poster

Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že...”

Dokumentární

Česko, 2014, 72 min

 • sator
  ***

  Hrabala miluji, proto většinu zaznělého znám...Kaiser velkým plusem...(21.10.2014)

 • ghatos
  ***

  Zvláštní hlubokomyslná intelektuální osobnost, co dokázala zachytit a popsat svět jedinečným způsobem pro ostatní lidi. Dokument samotný je kvalit průměrných...53%.(22.9.2015)

 • snaked
  **

  2-3 / forma dost přehlušuje obsah, což je škoda(11.8.2014)

 • pouler
  *****

  Komplexní dílko, dnes shlédnuto ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Režisér tématu rozumí. Není to zbytečně dlouhé a stravitelné i pro ne-hrabalofily... Zaujmou záznamy s Boudníkem, Bondym... Já dávám za pět, tak jak míval Bohumil často na vysvědčení...)))(25.9.2014)

 • klukluka
  ****

  Cítím, že 18 let od smrti Bohumila Hrabala výrazně povadla gloriola jeho dřívější slávy. I mně zarazila a ranila informace, že se studenti nymburského gymnázia ohradili proti tomu, aby nesla jejich škola jméno tohoto absolventa a spisovatele světových parametrů a věhlasu. Většinový, zamítavý způsob jejich uvažování nejsem schopen pochopit. Pokud tedy nerozhodl argument, který v dokumentu rovněž zazněl - totiž, že si to nepřál sám Hrabal. (Že chtěl jen destičku na pivovaru ve výšce, kam dopadají psí chcanky.) To podle mě ale nebude ten skutečný důvod jejich odmítavého postoje..? Tím bude jeho špatný prospěch, jeho odstrašující životní styl, jeho vulgarity, možná stařecká brunátnost..? Vážně nevím, čím si to (ne)zasloužil. Ale naopak vím o mnoha jiných jeho počinech, za které bych na Hrabalov přejmenoval celý slavný Nýmandburk. A tento dokument vnímám jako protipól toho antihrabalismu, který se bohužel neomezuje pouze na omezené studenty nějakého bezejmenného, až na jedinou výjimku bezvýznamného gymnázia. Vnímám ho jako milou, upřímnou, poctivou a pracnou vzpomínku na originálního člověka a naprosto výjimečného umělce. Jsem rád, že takový film vznikl, a nehledám na něm zbytečné mouchy. Mohlo to být lepší? Třeba mohlo. Ale taky to nemuselo být vůbec. A to by byl teprve průser. Protože Hrabal, to je člověčenství, to je lidská sounáležitost, to jsou city, emoce, vyznání, naslouchání, pochopení... To je něco, co už se nenosí, co už není IN. Ale dokud ho ještě někdo čte, dokud se o něm točí filmy, tak je tu někde stále přítomen svět, který alespoň mně osobně dává nějaký smysl.(21.2.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace