Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Rozpočet $22miliónovTržby USA $42,313,354Tržby Celosvetovo $54,700,000║ Prvý krát som to kedysi videl ešte na PRO7 / ORF1 a zaujalo, teraz(2010) to pozerám z nostalgie a ten film je fakt klasa, kde nechýba dobrá akcia, vypätý dej a trikovo tiež dobre zvládnuté, plus Roy Scheider výborne sadol do danej úlohy lietajúceho policajta. /90%/(11.8.2005)

Je to klasika svého žánru, na svoji dobu předvedl naprosto špičkovou techniku, která dnes "běžně" funguje. Skoro bych řekl, že někdo při natáčení viděl návrhy AH-64 Apache a RAH-66 Comanche (ale na toho bylo asi přece jen brzo). Nebo to bylo naopak? Každopádně je to něco víc než průměrná akce. 70%(1.2.2003)

Solidní akční snímek o pěkné helikoptéře; nad vodou jej pomáhá držet Roy Schneider a vcelku dobrý scénář. Jen režie a občas pár vedlejších herců dost skřípe, a mohlo to dopadnout lépe.(1.6.2009)

Proč Létající oko, když to celou dobu byl Modrý hrom? To si distributor asi řácky nacpal bongo nebo co. Nevadí. Ten film je z dnešního pohledu vážně starý a asi nedovede zaujmout. Snad bodří nostalgici vzpomenou, jak to bylo fascinující, když dokázali vrtulníkem sledovat lidi skrz stěny domů. Teď už je to jen jedna roztomilá vzpomínka ze smetiště dějin a další hřebík do herecké rakve Roye Scheisera.(10.8.2012)

,,ORANŽOVÁ KOŠEĽA A KOVBOJSKÝ KLOBÚK. NECH ROBÍ ČOKOĽVEK, JE NÁPADNÝ." __ ,,Lietajúce oko" - alebo ako ho trefne nazval pend ,,Knight Rider vo vzduchu" je skvelý akčnák v ktorom som ešte miestami cítil doznievať 70-roky a aj keď obsahuje niekoľko zvláštnych chýb, po viac než 30 rokoch od nakrútenia je stále vo výbornej technickej forme. Samozrejme ktovie ako to bolo s autentickosťou, na ktorú sa v úvode tvorcovia odvolávajú, keďže všetky technické dispozície ,,Modrého hromu" - o ktoré určite išlo - mi prišli ľahko premrštené a skôr by som ich videl v arzenály armády než mestskej polície. V obsahu filmu by som videl istú prekombinovanosť. Obsahuje napr. rozvíjajúcu sa psychologickú rovinu, ktorá mala poslúžiť na kadečo, čo sa v priebehu deja len nejasne načrtlo a ak by sa scenár od toho oprostil, diváka by to zasiahlo iba minimálne. Na druhej strane som úplne nepochopil pozadiu celého spiknutia, nelogickom strieľaní proti pancieru a všimol som si, že keď sa zotmie, vyjde slnko tak povediac z minúty na minútu. Záverečná polhodina obsahujúca sústavnú akciu je však výborná, dokonca som v nej zbadal inšpiráciu pre Terminátora 2 (nahánačka v kanáli) alebo Spidermana (lietanie medzi mrakodrapmi). McDowell si zahral akurátneho hajzla a Scheiderov parťák Daniel Stern neskôr zahviezdil ako Marv z dua ,,Mokrých banditov" v ,,Sám doma". (1109. hodnotenie, 58. komentár k filmu)(14.8.2015)