Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že...”

Dokumentární

Česko, 2014, 72 min

• zette

Co nelze Morgensternovi uprit je vyber osobnosti o kterych toci sve dokumenty. Jeho styl mi vsak nesedi od zacatku jeho tvorby, spousta zbytecnych scen s malou vypovedni hodnotou. O zivote, tvorbe a osobnosti Bohumila Hrabala se divak pramalo dozvi neco noveho.(14.2.2015)

Zajímavě pojatý dokument, který ani chvilku nenudí. Do filmu se podařilo zakomponovat opravdu velké množství osobních vzpomínek od sousedů až po nejbližší přátele. Hrané pasáže ovšem nepovažuji za příliš šťastné.(14.11.2014)

Hrabala miluji, proto většinu zaznělého znám...Kaiser velkým plusem...(21.10.2014)

Bohumila Hrabala mám rád už od dob svého dospívání, takže jsem se těšil na tento dokument. Bohužel ho sráží k zemi scénky z jeho knížek, nově přehrávané scénky z filmů, rádobyvtipné vložky ze současných hospod atd. Zkrátka asi nemám rád hrané dokumenty. Očekával bych spíše více archivních záběrů, i když i v tomto rozsahu jsem jimi byl spokojen. Jinak považuji dokument za povedený, rozhodně jsem se nenudil. Jako velké plus také oceňuji komentář Oldřicha Kaisera, ten by mohl Hrabalovy knížky načíst, moc dobře se jeho hlas k jeho vyprávění hodí. Bohužel na čtyři hvězdičky to jako celek rozhodně nemá.(18.1.2015)

• Sarkastic

„Bogane poď za mnou, Bogane poď za mnou.“ Tak tohle je vcelku názorná ukázka, jak NEMÁ vypadat dokument o význačné osobnosti. Nehodící se ukázky z divadelních představení, příšerné hrané scénky, vpravdě odpudivá stylizace a s ní související i Kaiserův komentář, který byl svým výrazem dost mimo. Řešení jména gymnázia bylo slabou snahou o kontroverzi, demonstrování světovosti se zas podařilo zvolit docela nešťastně. Pokud alespoň něco stojí za zmínku, je to nepůvodní, ovšem atmosférická Šustova hudba z Menzelových adaptačních filmů (která je však zároveň nabourávána nejen pochybnou ženou s harmonikou a zpěvem, nebo co to mělo být) a sem tam nějaký příspěvek pamětníků. A vzhledem k tomu, že tu nehodnotíme osobnost, ale samotný dokument o ní (že?), dávám ještě milosrdné 2*.(6.2.2015)

• - Jde již o jedenáctý dokument režiséra Olivera Maliny-Morgensterna. (Kmotr76)

• - Film měl premiéru v kině Lucerna 28. března, tedy v den 100. výročí narození Bohumila Hrabala. (Zdroj: ceskenoviny.cz) (Kmotr76)

• - "Kdyby se ve filmu objevili všichni, tak by to byl výčet tak na dvě hodiny podobně jako dokument Rok bez Magora (2012). Mluví v něm například Honza Slavíček, který bydlel v ulici Na hrázi nad Hrabalem, režisér Jiří Menzel nebo Jan Němec a celé je to věnované Věře Chytilové, která odešla do filmového nebe," řekl režisér na představení snímku v Hrabalem oblíbené pražské pivnici U Zlatého tygra. (Zdroj: ceskenoviny.cz) (Kmotr76)