Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že...”

Dokumentární

Česko, 2014, 72 min

Bohumila Hrabala mám rád už od dob svého dospívání, takže jsem se těšil na tento dokument. Bohužel ho sráží k zemi scénky z jeho knížek, nově přehrávané scénky z filmů, rádobyvtipné vložky ze současných hospod atd. Zkrátka asi nemám rád hrané dokumenty. Očekával bych spíše více archivních záběrů, i když i v tomto rozsahu jsem jimi byl spokojen. Jinak považuji dokument za povedený, rozhodně jsem se nenudil. Jako velké plus také oceňuji komentář Oldřicha Kaisera, ten by mohl Hrabalovy knížky načíst, moc dobře se jeho hlas k jeho vyprávění hodí. Bohužel na čtyři hvězdičky to jako celek rozhodně nemá.(18.1.2015)

Komplexní dílko, dnes shlédnuto ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Režisér tématu rozumí. Není to zbytečně dlouhé a stravitelné i pro ne-hrabalofily... Zaujmou záznamy s Boudníkem, Bondym... Já dávám za pět, tak jak míval Bohumil často na vysvědčení...)))(25.9.2014)

Zajímavě pojatý dokument, který ani chvilku nenudí. Do filmu se podařilo zakomponovat opravdu velké množství osobních vzpomínek od sousedů až po nejbližší přátele. Hrané pasáže ovšem nepovažuji za příliš šťastné.(14.11.2014)

• snaked

2-3 / forma dost přehlušuje obsah, což je škoda(11.8.2014)

K Hrabalovi jsem si minimálně prozatím vztah nevytvořil, akorát filmová adaptace knížky Obsluhoval jsem anglického krále se mi líbila. Jinak si mě nezískal a možná, že i to má vliv na můj pocit z tohohle dokumentu. Zajímavé části se střídaly s těmi méně povedenými, zvlášť hraní scén z minulosti bylo často takové rozpačité a možná by bylo lepší se držet spíš formy vyprávění a vzpomínání ostatních. Zato komentář Oldřicha Kaisera byl povedený. Konečný výsledek je tedy tak akorát na půl.(28.11.2014)

• - Jde již o jedenáctý dokument režiséra Olivera Maliny-Morgensterna. (Kmotr76)

• - "Kdyby se ve filmu objevili všichni, tak by to byl výčet tak na dvě hodiny podobně jako dokument Rok bez Magora (2012). Mluví v něm například Honza Slavíček, který bydlel v ulici Na hrázi nad Hrabalem, režisér Jiří Menzel nebo Jan Němec a celé je to věnované Věře Chytilové, která odešla do filmového nebe," řekl režisér na představení snímku v Hrabalem oblíbené pražské pivnici U Zlatého tygra. (Zdroj: ceskenoviny.cz) (Kmotr76)

• - Film měl premiéru v kině Lucerna 28. března, tedy v den 100. výročí narození Bohumila Hrabala. (Zdroj: ceskenoviny.cz) (Kmotr76)