Verdikt v Maďarsku (festivalový název)

• Judgment in Hungary

Dokumentární

Maďarsko / Německo / Portugalsko, 2013, 108 min

Eszter Hajdú

Zajímavý dokument, díky kterému budete zase jednou rádi, že žijete v prokmotrovaném Česku, kde ovšem holohlaví sympaťáci s osmdesátosmičkou na šíji pochodují po ulicích v desítkách, maximálně stovkách, ne v tisících či desetitisících (Maďarská garda). Rovněž ne každý český soudce je novodobým Všehrdem, ovšem trestní proces obvykle vypadá jinak, než před rokem 1848 (pan krajský budapešťský soudce je opravdu miláček, na svědky a znalce řve jako pominutá učitelka v mateřské školce, méně častěji si to dovolí na obžalované nácky; ale pravda je, že verdikty vynesl správné). Souhlasím ovšem s kolegou Dadelem, že je divák přeci jenom zmaten. Občasný komtenář, alespoň textový, by neuškodil. Maďarští tvůrci pak samozřejmě nemůžou za rozházené české titulky, navíc někdy nepřesné (ne, neumím maďarsky, srovnávám s anglickými titulky, ze kterých patrně předkladatel vycházel).(12.3.2014)

• Dadel

Pokud vám vadilo, že jste se ve filmu Je to jen vítr nedozvěděli o této kauze vůbec nic, tak tady se toho dozvíte vrchovatě. Problém je, že se tomu nedá říkat film, a to ani dokumentární film. Jde pouze o kompilaci důležitých momentů ze soudní síně, kde měla režisérka postavené dvě kamery a filmařská hodnota je nulová (pozn. poslední obrázek v galerii není ani záběr z filmu, ale pouze fotografie jedné z obětí v závěrečných titulcích). Toto by skutečně dokázal sestříhat každý, kdo se naučí ovládat Windows Movie Maker. Když v jednu chvíli vypadneme ze soudní síně o velikosti 5x5 metrů a dostaneme se na místo činu, kde probíhá rekonstrukce, působí to jako návštěva jiné planety. Že zrovna tento film vyhrál festival Jeden Svět je pro mě nepochopitelné, evidentně se na tomto festivalu hodnotí pouze témata a nikoli filmy. 300: Vzestup říše, které jsem viděl o dvě hodiny dříve, bylo o něco lepší:((12.3.2014)

• boblig

Film, který vyhrál Jeden Svět 2014 zřejmě jen proto, že pojednává "o té kauze, při níž umřeli nějací cigáni z Maďarska". Politické korektnosti bylo sice učiněno zadost, ale samotný divák splakal nad vejdělkem, protože se o krvavém případu nedozvěděl ale lautr nic (snad až v závěrečných titulcích, na které ovšem musel čekat dlouhých 108 minut). Snímek, který by dokázal natočit i pologramotný blb z Székesfehérváru, kdyby mu dali do ruky kameru, zkrátka patří do žánru dokumentu, který má tak úchvatně vypovídací hodnotu, až je úplně o hovně.(22.4.2014)

Zajímavé nahlédnutí do maďarské soudní síně, které právníka nutí srovnávat s českými zkušenostmi z trestního procesu. Potěší třeba poznání, že jsou Maďaři kulturnější v tom, že dovolují osobám nacházejícím se v soudní síni konzumovat nápoje. Nepotěší agresivní jednání soudce k většině zúčastněných osob, ač věděl, že je nahráván (pokud to nebylo právě proto...). Z hlediska koncepce dokumentu by asi nebylo od věci uvést před vstupem do soudní síně více informací o tom, co se stalo - člověk, který nesleduje maďarské aktuality, byl povětšinou dosti zmaten.(16.10.2015)