Železná maska

• Francie

Masque de fer, Le

• Itálie

Uomo dalla maschera di ferro, L'

(Itálie)

Iron Mask, The

Dobrodružný / Historický

Francie / Itálie, 1962, 127 min

Velmi vtipné zpracování mnohokrát (více či méně úspěšně) opakovaného příběhu. Navíc je tam takřka americký happy-end, ke kterému se dojde skrze francouzskou logiku. D´Artagnana si sice nepředstavuji jako Jeana Maraise, ale nikterak mi nevadil a jeho svádění Mme de Chaulnes působilo vskutku komicky. Z televize doslova vystupovaly syté barvy francouzských filmů ze šedesátých let a já obdivovala nejeden nádherný kostým. Nakonec jsem zůstala spokojená, protože jsem za dobu strávenou u celkem zábavného filmu spatřila několik přenádherných úsměvů Jeana Rocheforta, a to mi ke štěstí úplně stačí :).(17.2.2008)

Každá zfilmovaná verze "Železné masky" je jiná. Tahle je jemně romantická, ale spíše komediální a s velkým nadhledem. Bohužel ale chemie mezi Maraisem a kráskami (kráskou) tentokrát příliš nefunguje, železná maska nemá správné grády a závěr tak nějak vyšumí do ztracena. Jean Marais odehrává svůj standart, ovšem s přehledem jej zastiňuje Jean Rochefort - ten si roli opravdu užil. Milá, ale spíše nostalgická podívaná. 60%.(17.2.2008)

Konečně zase jednou vtipné zfilmování klasického tématu „Le masque de fer“! Proč taky dělat dobu vážnější než byla? Oproti jiným verzím se tu objevuje postava dvorní dámy Mme de Chaulnes, která jak se zdá byla komickou postavičkou i ve skutečnosti... tady je milenkou d´Artagnana, který stále nemá čas... a ona čeká a čeká! :-) Tohle zpracování je netypické hlavně v tom, že pravý král, který je na krátko unesen a uvězněn v masce, je zase vrácen na trůn, protože to on byl jako král vychován, on je ochoten obětovat se pro Francii a on bude dobrým panovníkem - nenápadný hold Králi Slunce. Tohle pochopí i jeho od dětství vězněné dvojče „muž se železnou maskou“, který raději odjíždí se svojí láskou kamsi na venkov, vědom si toho, že nedokáže obětovat vlastní život a štěstí roli Krále.(10.10.2003)

Ze série francouzských dobrodružných filmů s Jeanem Maraisem patří tento k těm méně záživným, zbytečně zdlouhavým a příliš upovídaným. Jinak pěkné scenérie i dobové oděvy, ale víc než na tři to nelze vytáhnout...(17.2.2008)

Troška zbytočná paródia na muža so železnou maskou, hlavne keď každou minutou stráca na deji lebo nemá to skoro žiadny spád a tých pár šermiarskych súbojov skoro nič nepovie a ani nepobaví čo by v prvom rade malo. Strašne prázdny dej to má, žiadne záchytné body a Jean Marais mal omnoho lepšie chvíľky.(17.2.2008)