71 (festivalový název)

'71

Akční / Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2014, 99 min

Severní Irsko je ještě stále nedořečenou kapitolou. V současnosti převažují britské vlajky a jižním Irům je nepříjemné zavítat do některých podniků. Těžko věřit, že to v tak kultivovaném státě mohlo být někdy vyostřenější, ale bylo. Přibližuje nám to film odehrávající se v roce 1971, směřujícím k občanské válce. Vypráví o mladém vojákovi, ztraceném při výjezdu, kdy mu hned zpočátku umírá přítel z jednotky přímo v rukách a on sám musí následně bojovat o život mezi dvěma protichůdnými tábory. Příběh nepůsobí úplně jednostranně jako absolutní drama, autor vkládá i prvky úsměvné, které výsledný dojem zlidšťují - viz. malý boss. Na snímku oceňuji, že podává válečnou událost bez násilné tendence dojímat diváka, vypráví příběh konkrétního člověka a nemnoho slovy se dozvídáme přesně to, co potřebujeme, abychom mohli odejít po projekci s celistvým dojmem.(8.7.2014)

Sugestivní, do děje vržená dokumentární kamera zaměřená na detail umocňuje příběh ztraceného britského vojáčka v nepřátelském Belfastu, alias Pekle. Nemůže nikomu věřit, ale přesto ho situace nutí, aby někomu důvěřoval. Rychlá spojenectví se rozpadají násilnými výbuchy a zradou, která rozežírá i skupiny, které naoko drží pevně při sobě. Je to dost odporný svět, kdy jednotlivci hrají na sebe a neohlížejí se na prostředky, které použijí. Opuštěný voják „okupační“ britské armády vlastně ve srovnání s ostatními působí nevinně jako anděl. /20. 7. 16./(2.8.2016)

Vojín Gary na pospas ulicím irského Belfastu, v kterých se stává klíčovou postavou mezi barikádami armády IRA, britské rozvědky a krvežíznivých občánků. Strhující tempo a kamera, skličující samota a strach o vlastní život.(11.7.2014)

[49. MFF KV 2014](20.7.2014)

Parádní intenzivní podívaná. Nesoustředí se to jen na zdrhání vojáka, před pronásledovateli, ale je tam dobře vylíčena i chaotická atmosféra ve městě, kde nelze nikomu věřit. IRA, protestanti i armáda / policie mají uvnitř soupeřící frakce. Akční scény jsou dobré, ale co mě nadchlo byly všechny ty sledovačky. Napětí se při nich dalo krájet.(16.8.2015)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

• - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)