Les sebevrahů

Scénografie:

Kevin Phipps

Kostýmy:

Bojana Nikitovic

Aokigahara - to je takový překladatelský oříšek. Pro herečku Natalie Dormer bylo oříškem do tohoto zlými pověstmi opředeného lesa zavítat, aby se z něj vrátila živá a zdravá. Ale co, stát se jí stejně nic nemohlo, tamní přízraky si na ni vyšlápnout ani nemohly, když se komplet natáčelo v Srbsku. Divák je tedy v prvé řadě ochuzen o autenticitu lesa s neblahou pověstí, do něhož si to ročně chodí "hodit" stovka sebevrahů, místo toho je divákům naservírován kašírovaný (srbský) les, kde můžete místo přízraků potkat tak maximálně Djokoviče, Kokotiče a spol. Ovšem nevěšte hlavu, kvalitní harakiri můžete spáchat i v evropských hvozdech, je-li při ruce hutný příběh, kvalitní herci a neselhávající režisér. Natalie Dormer v dvojroli sice může potěšit své fanoušky, i ti můžou ale spílat herečce, že do své role nedala vůbec nic. A děravý scénář jí ke všemu předepisoval, aby se ve "strašidelném" lese potýkala s divným australským průvodcem, s ještě divnější japonskou studentkou, přízraky a se značným šálením mysli. Což o to, dohromady to není málo, je to ale jen zlomek toho, co zajímavý námět skýtal. Režisér zazdil, co se dalo. A v podstatě pořád dokola opakoval ty samé, podle něj osvědčené "halušky", navrch přidal porci ohraných a primitivních lekaček. Dá rozum, že na zmizení jedné polovičky dvojčat je něco divného a tajuplného, nemůže s tím ale operovat celý film. Stejně tak nemůže šálit diváka nevyjasněním úmrtím rodičů dvojčat, když je hned z prvního retro záběru zřejmé, že se celá tragédie odehrála ve skutečnosti jinak, než jak je popisována, čímž film bude nejednou obtěžovat, a nechá si vysvětlení pochopitelně až na závěr, kdy už i Lojzík Kuldanů věděl, jak se věci mají. Jak režisér strašil a vyvolával strach a neklid, to bylo kolikrát útrpné. Něco potenciálně děsuplného rozjel, následně to ale skončilo nechtěně směšně. Hrstka mrtvol v lese budila dojem, že i v Boubíně se občas nechtěně na větvi uškrtí nějaký ten neevidovaný turista. Režisér příliš hrůzných záběrů do svého filmu neaplikoval, i když byl jistě přesvědčen, že straší maximálně, o něco lépe se mu dařilo ve střídání dne s nocí, kdy byl k vidění nějaký ten zajímavější, sice pramálo vysvětlitelný výjev, přesto jen průměrný záchvěv hororu, který mohl vypadat nadprůměrně strašidelně a podmanivě, kdyby jej režisér dokázal patřičně na úrovni zrežírovat. Plusem je solidní tempo filmu, kdy se nad blbostí i jalovostí tvůrců nedá tolik zamýšlet. Do srbské Aokigahara jen na vlastní nestrašidelné nebezpečí, případně v podroušeném stavu. V kině by film svým mrzkým zpracováním neobstál, je to na vrácení vstupného, na dvd se ta tvůrčí nemohoucnost dá (relativně) ustát. 5/10(30.1.2017)

Tak nakonec lepší než sem čekal, takže on ten rok 2016, přeci jenom za něco bude stát. Ono do jisté míry má podobnost s povídkou Hory šílenství. Za co musím autorům prostě poděkovat, je pojetí celého filmu, tvůrci pojali celé to téma kolem lesa Aokigahara velice uctivě a slušně, takže ve filmu nejsou žádné hlouposti a krávoviny, které se jeden čas objevovali v "rádoby hustých americko asijských filmech". Je fakt že se tvůrci nevyhnuli, klasickým kliše........nebo počkat, ono to ani nemusí být kliše, když se vezme v potaz co les Aokigahara dělá s lidskou myslí. No prostě to co znáte z jiných hororů, nedůvěra k cizinci, Japonské školačky na procházce, stará děsivá paní a jiné věci, které znáte, tak zde nepůsobí vůbec trapně nebo uhozeně, působí.......originálně a nápaditě. Co se týče herců, tak na to že nejsou moc známí hrají velice dobře. Na atmosféře taky přidává vynikající hudba, né zrovna příjemný les, masky a různé baf momenty, taky stojí za zmínku a za chválu, filmu nemám co vytknout. Takže já jenom zapálím modlitební svíčku, za tracené duše které bloudí naším světem, ať dojdou klidu. PS : Pokuď největší mega expert přes horory, napálí Paranormal Activity: The Ghost Dimension kardinální čtyři hvězdičky a ustříkává z toho celý měsíc a tomuhle dá jenom tři a ještě napíše tak pruderní komentář, tak by mně radši natočit další drsné home video, aspoň pak hodí pozu.(7.1.2016)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $26,594,261Tržby Celosvetovo $39,803,818Tržby za predaj Blu-ray v USA $620,474Tržby za predaj DVD v USA $696,106║ veľmi ploché, bez šťavy, na horor úplná slabota, zívačka k znudeniu /25%/(27.6.2016)

• mzss1

|13%| No to bylo teda něco. Ještě, že jsem na toto nešel do kina. Horory mám rád, i ty současné slabší. No, co měla tohle znamenat? Copak tvůrcům nedošlo, že je to strašná, nezáživná a ubíjející nuda bez špetky nápadu? PG-13 to také zazdila. Alespon když už se toto dralo ke konci, tak se tam něco málo dělo, ale i tak to byla slabota. Herci mě moc neoslovili, hudba nic moc, scénář nulový. Odpad nedávám, nevím moc dobře proč, asi proto, že jsem logicky, viděl horší snímky a nemělo to nějak zásadní chyby, jen to byla prostě „JEDNA VELKÁ NUDA“! A tak krátká stopáž boha jeho.(3.3.2016)

• schizmo

O nic lepší, než jeho předchůdce...(6.10.2016)

• - Herci, představující duchy ubasute, během natáčení vůbec nic neviděli, neboť měli nasazené kompletně bílé kontaktní čočky. (Zdroj: Falcon)

• - Natalie Dormer počas prípravy na svoju rolu navštívila aj skutočný les Aokigahara pod horou Fuji a hoci kvôli fotografovaniu na chvíľu zišla aj z chodníka, jej japonský sprievodca sa mimo vyznačenú trasu nepohol ani o centimeter. (Five By Five)

• - Z místa, kde se příběh odehrává, se stala turistická atrakce, do níž lidé nanosili kostry uhynulých zvířat či panenky bez hlav a další předměty, které mají nahánět návštěvníkům hrůzu. (Butcher of Blaviken)