Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014, 13x45 min

Pro mě osobně orgasmická záležitost. Vesmír mě fascinuje a z celého srdce ho miluji. Speciální efekty mají v dnešní době téměř neomezené možnosti a tady toho dokument perfektně využívá. Chytrý negr z Brooklynu vás ve svojí lodi imaginace vezme skutečně na místa, kam byste se reálně nikdy dostat nemohli. A to je prostě nádherné! Ať už se jedná o vnitřek černé díry, či kapku rosy! Dokument mapuje populárně naučnou formou některé objevené zákonitosti naší malebné planety i celého vesmíru. Velmi si mi líbily i ty občasné animované mini pohádky o slavných vědcích a jejich velmi důležitých objevech. Mnohdy i pořádně dojemné. Asi nejvíce se mi líbil díl č. 10 nazvaný "Elektrický hoch", který byl shodou okolností v povídání o vesmíru asi nejslabší. Prakticky celý byl o pokrocích v oblasti elektrické energie. Dále hudba. Dělal ji naprostý borec Alan Silvestri, kterého mám v oblíbených skladatelích a tam se člověk jen tak nedostane. Takže hudba je samozřejmě naprosto geniální a božská. Úvodní znělka taky nemá chybu. Co mi trošku vadilo je chaotičnost. Díly na sebe nijak nenavazují a skáče se opravdu od čerta k ďáblu. To trošku kompenzuje fakt, že je dokument po informační stránce relativně dobře vstřebatelný. Jedná se zkrátka o oslavu vědy. Nikdo se z vás nesnaží udělat odborníka přes otázky týkající se vesmíru. Tím se ostatně za 8 a 1/2 hodiny ani stát nemůžete. Nádherná časoprostorová pouť, jejíž součástí jsem byl moc rád. Nezbývá mi než na závěr poděkovat všem vědeckým borcům, kteří z našeho světa udělali místo, kde mě baví žít.(2.10.2014)

Velmi dobře zpracovaná propagace vědy i s hvězdnými triky, které mohou směle konkurovat hollywoodské produkci. Trochu to skáče z tématu do tématu, ale Neil deGrasse Tyson to svým charismatem v pohodě srovnává. Víc takové tvorby a víc do hloubky, budu šťastný. :-) Carl Sagan by musel být spokojený, jak se jeho žáci snaží.(2.1.2015)

Nevšedně krásně zpracovaný a opravdu hodně poučný dokument, ve kterém se však běžný divák občas ztratí. Těch informací je zkrátka v některých momentech až moc najednou; při tom se ale zase jindy tempo až zbytečně zpomaluje. Trochu lepší konzistence a méně skákání od tématu k tématu a hodnotil bych slovy "dokonalý dokument". I tak je ale Cosmos skvělý divácký a vědomostní zážitek, díky kterému získáte všeobecný přehled nejen o vesmírných tělesech a jejich složeních, ale i o přírodních zákonitostech a historii vědeckých objevů.(4.11.2015)

Kéž by na mě tak velký dojem udělal každý dokument, který jsem kdy zhlédla. Ačkoli - to bych si pak Kosmu tolik nevážila a to by byla opravdu škoda. Dokumentů, které by měly tak široké rozpětí napříč různými vědami, moc není a ačkoli ani Kosmu se nepodařilo zabrousit do všech oborů veškerého našeho vědění (jako by to koneckonců bylo vůbec možné?), má k tomu ze všech pořadů, dokumentů, filmů či seriálů, co jsem kdy viděla, nejblíže. Pokud chcete získat základní znalosti z astronomie a nejen z ní podané doslova na stříbrném podnose (vizuální stránka je totiž úchvatná), rozhodně doporučuji. Dodatek po zhlédnutí Saganovy verze z roku 1980: Originál je stále úchvatný, ačkoli byl vytvořen už před 35 lety! Sagan byl obrovský sympaťák a můj nový vzor a jeho Cosmos má podle mě větší filozofický přesah a širší záběr než tato nová verze. Proč mám tedy v oblíbených seriálech tuto verzi a ne originál? 1. Mám hodně ráda estetiku a vizuální dojem a v tomto nový Cosmos (pochopitelně) vede na celé čáře. 2. Nový Cosmos je aktuálnější, za tu dobu jsme zjistili mnoho nového. 3. Nový Cosmos je vypracovaný stejně pečlivě a se stejnou láskou k vědě jako ten předchozí. A konečně za 4. Jeden z dílů se věnoval mé oblíbené astronomce, Cecilii Payne, takže vítěz je jasný. :D(19.7.2015)

Jedním slovem - úžasné! Pro mě zatím nejlepší seriál o kosmologii (terminus technicus), který jsem kdy viděl. Neil deGrasse Tyson patří v dnešní době mezi nejschopnější popularizátory a v tomto pořadu to opět jenom potvrzuje. Jeho zápal a entuziasmus pro "dělání vědy" se musí přenést snad na každého, kdo kouzlu poznávání našeho světa za život alespoň jednou na čas podlehl. Lidé, kteří se někdy ve větší míře zabývali např. astrofyzikou či jinými fyzikálními obory, zde asi příliš mnoho nových informací nenajdou. Přesto však i jim zhlédnutí vřele doporučuji. Pravé kouzlo tohoto pořadu je totiž v tom, do jakých zajímavých souvislostí tyto informace dokáže postavit! I to, jakým způsobem je dokáže znázornit. Tvůrci totiž nasypali do tohoto seriálu obrovské množství peněz a na výsledku je to znát. Takové vizualizace makrosvěta i mikrosvěta prostě jen tak někde neuvidíte. Každý díl je navíc okořeněn napínavým životopisným vyprávěním o významných osobnostech, které se zapříčinily o objevy prezentované v onom konkrétním díle. Já osobně považuji právě tohle za vrchol celého pořadu, protože míra podrobností v těchto příběhových epizodkách byla pro mě doslova šokující. Nechci si ani představovat, kolik toho tvůrci museli přečíst a nastudovat, než se dobrali k tak oslnivému množství doslova zákulisních informací na pozadí nejvýznamnějších vědeckých objevů (v průběhu historie celého lidstva). Tady toho pro mě bylo nejvíce nového. No... Takže závěrem bych už pouze dodal, že přesně takovéto seriály potřebujeme jako sůl. Vidět tohle dřív, tak je ze mě možná vědec. Zároveň je tento seriál obrovská pocta Carlu Saganovi, bez kterého by patrně v této podobě nikdy nevznikl. Neila deGrasse Tysona můžeme jistě prohlásit jeho nástupcem. Seriál Kosmos - časoprostorová odysea je tedy takový Saganův Kosmos 2.0, což je super. Ale já jsem ještě více zvědav na to, až se Tyson vytasí s něčím, co bude jeho verze 1.0 . Má potenciál na to vymyslet něco úplně vlastního a já mu v tom držím palce. P.S: Můj velký dík za doporučení tohoto klenotu patří uživateli Jespe-film. Člověku, kterého řadím mezi své vůbec nejlepší přátele jak na poli filmu, tak v reálném životě :-)(29.12.2014)