Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014, 13x45 min

Přitažlivá populárně-naučná forma pro každého. Velký rozsah témat s aktuálními poznatky, pěknou grafikou a animací, výbornou hudbou a sympatickým průvodcem-moderátorem. Rozebrán je tu vesmír doslova od atomu, vznik, vývoj a rozšíření života, od uctívání Slunce a hvězd po metody průzkumu vesmíru. O objevitelích, kteří přispěli k poznání světa a vesmíru a objasnili principy přírodních sil. Obsáhlost je tak velká až mi občas vadilo jak velkým tempem jsou chrleny (do češtiny předabované) informace. Skoro jak na nějaké vysokoškolské přednášce. To je jediná výtka. Rozhodně stojí za shlédnutí. (kompletních 13dilů)(7.8.2014)

Pro někoho, kdo se o kosmos zajímá už delší dobu, nebude tento seriál nositelem nových poznatků a objevů. To je však jediná kaňka, která může ulpět na takřka dokonalém díle. Plno faktorů činí tento dokument výjimečným, deGrasse Tyson, který popularizuje vědu už jenom svým nadšením, nebo fascinující animace a celkové zpracování cestování vesmírem. Nejlepší a nejlépe zpracovaná série dokumentů, která na toto téma univerza byla kdy natočena.(19.7.2014)

všeobjímající dokumentární seriál, v němž hraje prim vesmír jako takový, ale pozadu nezůstávají ani přidružená témata jako historie vědy, evoluční teorie, ekologická varování a další věci, což zde názorně ukazuje, jak všechno souvisí se vším.. Neil deGrasse Tyson je navíc sympaťák a očividně velký nadšenec do toho, co dělá (a není toho málo), což je při moderování tohoto pořadu znát - to jeho zapálení pro věc si zkrátka nejde neoblíbit.. celá série má navíc mohutný finiš, kdy poslední dva díly jsou určitě jedny z nejlepších, a tak ve mně převládají hodně spokojené pocity.. ty nejsilnější 4*(24.6.2014)

Kdybych tuto sérii shlédnul jako dítě, tak jsem dneska možná experimentální fyzik:). Ovšem i jako dospělý divák jsem měl možnost dozvědět se mnoho nového. Zejména zdůraznění vědecké štafety, zobrazení příběhů velkých objevů a zaujetí vědeckým postupem jako takovým považuji za největší klad této série.(11.8.2014)

Pro mě osobně orgasmická záležitost. Vesmír mě fascinuje a z celého srdce ho miluji. Speciální efekty mají v dnešní době téměř neomezené možnosti a tady toho dokument perfektně využívá. Chytrý negr z Brooklynu vás ve svojí lodi imaginace vezme skutečně na místa, kam byste se reálně nikdy dostat nemohli. A to je prostě nádherné! Ať už se jedná o vnitřek černé díry, či kapku rosy! Dokument mapuje populárně naučnou formou některé objevené zákonitosti naší malebné planety i celého vesmíru. Velmi si mi líbily i ty občasné animované mini pohádky o slavných vědcích a jejich velmi důležitých objevech. Mnohdy i pořádně dojemné. Asi nejvíce se mi líbil díl č. 10 nazvaný "Elektrický hoch", který byl shodou okolností v povídání o vesmíru asi nejslabší. Prakticky celý byl o pokrocích v oblasti elektrické energie. Dále hudba. Dělal ji naprostý borec Alan Silvestri, kterého mám v oblíbených skladatelích a tam se člověk jen tak nedostane. Takže hudba je samozřejmě naprosto geniální a božská. Úvodní znělka taky nemá chybu. Co mi trošku vadilo je chaotičnost. Díly na sebe nijak nenavazují a skáče se opravdu od čerta k ďáblu. To trošku kompenzuje fakt, že je dokument po informační stránce relativně dobře vstřebatelný. Jedná se zkrátka o oslavu vědy. Nikdo se z vás nesnaží udělat odborníka přes otázky týkající se vesmíru. Tím se ostatně za 8 a 1/2 hodiny ani stát nemůžete. Nádherná časoprostorová pouť, jejíž součástí jsem byl moc rád. Nezbývá mi než na závěr poděkovat všem vědeckým borcům, kteří z našeho světa udělali místo, kde mě baví žít.(2.10.2014)