Shaolin fotbal

Siu lam juk kau

Shaolin Soccer

Šaolinský futbal

Komedie / Akční / Sportovní

Hong Kong / Čína, 2001, 86 min (Director's cut: 113 min)

• genetique

Ja si nemôžem pomôcť, ale tieto čínske splašky mi raz nejdú dole krkom. To bola úplná blbosť a len som odpočitával minúty kedy tento film skončí. A ako počítam tak počítam, ale nebolo miesta na zasmiatie. A to je pri názve komédia už čo povedať. Hviezdičku dávam za nápad a za odvahu. 15%.(29.3.2006)

• JohnnyD

Totálne hustá sračka, ktorú ani nemožno popísať slovami. Demencia vyžaruje z každého záberu. Síce má Chow svoj štýl, ale svoj štýl mal aj Joel Schumacher, keď točil Batmanov. Občas je tam pekný uhol kamery, ale to je všetko. Herci hraju strašne afektovane a sú na úrovni béčkového filmu.futbalové súboje sú nudné a príliš komplikované. Ich nerealistickosť mi neprišla vtipná, ale jedine tak trápna. Rovnako aj efekty. Úbohosť nemá medzí a vrcholí na konci v definitívnom zápase. Mám rád hong kongské akčné filmy (hlavne Jackieho), ale toto ide absolútne mimo mňa. PS: skladateľ kurevsky vykráda Elfmanovu hlavnú tému z prvého Men in Black.(19.8.2006)

Je to dosť dobrá komédia od Stephena Chowa. Má výborný príbeh o majstrovi kung-fu, ktorý si aj napriek svojim výnimočným schopnostiam zarába len tými najpodradnejšími spôsobmi, no napriek tomu mu nechýba chuť do života a neustále hľadá spôsob, akým by kung-fu spopularizoval a konečne uspel. Keď jeho talent objaví bývalý úspešný futbalista, konečne zistia ten pravý spôsob, akým sa presadiť, no najprv musí o tom mladík presvedčiť aj svojich ostatných talentovaných bratov a vytvoriť futbalový tím, ktorý by mohol uspieť na najbližšom turnaji. So spracovaním som nadmieru spokojný, spojenie kung-fu a to aj v tejto prehnanej podobe a futbalu bol veľmi dobrý nápad, ktorý v rámci žánru ponúka veľký potenciál a ten sa aj našťastie podarilo výborne využiť. Jedine na mňa pôsobí dosť zvláštne, že minimálne na komédiu je tu až príliš moc silného ponižovania, či už iných, ale aj samého seba, čo dosť mení celkovú atmosféru, no film mi to vôbec nerušilo, možno práve naopak, ešte ho to ozvláštni trochu viac. No hlavne, že dej je väčšinu času veľmi dobre zvládnutý, bavili ma všetky postavy, pričom mi sadol aj vzťah hlavného hrdinu ku pouličnej kuchárke a našťastie vydarená je aj celá tá zábavná mytológia o kung-fu s množstvom rozmanitých situácií, kde sa môže prejaviť. Jedine ten turnaj mi prišiel trochu moc rýchly, ale to je už skôr len detail, sadlo mi to aj v tomto prevedení. Rozhodne musím pochváliť aj akciu, jedine druhá polovica finálového zápasu mi už prišla moc prehnaná, kvôli čomu to už vôbec nefunguje, ale inak ma všetky tie zápasy veľmi bavili, rovnako aj ostatné sprievodné situácie a navyše je to aj výborne natočené, pričom nechýba viacero skutočne skvelých záberov. A sadol mi aj humor, vtipných situácií je tu nespočet a bavil som sa veľmi dobre. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Stephen Chow v hlavnej úlohe, moja obľúbená Vicki Zhao, ktorá tu hrá veľmi netradičnú postavu pouličnej kuchárky a plno výborných vedľajších postáv, hlavne ostatní bratia. Réžia a technická stránka sú výborné, veľmi dobrá vizuálna stránka plná zaujímavých efektov, ale nesklamali ma ani zvyšné zložky, Stephen Chow mi sedí. Shaolin soccer patrí medzi tie komédie, ktoré ma neomrzeli ani po viacerých pozretiach, úplne ideálna víkendová oddychovka. 77%(9.5.2014)

Fotbalová variace na "world of martial arts" nemá chybu a fotbalová meruna by si IMHO zasloužila zařadit mezi "legendary weapons of China"...;-) Navíc jsem se opravdu skvěle bavila. Když fotbal, tak jedině tenhle.(13.1.2008)

Hodne originalni film a asi to nejlepsi, co kdy Stephen natocil. Film je sice ze zacatku spis smutnej, ale jako celek je to hodne vtipna komedie. Tym Kung Fu je vyborna sebranka a o to vic prevapi, kdyz to pak rozjedou. Triky jsou na hodne slusny urovni a klidne tu mohlo bejt vic podobne vychytanejch utkani, jako to zaverecny. Taky se povedla hudba, ktera dej skvele doplnuje. Film sice neni nijak zvlast komplikovanej, ale je tak narvanej ruznejma parodickejma scenkama nebo super vtipkama, ze jsem se fakt skvele bavil a nemuzu jinak, nez dat 5*.(24.11.2005)

• - V Chowově dalším filmu Kung-fu mela se objeví narážka na tento film. Chow tam narazí na pár kluků hrajících fotbal, vezme jim míč, předvede pár triků, potom ho rozšlápne a zakřičí "Už žádný fotbal!" (Morien)

• - Wei Zhao , která ve filmu hraje Mui, v době natáčení neuměla kantonsky, a proto je její postava ve filmu jediná, která mluví standardní čínštinou. (Raztubyl)

• - Na většině území Číny byl film zakázán, protože před uvedením v Hong Kongu nečekal na patřičná povolení. (Morien)