Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Oscar 1 nominace: Střih(14.4.2004)

Klasicky snimek o stokrat opranem tematu zneuziti modernich technologii urcenych ve prospech vsech pouze skupinou jedincu ve svuj vlastni prospech. Po tech letech uz trosku vycpel, presto se jedna o kvalitni thriller, ktery jeste nyni dokaze napnout divakovy nervy a Roy Scheider podava vcelku obstojny vykon.(2.3.2004)

,,ORANŽOVÁ KOŠEĽA A KOVBOJSKÝ KLOBÚK. NECH ROBÍ ČOKOĽVEK, JE NÁPADNÝ." __ ,,Lietajúce oko" - alebo ako ho trefne nazval pend ,,Knight Rider vo vzduchu" je skvelý akčnák v ktorom som ešte miestami cítil doznievať 70-roky a aj keď obsahuje niekoľko zvláštnych chýb, po viac než 30 rokoch od nakrútenia je stále vo výbornej technickej forme. Samozrejme ktovie ako to bolo s autentickosťou, na ktorú sa v úvode tvorcovia odvolávajú, keďže všetky technické dispozície ,,Modrého hromu" - o ktoré určite išlo - mi prišli ľahko premrštené a skôr by som ich videl v arzenály armády než mestskej polície. V obsahu filmu by som videl istú prekombinovanosť. Obsahuje napr. rozvíjajúcu sa psychologickú rovinu, ktorá mala poslúžiť na kadečo, čo sa v priebehu deja len nejasne načrtlo a ak by sa scenár od toho oprostil, diváka by to zasiahlo iba minimálne. Na druhej strane som úplne nepochopil pozadiu celého spiknutia, nelogickom strieľaní proti pancieru a všimol som si, že keď sa zotmie, vyjde slnko tak povediac z minúty na minútu. Záverečná polhodina obsahujúca sústavnú akciu je však výborná, dokonca som v nej zbadal inšpiráciu pre Terminátora 2 (nahánačka v kanáli) alebo Spidermana (lietanie medzi mrakodrapmi). McDowell si zahral akurátneho hajzla a Scheiderov parťák Daniel Stern neskôr zahviezdil ako Marv z dua ,,Mokrých banditov" v ,,Sám doma". (1109. hodnotenie, 58. komentár k filmu)(14.8.2015)

• dyfur

...nabitá miestnosť na internáte,hrozná kvalita,dabing jednou osobou ...jééé to sme čumeli....."zlatá " totalita ......(15.2.2013)

Dnes už klasický akční snímek. Poměrně slušná akční podívaná, která si však bohužel všechnu akci schovává až na konec.(17.3.2007)

• - Scéna s létajícími pečenými kuřaty byla natočena se skutečnými kuřaty. Režisér nechtěl použít atrapy, a proto nechal dovést čtyři nákladní vozy plné kuřat, které byly posléze házeny na scénu z devítimetrové výšky. Režisér se také dohodl s místními bezdomovci, kteří si pak mohli za "úklid" spadaná kuřata odnést. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Když dvojice Murphy (Roy Scheider) a Lymangood (Daniel Stern) pátrají ve vrtulníku v Cochranově (Malcolm McDowell) životopise, jsou uvedené údaje na obrazovce osobními data režiséra Johna Badhama. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Malcolm McDowell, představitel Cochrana, měl fobii z létání. Jeho manželka při shlédnutí sestřihu závěrečné bitevní scény řekla: "Čím jste ho proboha přesvědčili? Já ho nedostanu ani do letadla." (Terva)