Vôbec nie taká hrôza akú som po prvej časti očakával. Charaktery sa viacej komplikujú a vyvíjajú a pomaly sa začína rozbalovať aj zmysel celého mesta frakcií. Schwentke natočil dynamickú a vo výpovedi pomerne hodnotnú a zaujímavú jednohubku. Zase to umne vykráda všetko možné, ale stále si to drží určitý nadhľad. Určite poteší Daniel Dae Kim z Lost ako hlavný sudca, ale aj Naomi Watts, ktorej tie hnedé vlasy fakt seknú. Inak stále rutinná jazda, ale znova bez ujmy na zdraví. Priznám sa, že takéto teen sci-fi drámy moc nemusím. Hunger games považujem za jeden z najväčších filmových shitov. Táto séria ma ale kupodivu veľmi baví. Som zvedavý kam sa to celé vyvinie. Ale už by si tvorcovia mohli vstúpiť do svedomia. Finále je rovnako odfláknuté ako v prípade prvej časti. Silné 3*(20.3.2016)

Já jsem velice spokojený! Splnilo to naprosto moje očekávání s očekávaného :-) Pravdou je fakt, že kdo za sebou nemá první Divergenci, se do tohoto bijáku ani nemusí pouštět, neb bude úplně mimo mísu. Pokud ale máte povědomí o prvním díle, budete určitě spokojení s úrovní druhého pokračování a vývojem děje vpřed. Bohužel i tentokrát děj končí celkem "otevřeně" což je bezpochyby účel s výhledem na závěrečné třetí pokračování této další současné trilogie. A i tentokrát si budeme muset počkat pravděpodobně rok, na finální rozuzlení celého příběhu.(24.3.2015)

• maddy

Podľa hlúpej knihy, dobrý film nespravíš. Svet Divergencie totiž nedáva v ničom zmysel. Už prvý film o tom presvedčil a navyše sa v ňom ani nič nedialo. V Insurgent sa už neustále aspoň niečo deje, ale stále to nedáva ani ten najmenší zmysel. Nemám síce žiaden problém s týmito novodobými dystopickými sci-fi sériami pre mládež a mnohé z nich si aj užiť, no bohužiaľ, divergentná séria je z trojice ság, ktoré momentálne okupujú kiná (Hunger Games, The Maze Runner, Divergent) rozhodne tá najmenej zaujímavá. Problém by ani nebol v tom, že všetky sú v jadre na jedno kopyto – pár „vyvolených“ (v prípade Divergencie doslovne) bojuje proti zlej spoločnosti. Taká séria Hunger Games zjednodušuje politické pozadie (vojna s prezidentom Snowom) do maximálnej možnej miery na stranu dobra a zla, The Maze Runner séria vsádza výhradne na dobrodružnú jazdu a v oboch prípadoch to s malými výhradami funguje. Insurgent sa však snaží banálnu zápletku zbytočne prekombinovávať až do takej miery, že v konečnom dôsledku je iba na smiech. Pokúšať sa totiž o hlbšiu myšlienku a zápletku vo svete a príbehu, ktorý nedáva najmenší zmysel pôsobí nanajvýš absurdne. Výsledkom tak je, že divák sa dve hodiny pozerá na film, v ktorom sa síce neustále niečo deje, ale nič z toho nikam nesmeruje. V podstate ani v druhom filme série sa absolútne nič nestane, príbeh sa nikam neposunie a záverečné odhalenie tomu nasadí korunu absurdnosti ešte viac ako prvý film (nezmyselnosť celého tohto diania s divergentnými a artefaktom a celou spoločnosťou sa mi nechce rozoberať, to by vyšlo na samostatný referát). V prvom filme sa to ešte dalo ako tak zniesť, lebo sa ten svet nesnažil ozrejmiť viac ako bolo potrebné, Insurgent však chýba čoby len štipka nadhľadu a počúvať tie smrteľne vážne repliky postáv je občas neznesiteľné. Hlavne v prípade, keď polovica z nich mení znenazdania svoju motiváciu a jednanie. Divergenciu si síce pamätám, ale kým som sa v Insurgent zorientoval ktorá postava je vlastne ktorá, ktorá je nová, ktorá z prvého filmu a prečo ten zradil toho, onen prešiel na druhú stranu a podobne, tak ma to celé vlastne aj prestalo zaujímať. A to vôbec nie je tým, že si Divergencia vyžaduje ktovie akú sústredenosť, ale skôr chabým scenárom, ktorý vychádza z podpriemernej predlohy. Keď niekto čaká, že druhý film aspoň málo objasní celý tento svet a dá mu aspoň nejakú chabú vnútornú logiku je na omyle. O to tu nemá nikto záujem a silne pochybujem, že sa to v ďalšom zbytočne rozdelenom závere na dva film zmení. Divergencia nie je séria, ktorá by chcela dávať aspoň najmenší zmysel. Teda, ono by tá filmová možno aj chcela, ale musí sa držať podpriemernej predlohy. A tak sa tu strieľa, skáče, rúcajú budovy, väčšina z toho vo vizuálne pútavom podaní pri ktorom tvorcovia slušne popustili uzdu svojej fantázie, ale čo z toho keď to sú absolútne nepodstatné snové sekvencie, ktoré len vypĺňajú prázdny príbeh, takže napätie sa nedostavuje ani v najmenšej dávke. A aj keď už má dôjsť k najhoršiemu, tak film ma neustále prichystané zúfalé zvraty na poslednú chvíľu, keď sa tá ktorá postava zrazu zjaví na tom najmenej predpokladanom mieste a celú situáciu zachráni (takto sa to opakuje asi 10x, keď má niekto zomrieť alebo mu minimálne ide aspoň o život, tak v danom momente sa objaví nablízku nejaká z hlavných postáv aj so zbraňou v ruke a situáciu zachráni). Jedine čo tak Insurgent ako tak tiahne sú slušní herci, ktorých sa do tejto série podarilo dostať neviem akým zázrakom. Kate Winslet, Naomi Watts sú herecké istoty a ani mladé osadenstvo nie je vyslovene na zahodenie (hlavne „bubeník“ Miles Teller alebo aj Theo James), akurát čo z toho, keď sa to celé dve hodiny hýbe, ale ani na sekundu nijako nezaujme. CELKOVO: 2* (4/10)(31.7.2015)

• akisha

Jednička byla strašná blbost, která čas od času zabavila nějakým lepším nápadem, ovšem zapadnutým v rámci jednoho z nejhorších nápadů na young adult fiction, co jsem zatím viděla (jako sorry, ale ty frakce jsou od začátku totálně nesmyslný a není divu, že se schyluje k revoluci, i Labyrint měl lepší nápad, a to i ten nestál za moc). Už jen pohled na ten plakát vyvolává smích, jen se na něj chvíli dívejte. Mělo to ale dva hlavní hrdiny, co byli míň hrozný, než Bella a Edward (moderní srovnávací měřítko) a dokonce absentoval i "Jacob" (jestli to ovšem nebyl onen týpek, co se zasebevraždil). Dvojka je ale opravdu strašná. Neděje se tam vlastně vůbec nic, než neustále se opakující simulace v mozku hlavní hrdinky, a i když se tam náhodou děje něco jinýho, pořád je to ta stejná sterilní a otřesná nuda. Kate Winslet mě iritovala, Naomi Watts taky, obě ze stejnýho důvodu - bylo jasný, že si v každý svojí scéně v duchu říkají, do jaký strašný chujoviny se to daly uvrtat. Shailene Woodley, která mi v prvním díle přišla sympatická, byla tady k nesnesení (jestli za to mohly ty ostříhaný vlasy, to nevím) a její boyfriend taktéž. Upřímně se divím, že se točí další díly a doufám, že poslední díl se tradičně rozdělí na dva, aby se děj ještě víc rozpliznul.(27.2.2016)

Kvalitatívne zhruba na úrovni jednotky. Plusom je pár lepších akčných scén a trocha napätia, mínusom zasa, že tu opadlo mystérium ohľadom samotných frakcií, diváka už tak nepohlcuje scifi atmosféra fiktívneho sveta. Celkovo ma snímok nijak výrazne nenadchol, ale ani neodradil od pokračovania. Budúcnosť ukáže, čo je za mestom.... 65/100(28.7.2015)