PMR – kudy dál

(festivalový název)
  • Estonsko PMR (více)

Už čtvrtstoletí existuje na území mezi Moldavskem a Ukrajinou mezinárodně neuznaný stát Podněsterská moldavská republika (PMR). Enkláva, obydlená téměř rovným dílem Moldavany, Ukrajici a Rusy, je formálně stále součástí Moldavska, fakticky však její existence zcela závisí na protektorovi, Rusku. Jednadvacet let stál v čele regionu autoritářský prezident Igor Smirnov. V roce 2011 však přicházejí prezidentské volby a s nimi silní opoziční kandidáti. Dokáže někdo sundat vládce z piedestalu? Snímek sleduje průběh předvolební kampaně a ukazuje zvláštnosti života v místě, kde jako by se zastavil čas. Vítejte v zemi 21. století, na jejíž vlajce plápolá hvězda, srp a kladivo! (Jeden svět)

Hromino

Tuto „banditskou republiku“, jak ji nazývá Fero Hrabal, jsem měl před léty možnost navštívit na jeden den a nutno dodat, že zážitek to byl veliký. Za ten necelý den, který jsem v Podněstří strávil, jsem byl hned šestkrát policií či vojáky okřiknut za to, že jsem fotil něco nevhodného nebo se pohyboval na nevhodných místech, aniž bych se o jakékoli provokace snažil. Potěmkinovsky nablýskaný bulvár Tiraspolu, v jehož postranních uličkách se skrývá surová postsovětská realita neuznané republiky, všudypřítomná ruka Šeriffa, laciný kvas za pár korun a pouliční zvířata s retardovanými výrazy. Tento snímek je velkým zážitkem taktéž. Jeho hlavním přínosem je zprostředkování záznamů z akcí, na které se běžný smrtelník ze západu nedostane (především jednání politických partají, které nabízejí ještě bizarnější alternativy vůči Smirnovovi). Mírně však zamrzí, že jde v podstatě jen o takovou skrytou kameru, která snímá různé politické a kulturní akce a zábavné monology více či méně pochybných figurek, ale klade je za sebou zcela nahodile, bez autorského komentáře a u některých scén také bez většího uvedení do kontextu, jako by autoři už u diváka předpokládali určitou znalost reálií této bizarní, polozapomenuté periferie Evropy. I navzdory tomu se však jedná o velmi cenný materiál. Slabší 4*. ()