71 (festivalový název)

'71

Akční / Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2014, 99 min

Jednoznačně nejlepší film z festivalu, jednoznačně jeden z nejlepších filmů s válečnou tematikou. Vždycky se asi lépe píšou pocity z filmu špatné než dobré, nebo spíše, dají se lépe definovat. Marně jsem po celou dobu projekce přemýšlela, zda bude snímku co vyčíst, a věřte, že najít něco pro mě bylo poněkud obtížné (chvilku jsem vyčítala jeden špatně sestřihaný záběr, ale asi na to kašlu). Tahle sonda do historických událostí roku 1971 je vskutku příjemným překvapením, protože rychlé jednání postav a poměrně kompaktní podoba celého snímku vás nenechá vydechnout ani na vteřinu. A když už si přeci jen myslíte, že se polevuje, věřte, že nepolevuje, to je jen ticho před bouří. Herecké výkony jsou více než dobré a chtějí po vás, abyste stáli na některé straně barikády, i když chvílemi přemýšlíte, která to je. Vždycky říkám, že jak vás tvůrci donutí mít nebo nemít někoho rád, je to kus dobré filmařiny. Tady se jim to úctyhodně povedlo, stejně jako vytvořit něco, co dává smysl do posledního náboje. Spokojenost nejvyšší, slušný zážitek.(10.7.2014)

Vůle britskýho vojáka přežít v občanský válce Severního Irska a notně štěstí, když po něm jdou i vlastní. Autenticky retro styl bez příkras hodnotím vysoko. A měl hodně štěstí...(3.2.2015)

No, málokdy se povede vytvořit film, který dokáže zároveň fungovat jako velice napínavý thriller, lidské drama i autentické zobrazení prostředí. V tomto případě Ulsteru začátku sedmdesátých let, ani by jeden nevěřil, že zpohodlnělá Evropa ještě v relativně nedávné době měla místa, kam by člověk neposlal ani svého nepřítele. Skvěle vymyšlená zápletka, ve které se stane jeden voják svědkem něčeho, co neměl nikdo vidět, a následkem toho ocitne nejen uprostřed střetu mezi IRA a katolíky na jedné straně a loajalistickými oranžisty a britskými bezpečnostními silami na straně druhé. Z rutinní mise se tak stává běh o život v bouřlivých ulicích Belfastu, kde násilné střety, výbuchy a přestřelky jsou na denním pořádku. Věřit přitom nelze ani člověku, se kterým jste ještě před chvílí spokojeně mluvili. Dobře zrežírováno, zahráno (Britové ty obyčejné lidi v drsných situacích zvládají prostě o třídu líp než zámoří), výborně vystavěná zápletka a napětí se začne stupňovat už po pár minutách. Snad jen občas by Gary potřeboval víc dialogů se svým okolím, aby nepůsobil tak pasivně (na druhou stranu kdo by nebyl na jeho místě pořádně vyděšený) ale jinak prakticky bez výhrad.(2.4.2016)

Atmosfera hutná tak ze by se dala krájet . Dobové drama s výborným castingem.a malým zrzavým klukem(5.7.2014)

Dobré zpracování a zápletka... na mě byla bohužel až moc zapletená a nejspíš se mi jí nepovedlo úplně rozplést :-/ není to sice úplně na škodu, ale asi bych ocenila alespoň nějaký náznak toho, komu o co vlastně šlo... Takhle to tak nějak vypadalo, že jdou všichni proti všem a všichni korupčí s kýmkoli a nikdo z nich neměl jasný důvod ke svému konání... nebo je taky možný, že jsem to v té spleti někde přehlédla :-)(5.4.2015)