Režisér Břetislav Rychlík se společně s Přemyslem Rutem pokusili pohledem ZBLÍZKA nahlédnout na tvorbu dramatika a básníka Josefa Topola. Na psaní divadelních her a básní jakožto na jeho životní břemeno, na obtížnost „literární existence", vnějšími i vnitřními okolnostmi vedené k paralelnímu puzení znovu a znovu to zrušit. Jednotlivá Topolova díla se totiž od sebe liší natolik, že se zdá, jako by je psali různí autoři. Tahle autorova unikavost má ovšem výhodu dnes zvláště cennou: staví do popředí dílo jako svébytný tvar, nikoli jako „autorskou sebevýpověď". Odpověď na otázku, jaký je společný jmenovatel všech těch rozmanitostí, kdo vlastně je (a existuje vůbec?) básník Josef Topol, budou hledat Václav Havel, Marie Tomášová, Karel Kraus, Otomar Krejča, Jiří Kuběna, Jáchym a Filip Topolové. A samozřejmě Josef Topol sám. (oficiální text distributora)

vypravěč

"Vždycky se mi chtělo spíš rozepsat ,já' do více hlasů, i v básních, pokud jsem je psal, se mi chtělo protiřečit si, skákat si do řeči, napadat jistotu pochybností, něhu rozčarováním, odporovat si při domluvě, poslat se hrdinsky napřed a přivolat se smíchem zpátky, zahnat se do úzkých a zase z toho uniknout nějakým šťastně nalezeným slovem, vidět jednu chvíli všecko až uhrančivě jasně a zjistit najednou, že tu jasnost působí jenom hluboká tma." (Josef Topol) ()