Let asfaltového holuba

Psychologický / Drama / Podobenství

Československo, 1990, 86 min

• Radko

Traumou z detstva sužovaný mladík z dediny má hlavu plnú poetických predsavzatí o živote v meste. Nesplnenie ideálov o filmovej tvorbe, či štúdiu nahrádza zhrubnutím na barovo-mejdanového frajera, vybíjajúceho si pošramotené ego ubližovaním okoliu. Rozpory s vnútorne citlivým "ja" sa stupňujú, nádejný vzťah sa búra, istoty rodinného zázemia zanikajú... Opakujúce sa symboly žaby a sovy, zmätené skoky do minulosti hlavného hrdinu a odkazy na zanikajúci socializmus, kedy sa príbeh odohráva, zrejme mali dodať umeleckú nadstavbu, ale v kontexte hlavnej dejovej línie o pohltení mestským bahnom pôsobia rušivo, nadbytočne film spomaľujú a ten potom stráca šmrnc. 50%(22.12.2005)

Herecký projev Ondřeje Vetchého si v ničem nezadá s jeho výkonem v Domě pro dva.(9.7.2007)

Film, který tak trochu neustál momentální změnu režimu, měl se ještě víc odstřihnout od konkrétní doby. Nicméně výkon Ondřeje Vetchého je vskutku pozoruhodný. Řeč, kterou se snaží zaujmout u přijímacích zkoušek, nebo výbuch násilí na bezbranné ženě, kterým se snaží vyrovnat "úspěšnému" kamarádovi – to jsou scény, na které se hned tak nezapomíná.(15.1.2003)

• zette

Vetchy ve forme! Film ma nekolik silnych momentu, ktere jsou bohuzel rozredene v sedive nude...(27.11.2012)

Viděl jsem pouze jednou, a to v 90. roce. Tenkrát mi bylo 13 let a ten film mě dostal stejně jako Dům pro dva. Jestli uvidím ještě někdy, hodnocení možná poopravím. :-)(6.8.2008)

Scénář: Vlado Balco.....Silnější momenty střídají slabší. Vetchý jak jinak předabován-ale snesitelně. Je to takový slovenský Dům pro dva....(7.7.2012)

• Martin741

Tak Balco ako reziser mi nic nehovori ..... adej si uz nepamatam, to uz nejaky cas ubehol odvtedy, ako som videl film. Ale za Vetcheho aspon 40 %(2.4.2013)

• hermiona

Dost nepovedený let asfaltového holuba. Tak jako asfaltové holuby opravdu nelétají, i tento projekt byl spíše pádem.(4.8.2013)