71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Nejako takto a ešte podstatne horšie vyzerá honba za takzvanými "vyššími cieľmi" v mene "XYZ", ktoré sa tisícročia ľudstvo snaží dosiahnuť prostredníctvom vojny. A ono to stále nechce a nechce fungovať a tie "vyššie princípy" sa vždy rozplynú v realite života a smrti ako fatamorgána. Hádam raz zmúdrieme...aj keď zatiaľ to veľmi ružovo nevidím.(13.3.2015)

And the violence caused such silence. We must be mistaken. Hluboké rány potřebují čas, aby se zahojily a pokud se do nich neustále sype sůl, jsem ti jistý, že se to nepodaří nikdy. Sto minut důvodů, proč válka neplodí hrdiny, ale jen muže se zjizveným srdcem. 71 slov, kterými nic nezměním, a kterými asi ani nedokážu přesně říct, co člověk při sledování cítí. Bude lepší, když si na to přijdete sami.(12.7.2014)

Vojín Gary na pospas ulicím irského Belfastu, v kterých se stává klíčovou postavou mezi barikádami armády IRA, britské rozvědky a krvežíznivých občánků. Strhující tempo a kamera, skličující samota a strach o vlastní život.(11.7.2014)

„VÍTEJTE V IRSKU! ŽÁDNEJ STRACH, BUDETE TU JEN TAK DLOUHO, DOKUD VÁS NĚKDO NEZASTŘELÍ…“ /// Nejdřív to vypadá jako film, kterej by mohl vykládat vo tom, jak se v jednasedmdesátým v Belfastu žilo nejen anglickejm vojákům, ale i domorodcům. Celkem brzo to (bohužel?) přejde v historku, kterak klikař vojín Hook přežil v týlu nepřítele. Podívaná je to napínavá. Vobčas si pohrává s uvěřitelností, ale nakonec (téměř) každej dostane to, co si zaslouží, takže tomu, i díky fajn tempu, leccos odpustíte. 3a½!, ale zůstanu při zemi. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zůstat „viset“ u nepřátel. 2.) Serou mě protestanti i katolíci. 3.) Thx za titule ,,panot“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(23.2.2015)

Jednoznačně nejlepší film z festivalu, jednoznačně jeden z nejlepších filmů s válečnou tematikou. Vždycky se asi lépe píšou pocity z filmu špatné než dobré, nebo spíše, dají se lépe definovat. Marně jsem po celou dobu projekce přemýšlela, zda bude snímku co vyčíst, a věřte, že najít něco pro mě bylo poněkud obtížné (chvilku jsem vyčítala jeden špatně sestřihaný záběr, ale asi na to kašlu). Tahle sonda do historických událostí roku 1971 je vskutku příjemným překvapením, protože rychlé jednání postav a poměrně kompaktní podoba celého snímku vás nenechá vydechnout ani na vteřinu. A když už si přeci jen myslíte, že se polevuje, věřte, že nepolevuje, to je jen ticho před bouří. Herecké výkony jsou více než dobré a chtějí po vás, abyste stáli na některé straně barikády, i když chvílemi přemýšlíte, která to je. Vždycky říkám, že jak vás tvůrci donutí mít nebo nemít někoho rád, je to kus dobré filmařiny. Tady se jim to úctyhodně povedlo, stejně jako vytvořit něco, co dává smysl do posledního náboje. Spokojenost nejvyšší, slušný zážitek.(10.7.2014)

• - Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

• - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)