povedený český film s dobrými hereckými výkony. Kontroverzní téma rasové nesnášenlivosti a předsudků se do naší společnosti opravdu hodí.(27.12.2006)

Velice těžké a složité téma. Myslím, že se všem podařilo z toho neudělat frašku a udržet film pohromadě, aby se nikdo necítil uražený a poškozený. Výborné herecké výkony Ivana Trojana a Petry Špalkové. Doporučuju přečíst předlohu, ze které mrazí přecejenom víc.(11.12.2008)

Zdeněk Tyc přestal nudit (Žiletky) a natočil výpověď o xenofobii a rasové nesnášenlivosti, což je ožehavé téma, které se v českých filmech překvapivě zas tak často neobjevuje, ačkoliv je stále aktuální. Skvěle napsané dialogy, ruční kamera dodává filmu šmrnc autentičnosti. Navíc tak kvalitní herecké výkony se jen tak nevidí, jak ústřední dvojice (Trojan, fantastická Špalková), tak i dětských hereckých představitelů. Jenom ty přespříliš dloooooouhé detailní záběry tváří hlavních aktérů, jak vystřižené ze sovětských filmů, si mohl Tyc odpustit. A přestože poslední čtvrthodinu film notně ztrácí dech, výsledný dojem je velmi dobrý.(11.4.2004)

• - Doplnění a především závěr situace kolem adoptovaných dětí z filmu lze vysledovat ve 13. komnatě Terezy Boučkové (2012). (Spiizy)

• - Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Diváckou cenu. Na filmovém festivalu v Istanbulu byl pak oceněn za nejlepší režii. (Ded@M@tes)

• - Autobusová zastávka nacházející se na návsi obce byla postavena pouze pro potřeby natáčení, Obě skutečné autobusové zastávky v obci totiž leží na hlavní silnici, která přes náves nevede. (Zdroj: ČSFD.cz)