Ve službách krále

• slovenský

V službách kráľa

Akční / Dobrodružný / Drama

Francie / Itálie, 1961, 100 min

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA : ČST 1 = 11.3.1967 (R: ČST 1 = 3.12.1977), réžia českého znenia (ČST Praha) = ČENĚK DUBA+ČESKOSLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 17.8.1991, v pôvodnom znení s titulkami (8.2.2009)(8.2.2009)

Klasický dobrodružný snímek o zakázané lásce, která se musí vybojovat. Nijak výrazné, ale přesto povedené a koukatelné.(21.7.2013)

Film podle novely Henryho Dupis-Mazuela „Le miracle des loups” , jenž lze považovat za remake filmu z roku 1924, je jakýmsi křížencem dvou románů sira Waltera Scotta – Ivanhoe a Quentin Durward, a proto se zde vyskytuje i několik scén velmi podobných těm ze dvou filmů, které byly podle nich natočeny s Robertem Taylorem v hlavní roli- Ivanhoe (1952) a Adventures of Quentin Durward (1955) - např. Boží soud (souboj na život a na smrt) při němž je hájena čest krásné ženy; jak se dostat nepozorovaně do hradu, který hlídá spousta ozbrojenců nebo spory francouzského krále Ludvíka XI. s burgundským vévodou Karlem Smělým, (které ovšem vyplývají ze skutečných událostí). Ač si tento film do hlavní role vybral herce neméně slavného nebo spíše v Evropě i slavnějšího a ve své době neméně krásného, jenž byl idolem mnoha žen a dívek, jsou, tedy aspoň pro mě, výše jmenovaní hrdinové Roberta Taylora daleko reálnější a uvěřitelnější. Leč nepochybné charisma Maraise a taky představitel Karla Smělého - Roger Hanin (pozdější komisař Navarro) a jeho intriky film, ač jej považuji za horší obou adaptací Scottových románů (ty jsem taky hodnotila pěti), udržují na čtyřech hvězdičkách a velmi příjemném pokoukání...(17.9.2012)

Pro mě srdeční záležitost a můj nejoblíbenější film "pláště a dýky" s Jeanem Maraisem v hlavní roli. Hlavní hrdina tu není až tak nezranitelný a tudíž působí uvěřitelněji, častý představitel záporáků Guy Delorme je tu démoničtější než kde jinde, atmosféra středověké Francie je navozena skvěle a nechybí ani některé historické postavy (Ludvík XI.). Pohádkově zabervený vlčí kruh a závěrečný souboj - to jsou moje nejoblíbenější scény z filmu. Podobných filmů bylo v 50. a 60. letech ve Francii natočeno hodně. "Ve službách krále" je jeden z nejlepších. 90%.(12.2.2005)

Bývaly časy, kdy jsem historické podívané s Jeanem Maraisem považovala za to nejlepší, co kdy bylo natočeno, a byla ochotná poprat se s kýmkoli, kdo se opovážil něco namítnout. Dvanáct mi už sice přinejmenším fyzicky není, ale obtíže dentistického rázu mě chvílemi nutí se k tomuto postoji vrátit, protože film schopný odvést mou nenávistnou pozornost od pětky vlevo nahoře prostě musí být třída. A i když tohle všechno vynechám, existuje snad lepší náplň deštivého listopadového večera než se s kocourem na klíně, psisky u nohou a punčem u ruky zabořit do křesla a přenést se do těch imaginárních časů soubojů, dobrodružství a romantiky?(4.11.2009)