Železná maska

• Francie

Masque de fer, Le

• Itálie

Uomo dalla maschera di ferro, L'

(Itálie)

Iron Mask, The

Dobrodružný / Historický

Francie / Itálie, 1962, 127 min

Ze série francouzských dobrodružných filmů s Jeanem Maraisem patří tento k těm méně záživným, zbytečně zdlouhavým a příliš upovídaným. Jinak pěkné scenérie i dobové oděvy, ale víc než na tři to nelze vytáhnout...(17.2.2008)

"To neznáte kastilskou hrdost!" "A vy italskou lstivost." Kdeže, Vaše Eminence - to nevíte, že vždy a na plné čáře vítězí francouzská zábavnost a gaskoňské charisma?(1.7.2008)

Ze začátku jsme si s filmem příliš netykali, ale ke konci už jsme byli kámošu největší. Příběh plný humoru, romantiky, intrik a šermířských soubojů, ty teda mohli být klidně i ve větší míře. Z herců bych vypíchnul Jean Rocheforta, bylo vidět jak si užívá svou roli a já si díky tomu mohl užívat jeho herecký výkon. Na závěr ještě musím zmínit ženskou stránku filmu, protože holky jsou tady fakt nádherný, nevím jestli to dělali ty kostýmy nebo jejich odvaha, ale fakt byly k sezřání, jóóó, hold bejt chlapem se při sledování filmů docela často těžce vyplácí.(10.1.2010)

Troška zbytočná paródia na muža so železnou maskou, hlavne keď každou minutou stráca na deji lebo nemá to skoro žiadny spád a tých pár šermiarskych súbojov skoro nič nepovie a ani nepobaví čo by v prvom rade malo. Strašne prázdny dej to má, žiadne záchytné body a Jean Marais mal omnoho lepšie chvíľky.(17.2.2008)

Svérázná parodická adaptace Dumasovi klasiky je v mnoha okamžicích koukatelná jen díky bravurnímu Maraisovi, který zde de facto paroduje své vlastní výkony z mnoha romanticko-dobrodružných filmů.(9.9.2002)