Les sebevrahů

Scénografie:

Kevin Phipps

Kostýmy:

Bojana Nikitovic

Skvělý potenciál, slabší - hororově průměrný - příběh, podaření duchové a jedna nebo dvě nepříjemné lekačky. Les sebevrahů se ve výsledku stal průměrným hororovým zážitkem, který pár dnů po dokoukání zapomenete.(2.3.2016)

Hororový žáner je v súčastnosti snáď najrozsiahlejší umelecký druh filmu. A preto je ich tvorcom nesmierne ťažké prísť s niečim originálnym, či po stránke formálnej, alebo príbehovej. Tento najnovší kino opus trpí presne tým. Neoriginalitou po všetkých stránkach. Režisér a scenáristi proste nezúrili tak, ako by si to žáner vyžadoval, resp. ako by si to vyžadovali fanúšikovia. Nehovorím, že so mnou pár krát necuklo pri ľakačkách, ale bolo to hlavne spôsobené dobre spracovanými make up efektami, ako prácou s kamerou či zvukom a patričnej gradácie scény ( viď James Wan ). Tento rok sa horor v kinách nezačal najhoršie, ale predsa len žiadnym bangom. Počkajme teda, čo bude ďalej.(10.1.2016)

Aokigahara - to je takový překladatelský oříšek. Pro herečku Natalie Dormer bylo oříškem do tohoto zlými pověstmi opředeného lesa zavítat, aby se z něj vrátila živá a zdravá. Ale co, stát se jí stejně nic nemohlo, tamní přízraky si na ni vyšlápnout ani nemohly, když se komplet natáčelo v Srbsku. Divák je tedy v prvé řadě ochuzen o autenticitu lesa s neblahou pověstí, do něhož si to ročně chodí "hodit" stovka sebevrahů, místo toho je divákům naservírován kašírovaný (srbský) les, kde můžete místo přízraků potkat tak maximálně Djokoviče, Kokotiče a spol. Ovšem nevěšte hlavu, kvalitní harakiri můžete spáchat i v evropských hvozdech, je-li při ruce hutný příběh, kvalitní herci a neselhávající režisér. Natalie Dormer v dvojroli sice může potěšit své fanoušky, i ti můžou ale spílat herečce, že do své role nedala vůbec nic. A děravý scénář jí ke všemu předepisoval, aby se ve "strašidelném" lese potýkala s divným australským průvodcem, s ještě divnější japonskou studentkou, přízraky a se značným šálením mysli. Což o to, dohromady to není málo, je to ale jen zlomek toho, co zajímavý námět skýtal. Režisér zazdil, co se dalo. A v podstatě pořád dokola opakoval ty samé, podle něj osvědčené "halušky", navrch přidal porci ohraných a primitivních lekaček. Dá rozum, že na zmizení jedné polovičky dvojčat je něco divného a tajuplného, nemůže s tím ale operovat celý film. Stejně tak nemůže šálit diváka nevyjasněním úmrtím rodičů dvojčat, když je hned z prvního retro záběru zřejmé, že se celá tragédie odehrála ve skutečnosti jinak, než jak je popisována, čímž film bude nejednou obtěžovat, a nechá si vysvětlení pochopitelně až na závěr, kdy už i Lojzík Kuldanů věděl, jak se věci mají. Jak režisér strašil a vyvolával strach a neklid, to bylo kolikrát útrpné. Něco potenciálně děsuplného rozjel, následně to ale skončilo nechtěně směšně. Hrstka mrtvol v lese budila dojem, že i v Boubíně se občas nechtěně na větvi uškrtí nějaký ten neevidovaný turista. Režisér příliš hrůzných záběrů do svého filmu neaplikoval, i když byl jistě přesvědčen, že straší maximálně, o něco lépe se mu dařilo ve střídání dne s nocí, kdy byl k vidění nějaký ten zajímavější, sice pramálo vysvětlitelný výjev, přesto jen průměrný záchvěv hororu, který mohl vypadat nadprůměrně strašidelně a podmanivě, kdyby jej režisér dokázal patřičně na úrovni zrežírovat. Plusem je solidní tempo filmu, kdy se nad blbostí i jalovostí tvůrců nedá tolik zamýšlet. Do srbské Aokigahara jen na vlastní nestrašidelné nebezpečí, případně v podroušeném stavu. V kině by film svým mrzkým zpracováním neobstál, je to na vrácení vstupného, na dvd se ta tvůrčí nemohoucnost dá (relativně) ustát. 5/10(30.1.2017)

No teda. Film sice skončil dříve než začal, ale i tak jsem docela mile překvapen. Les sebevrahů, napínavá a temná atmosféra, uvěřitelné herecké výkony (Natalie Dormer a žádné uječené kravky), výborná kamera (to jako fakt), zvuk a hudební motivy. To se vážně nebojím zvýraznit, jelikož mám už pár horrorů za sebou. Dalo se z toho samozřejmě vytřískat podstatně víc, a to nejen vzhledem k námětu, ale i vzhledem k již zmiňovaným kvalitám (herci, kamera, zvuk, prostředí). Střih je občas zmatený, ale zase má snímek rychlý rozjezd. Lekačky fungují, ikdyž s maskami a efekty si nikdo moc práci nedal, což mi vadí asi nejvíc. A taky závěr mohl být spíš psychologický, když už jsme u těch dvojčat. Hodnocení je pochopitelně nižší. A to z toho důvodu, že byl snímek určen širšímu publiku a celkově tak bude mít více diváků (i mimožánrových), než kolik se jich dočká většina srovnatelných horrorů. Já si naopak trochu přisadím. 63%(28.2.2016)

• EvilPhoEniX

Trailer byl lákavý, film jsem sotva dokoukal. Téměř nic se tam nestane, lekačky absolutně nefunkční s low audiem. Do toho připočtu nesympatickou hlavní hrdinku, naivní chování všech zúčastněných, průměrnou režii a výjde mi tisíckrát omletá duchařina ( divím se, že jsem to dokázal napsat), kde je lákavý snad jen ten Japonský les, který je stejně nevyužitý.Slabé,nudné,odpudivé. 35%(16.2.2016)

• - Aj keď sa les samovrahov "Aokigahara" nachádza pod horou Fuji v Japonsku, jeho scény sa nakrúcali v lesoch národného parku Tara v západnom Srbsku. Scény z letiska, školy či reštaurácie však v Japonsku nakrúcané boli. (Five By Five)

• - Natalie Dormer počas prípravy na svoju rolu navštívila aj skutočný les Aokigahara pod horou Fuji a hoci kvôli fotografovaniu na chvíľu zišla aj z chodníka, jej japonský sprievodca sa mimo vyznačenú trasu nepohol ani o centimeter. (Five By Five)

• - Nejvíce mrtvých tradičně bývá v březnu v období podávání daňových přiznání. (Butcher of Blaviken)