71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Dobré zpracování a zápletka... na mě byla bohužel až moc zapletená a nejspíš se mi jí nepovedlo úplně rozplést :-/ není to sice úplně na škodu, ale asi bych ocenila alespoň nějaký náznak toho, komu o co vlastně šlo... Takhle to tak nějak vypadalo, že jdou všichni proti všem a všichni korupčí s kýmkoli a nikdo z nich neměl jasný důvod ke svému konání... nebo je taky možný, že jsem to v té spleti někde přehlédla :-)(5.4.2015)

[49. MFF KV 2014](20.7.2014)

Skvělá atmosféry i herci vtáhnu okamžitě do děje a pustí až na konci.(22.8.2014)

And the violence caused such silence. We must be mistaken. Hluboké rány potřebují čas, aby se zahojily a pokud se do nich neustále sype sůl, jsem ti jistý, že se to nepodaří nikdy. Sto minut důvodů, proč válka neplodí hrdiny, ale jen muže se zjizveným srdcem. 71 slov, kterými nic nezměním, a kterými asi ani nedokážu přesně říct, co člověk při sledování cítí. Bude lepší, když si na to přijdete sami.(12.7.2014)

Pro mě asi nejlepší film který jsem viděl v Karlových Varech. Film je takové adrenalinové drama ze Severního Irska z asi nejhoršího období tamnějšího konfliktu. Ústřední postava je nezkušený vojáček Gary Hook v podaní Jacka O'Connella, kterého všichni asi znají jako Jamese Cooka ze seriálu Skins se při běžná akci odpojí od své jednotky a ocitne se tak na horké půdě. Film dobře ukazuje "krásy" Belfastu a zákulisí tamějšího konfliktu. Kličkuje mezi kamarádskými protestanty a nenáviděnými katolíky. Ve filmu jde krásně vidět, přístup obyvatel a hlavně malých dětí k britským vojáků. Výborná je kamera, která přináší Garyho pocity přímo před nos. Jak už tak bývá, válka je špatná. Film je sice působiví, ale určitě nebyl tak drahý. Tento film by mohl sloužit jako inspirace českým filmařům. Doufám, že režisér brzo zplodí nový film. Určitě doporučuji(3.1.2015)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

• - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)