Železná maska

• Francie

Masque de fer, Le

• Itálie

Uomo dalla maschera di ferro, L'

(Itálie)

Iron Mask, The

Dobrodružný / Historický

Francie / Itálie, 1962, 127 min

Historický film s prvky jak romatickými, tak komediálními. Příběh, známý již ze zpracování s Richardem Chamberlainem, nebo Leonardo Di Capriem, je tady podáván v malinko pozměněné podobě, jeho konečné vyznění je ale stejné. Docela zábavné je nadbíhání D'Artagnana jedné dvorní dámě, které je neustále někým přerušováno, což kupodivu působí humorně i na několikátý pokus, čímž je úspěšně vyvráceno pořekadlo, že "opakovaný vtip není vtipem".(2.9.2002)

Ze série francouzských dobrodružných filmů s Jeanem Maraisem patří tento k těm méně záživným, zbytečně zdlouhavým a příliš upovídaným. Jinak pěkné scenérie i dobové oděvy, ale víc než na tři to nelze vytáhnout...(17.2.2008)

"To neznáte kastilskou hrdost!" "A vy italskou lstivost." Kdeže, Vaše Eminence - to nevíte, že vždy a na plné čáře vítězí francouzská zábavnost a gaskoňské charisma?(1.7.2008)

Troška zbytočná paródia na muža so železnou maskou, hlavne keď každou minutou stráca na deji lebo nemá to skoro žiadny spád a tých pár šermiarskych súbojov skoro nič nepovie a ani nepobaví čo by v prvom rade malo. Strašne prázdny dej to má, žiadne záchytné body a Jean Marais mal omnoho lepšie chvíľky.(17.2.2008)

Velmi vtipné zpracování mnohokrát (více či méně úspěšně) opakovaného příběhu. Navíc je tam takřka americký happy-end, ke kterému se dojde skrze francouzskou logiku. D´Artagnana si sice nepředstavuji jako Jeana Maraise, ale nikterak mi nevadil a jeho svádění Mme de Chaulnes působilo vskutku komicky. Z televize doslova vystupovaly syté barvy francouzských filmů ze šedesátých let a já obdivovala nejeden nádherný kostým. Nakonec jsem zůstala spokojená, protože jsem za dobu strávenou u celkem zábavného filmu spatřila několik přenádherných úsměvů Jeana Rocheforta, a to mi ke štěstí úplně stačí :).(17.2.2008)