Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014, 13x45 min

"Čím více vědy bude patřit všem, tím menší bude možnost, že bude zneužita."(31.12.2014)

Pro mě osobně orgasmická záležitost. Vesmír mě fascinuje a z celého srdce ho miluji. Speciální efekty mají v dnešní době téměř neomezené možnosti a tady toho dokument perfektně využívá. Chytrý negr z Brooklynu vás ve svojí lodi imaginace vezme skutečně na místa, kam byste se reálně nikdy dostat nemohli. A to je prostě nádherné! Ať už se jedná o vnitřek černé díry, či kapku rosy! Dokument mapuje populárně naučnou formou některé objevené zákonitosti naší malebné planety i celého vesmíru. Velmi si mi líbily i ty občasné animované mini pohádky o slavných vědcích a jejich velmi důležitých objevech. Mnohdy i pořádně dojemné. Asi nejvíce se mi líbil díl č. 10 nazvaný "Elektrický hoch", který byl shodou okolností v povídání o vesmíru asi nejslabší. Prakticky celý byl o pokrocích v oblasti elektrické energie. Dále hudba. Dělal ji naprostý borec Alan Silvestri, kterého mám v oblíbených skladatelích a tam se člověk jen tak nedostane. Takže hudba je samozřejmě naprosto geniální a božská. Úvodní znělka taky nemá chybu. Co mi trošku vadilo je chaotičnost. Díly na sebe nijak nenavazují a skáče se opravdu od čerta k ďáblu. To trošku kompenzuje fakt, že je dokument po informační stránce relativně dobře vstřebatelný. Jedná se zkrátka o oslavu vědy. Nikdo se z vás nesnaží udělat odborníka přes otázky týkající se vesmíru. Tím se ostatně za 8 a 1/2 hodiny ani stát nemůžete. Nádherná časoprostorová pouť, jejíž součástí jsem byl moc rád. Nezbývá mi než na závěr poděkovat všem vědeckým borcům, kteří z našeho světa udělali místo, kde mě baví žít.(2.10.2014)

Dokumentární seriál, který nadchne především úžasným vizuálním zpracováním a komentářem, který je lidsky podaný a pro laika srozumitelný. Nejsem žádný vesmírofil, ale tohle se opravdu povedlo.(6.10.2014)

Výborná dokumentární série. Je pokračováním anebo novou verzí ´Cosmos: A Personal Voyage´ z roku 1980, kterou spoluvytvářel a kterou provázel Carl Sagan. Neil deGrasse Tyson, který je průvodcem nové série, několikrát mluví o Carlu Saganovi a také vysvětlí, jak mu setkání s Carlem Saganem změnilo život. Za 30 let od vzniku první série se věda posunula ohromně kupředu a díky novým technologiím televize nyní dokáže zobrazit a vysvětlit čas, světlo, vzduch a různé informace relativně jasnějším způsobem. Každý díl je napěchován informacemi a jejich sledování vyžaduje pozornost. Někdy je to dost náročné, ale je určitě lepší tuto odyseu absolvovat, než to vzdát hned na začátku.(14.11.2014)

Tysona mám docela rád, od svého vzoru (Carla Sagana) se naučil mnohému. Ovšem zde, snažit se pojmout vypravěče stejným stylem... na to zkrátka nemá. Noblesní literární styl a přednes Sagana... tytéž věty z Tysonových úst mi způsobují hodně nepříznivé pocity. Výhrada k seriálu je z jiného soudku, značně ubral ambice, a místo díla, které popisuje Kosmos, tedy V.Š.E.C.H.N.O. kolem nás... je tu jen nadprůměrný populárně naučný pořad se zajímavostmi. Medailonky osobností (ten o Faradayovi mě nadchnul, a vzal jsem CSTY na milost), výklad o vědě, návraty k Cosmosu 80. let. Z vědy je tu vpodstatě jen fyzika, chemie, astronomie, okrajově matematika, minimum biologie. Drobet chaotické přeskakování z téma na téma místo koncepčnosti originálu...(8.8.2016)