Zkouším vstát

Krátkometrážní / Akční
Česko, 2009, 7 min

Celý film

kingik

Nápoj Kubík je bez "éček", garantuje to i Simča Krainová, což pro ty, kteří se nechtějí otrávit, je výhoda. Když se z nápoje neplánovaně poserete, alespoň to bude na doporučení modelky a její obraz bude to poslední, co před spláchnutím uzříte na vodní hladině toaletní mísy. Následně celou proceduru ukončíte vhozením rozpustné ruličky toaleťáku. Zavoláte sousedy, aby se přišli na ten zázrak podívat. Nicméně, Petr Kubík je už jiný případ. Jeho studentský film sousedům doporučovat nebudete. Režisér "éčkových" kvalit spoléhal na auru Vaška Noida, výstřely v lese a hlavně dramatickou výměnu kola. Každý rok brány ústavu FAMU opouští desítky jedinců, kteří se nic nenaučili. Petr Kubík se toho mnoho nenaučil o kompozici záběru. Mně docela vadí, když se režisér neustále soustřeďuje na detailní záběr hlavního hrdiny, aniž by k tomu zavdal příčinu. Efektní režie nemůže fungovat, chybí-li nosný příběh. Nemusí se jednat nutně o silný příběh, ale aby úplně absentoval, to je selhání. Nevím, jaký úkol plnila vojenská jednotka, jejímž členem Bárta byl. Sedm minut je na krátkometrážní snímek stopáž hodně zrádná. Nemusí se totiž do ní vejít to nejpodstatnější. Důvody jednání vojenské jednotky tak zůstanou pro diváka skryty. Rovněž není jasné, jakou totožnost měla žena, která je v závěru filmu s vojákem ve vozidle. Film beze slov mně vadí. Nejsme přece v éře němého filmu. A i pro případ, kdy se chce režisér vyjadřovat jen a pouze obrazem, platí, že je nutné mít schopně vedenou příběhovou linii. Efektní záběry do tváří vojáků si může režisér schovat až na období, kdy se prokouše k nějakému filmu. Na svém kontě má jen hrstku režijních výtvorů, o kterých ani není známo, kdy se k divákovi dostanou. Ty, co už se dostaly, příliš nezaujaly. Tenhle studentský zářez, mohl být solidní krátkometrážní akční nářez. Střelba sice působí opět jen na efekt, ale vizuál je na začátečníka tím lepším, co tenhle počin nabízí. Přísnější měřítko snese i hudební složka, na které se kolegiálně podílel Noid osobně. Je možné, že režisér Kubík přijde v budoucnu s dobrým celovečerním filmem. Na studentských filmech se něco dá naučit. Technické hledisko Kubík jakž takž zvládá, scénář a vedení příběhu s obsahem psychologických prvků jsou však těžkou slabinou nepříliš prověřeného režiséra. 40% ()

drankeryth

Hudba v zaverecnych titulkach ma z toho najviac zaujala a to ja mam rad takyto druh akcnaku. Dost slabe pre mna, chybalo tomu nejaky zmysluplny pribeh, preco sa to tam stalo. ()