Hrbáč

Hrbáč

Yokel, The

Dobrodružný / Romantický / Akční

Francie / Itálie, 1959, 100 min

Nemá asi smysl hodnotit filmový příběh, který odpovídá Févalově knižní předloze. Zkrátka jeho příběhy neskýtají tolik napětí v tajemných zápletkách vykreslených na reálných základech doby, jako jsme tomu zvyklí u námětů čerpajících třeba z Dumase. Lagardere je románový, naivní hrdina, který vychovává dceru po zabitém příteli Philippovi de Nevers a ta se do něj nakonec zamiluje. Šermířské souboje tohoto filmu odpovídají době, kdy byl natočen. Naštěstí jsou alespoň střídány komickými výstupy Bourvila v roli Lagarderova sluhy.(3.11.2003)

Klasika svého žánru. Jean Marais ve vrcholné formě. Film jsem viděl prvně asi v deseti a už tehdy mě zaujala Neversova finta. 85%.(11.2.2005)

Koukám, že i v dávných dobách byli mocipání intrikářský svině, ženy krásný a muž, který se uměl bít pro čest a pravdu. Dříve to byl Jean Marais a v současnosti to jsem já. Dovolím si ještě drobnost k tomuto parádnímu dobrodrůžu. Jak zahrát dobře roli hrbáče nám prozradil v jedné scénce ve filmu Vrchni prchni Josef Abrhám "Chce to přikrčit a mírně nahrbit."(24.2.2008)

Romantický film pro oddech. Ostatně JEAN MARAIS byl do těchto romantických rolí "zaškatulkován" a musím říci, že je vždy zahrál bravurně. Byl to hezký muž, takže kinosál vždy narván dámským obecenstvem, které se zamilovaně "culilo" na plátno. Ale nešť ! Romantický hrdina bude vždy vítězit u romanticky laděných žen.(30.4.2008)

Akčné žánrové zaradenie dnes možno vyznie trošku nadsadene, no práve takéto snímky boli v onej dobe najväčším vzrušujúcim zážitkom s akčným ladením. Šermiarske súboje sú prekvapivo kvalitné, drsné a krvavé, romantika a sentimentálnosť filmu ubližovala len v prvej polovici, film sa poriadne rozbehne až po prehupnutí do tej druhej. Zápletka je však postrádateľná a herci len príjemní. 70%.(2.5.2009)