Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že...”

Dokumentární

Česko, 2014, 72 min

K Hrabalovi jsem si minimálně prozatím vztah nevytvořil, akorát filmová adaptace knížky Obsluhoval jsem anglického krále se mi líbila. Jinak si mě nezískal a možná, že i to má vliv na můj pocit z tohohle dokumentu. Zajímavé části se střídaly s těmi méně povedenými, zvlášť hraní scén z minulosti bylo často takové rozpačité a možná by bylo lepší se držet spíš formy vyprávění a vzpomínání ostatních. Zato komentář Oldřicha Kaisera byl povedený. Konečný výsledek je tedy tak akorát na půl.(28.11.2014)

• Sarkastic

„Bogane poď za mnou, Bogane poď za mnou.“ Tak tohle je vcelku názorná ukázka, jak NEMÁ vypadat dokument o význačné osobnosti. Nehodící se ukázky z divadelních představení, příšerné hrané scénky, vpravdě odpudivá stylizace a s ní související i Kaiserův komentář, který byl svým výrazem dost mimo. Řešení jména gymnázia bylo slabou snahou o kontroverzi, demonstrování světovosti se zas podařilo zvolit docela nešťastně. Pokud alespoň něco stojí za zmínku, je to nepůvodní, ovšem atmosférická Šustova hudba z Menzelových adaptačních filmů (která je však zároveň nabourávána nejen pochybnou ženou s harmonikou a zpěvem, nebo co to mělo být) a sem tam nějaký příspěvek pamětníků. A vzhledem k tomu, že tu nehodnotíme osobnost, ale samotný dokument o ní (že?), dávám ještě milosrdné 2*.(6.2.2015)

Bohumila Hrabala mám rád už od dob svého dospívání, takže jsem se těšil na tento dokument. Bohužel ho sráží k zemi scénky z jeho knížek, nově přehrávané scénky z filmů, rádobyvtipné vložky ze současných hospod atd. Zkrátka asi nemám rád hrané dokumenty. Očekával bych spíše více archivních záběrů, i když i v tomto rozsahu jsem jimi byl spokojen. Jinak považuji dokument za povedený, rozhodně jsem se nenudil. Jako velké plus také oceňuji komentář Oldřicha Kaisera, ten by mohl Hrabalovy knížky načíst, moc dobře se jeho hlas k jeho vyprávění hodí. Bohužel na čtyři hvězdičky to jako celek rozhodně nemá.(18.1.2015)

• zette

Co nelze Morgensternovi uprit je vyber osobnosti o kterych toci sve dokumenty. Jeho styl mi vsak nesedi od zacatku jeho tvorby, spousta zbytecnych scen s malou vypovedni hodnotou. O zivote, tvorbe a osobnosti Bohumila Hrabala se divak pramalo dozvi neco noveho.(14.2.2015)

Cítím, že 18 let od smrti Bohumila Hrabala výrazně povadla gloriola jeho dřívější slávy. I mně zarazila a ranila informace, že se studenti nymburského gymnázia ohradili proti tomu, aby nesla jejich škola jméno tohoto absolventa a spisovatele světových parametrů a věhlasu. Většinový, zamítavý způsob jejich uvažování nejsem schopen pochopit. Pokud tedy nerozhodl argument, který v dokumentu rovněž zazněl - totiž, že si to nepřál sám Hrabal. (Že chtěl jen destičku na pivovaru ve výšce, kam dopadají psí chcanky.) To podle mě ale nebude ten skutečný důvod jejich odmítavého postoje..? Tím bude jeho špatný prospěch, jeho odstrašující životní styl, jeho vulgarity, možná stařecká brunátnost..? Vážně nevím, čím si to (ne)zasloužil. Ale naopak vím o mnoha jiných jeho počinech, za které bych na Hrabalov přejmenoval celý slavný Nýmandburk. A tento dokument vnímám jako protipól toho antihrabalismu, který se bohužel neomezuje pouze na omezené studenty nějakého bezejmenného, až na jedinou výjimku bezvýznamného gymnázia. Vnímám ho jako milou, upřímnou, poctivou a pracnou vzpomínku na originálního člověka a naprosto výjimečného umělce. Jsem rád, že takový film vznikl, a nehledám na něm zbytečné mouchy. Mohlo to být lepší? Třeba mohlo. Ale taky to nemuselo být vůbec. A to by byl teprve průser. Protože Hrabal, to je člověčenství, to je lidská sounáležitost, to jsou city, emoce, vyznání, naslouchání, pochopení... To je něco, co už se nenosí, co už není IN. Ale dokud ho ještě někdo čte, dokud se o něm točí filmy, tak je tu někde stále přítomen svět, který alespoň mně osobně dává nějaký smysl.(21.2.2015)