Nábřeží mlh

Port of Shadows

Krimi / Drama / Romantický / Thriller / Film-Noir

Francie, 1938, 91 min

• nascendi

Uvedomujem si, že Nábrežie hmiel patrí do francúzskej filmovej klasiky, Carné, Gabin a Simon sú zvučné mená vo filmovom svete. Tiež si ale uvedomujem, že film som per partes sledoval niekoľko dní a zažil pri ňom toľko mikrospánkov, ako pri máloktorom. Naďalej ostanú pre mňa klasikou iba filmy, ktoré si zachovali svoju príťažlivosť až do dneška. Tento film za taký nepokladám. Paradoxne si z neho budem najdlhšie pamätať psíka, ktorý si osvojil Gabina.(7.5.2010)

Už tehdy skvělý Gabin, kterému role plná sarkastického odevzdání se osudu umožnila už tehdy předvést své herectví v podobě, v níž exceloval v mnohem pozdějším věku.(17.4.2010)

Důkaz toho, že i před druhou světovou válkou existovaly velmi dobré filmy založené na příběhu, silných emocích a perfektním vizuálu. Mladý Gabin předvádí hodně vyzrálé herectví.(19.7.2011)

Postava Jeana ( Jean Gabin ) je výborným spôsobom stvárnená drobnokresba pesimizmu. Vojenský zbeh je konfrontovaný so svojráznymi postavičkami nábrežia, hlavne mladou dievčinou, do ktorej sa zamiluje. Divák by očakával, že opätovaná láska bude na príťaž jeho plánom, opak je pravdou. Marcel Carné mnohokrát dostával svoje postavy pred neriešiteľné problémy a ak už aj mali pocit, že ich vyriešili, napokon bolo všetko inak.(9.4.2010)

Carné + Prévert = poetický realismus. Předobraz amerických noirů. Důraz na fatalismus, existencionální tóny, skepsi, výtečná vizuální stránka.(1.10.2007)