Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Akční pecka s Scheiderem .(19.4.2010)

„Jeden mŕtvy civil na 20 teroristov nie je zlé.“ – „Ak nie ste civil.“ Aj keď má choze pravdu s tým, aká bomba musí LIETAJÚCE OKO byť pre školákov, ja som toto solídne akčné áčko prvýkrát videl až dávno po puberte. Napriek tomu ma chytilo. Roy Scheider mal dar byť sympatický a i preto neprekážalo, že bol vlastne skoro vo všetkom rovnaký (od ČEĽUSTÍ 1 – 2 cez FRANCÚZSKU SPOJKU po „SeaQuest DSV“). Príjemne ma zaskočilo, že ústredného zlosyna hrá Malcolm McDowell, ktorý má u mňa (za „Kubrickovo oko“, jednu z najstrašnejších scén kinematografie, na ktorú sa dodnes nedá pozerať) obrovské plus do smrti (jeho i mojej), aj keby hral už len nahnevaných medvedíkov čistotných. Plus, samozrejme, skvelá helikoptéra a prekvapivo veľa akčných scén (hoci „otvorená“ akcia začne až v nabúchanom finále, i dovtedy sa rozhodne o komorný film nejedná, viď. monumentálna akcia v „cvičnom mestečku“, proste dôvod na rotačáky sa vždy nájde).(19.3.2010)

Rozpočet $22miliónovTržby USA $42,313,354Tržby Celosvetovo $54,700,000║ Prvý krát som to kedysi videl ešte na PRO7 / ORF1 a zaujalo, teraz(2010) to pozerám z nostalgie a ten film je fakt klasa, kde nechýba dobrá akcia, vypätý dej a trikovo tiež dobre zvládnuté, plus Roy Scheider výborne sadol do danej úlohy lietajúceho policajta. /90%/(11.8.2005)

Priemerný akčňák o novej zbrani Lietajúce oko. Na svoju dobu určite výborný, no teraz už trochu smiešny film o stíhačkách. Prirovnal by som ho k nedávnemu prepadáku Stealth(teda len dejom).(26.5.2007)

Dnes už klasický akční snímek. Poměrně slušná akční podívaná, která si však bohužel všechnu akci schovává až na konec.(17.3.2007)