Je 18. června 1940 a Clement, který je odsouzen k trestu smrti, má jít pod gilotinu. K tomu ale nedojde, protože začíná bombardování a Clement je zachráněn. Navíc se dostává k dokladům seržanta Lafarge, který zemřel při útoku německé stíhačky. Pod novou identitou Lafarge odchází do Brazzaville a poté do Čadu. Je povýšen na poručíka a najednou si uvědomuje, že si přisvojil slávu seržanta Lafarge, který se choval jako hrdina. (Rosalinda)

Volodimir2

Film bol vyrobený v období priebehu 2. svetovej vojny a nemôžem sa zbaviť dojmu, že aj tento film si nesie čiastočne prívlastok propagandistický film. Boli sme svedkami rozkolu Francúzska na základe výziev maršala Pétaina, ale aj prevolaní generála de Gaulla. Aj náš podvodník je mužom, ktorý sa nebojí zomrieť, ale ktorý chce zomrieť čestne, nie na gilotine, ale pri bojoch o svoju krajinu. Čím sa nakoniec aj vykúpil keď ho jeho falošná minulosť dobehla. Trocha smiešne na mňa pôsobili farebné reči francúzskych vojakov o oddanosti a láske ku vlasti, ktorú ale vôbec nezrealizovali v roku 1940 pri obrane svojej vlasti a už vôbec nie keď sa spojenci prehnali cez Francúzsko pri jeho oslobodzovaní bez francúzskych vojsk. Všetka česť nakoniec jednotkám generála de Gaulla. Podvodník (The Impostor) je druhým filmom, ktorý natočil Jean Gabin v dobe exilu v USA, kde sa uchýlil po Nemeckej okupácii Francúzska. Trochu nostalgie aj z hercovho života. V apríli 1943 sa Jean Gabin pridal k Slobodným Francúzom (francúzskym oslobodeneckým silám generála de Gaulla) a po boku spojencov potom bojoval v severnej Afrike. Zúčastnil sa aj invázie do Normanska a bol jedným z tých ktorý v zostave 2. francúzskej tankovej divízie oslobodil Paríž a pokračoval v oslobodzovaní až do Nemecka. ()

• Originální název snímku je možné přeložti jako podvodník. (Rosalinda)