Felvidék - Horní země (festivalový název)

• Felvidék – Horná zem

Felvidek: Caught in Between

Animovaný / Dokumentární

Slovensko / Česko, 2014, 75 min

Dušan Husár

Dušan Husár

Osobný rodinný príbeh režisérky sa stretol s veľkou politikou vo filme, ktorého téma nie je často cieľom pozornosti filmových dokumentaristov. Ide totiž o praktickú realizáciu Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom z roku 1946 a o dopad udalostí s ňou spojených na ľudí, ktorých sa tieto udalosti týkali. Výsledkom je hravé spracovanie s animovanými i dobovými dokumentárnymi vsuvkami a piesňami Jany Kirschnerovej. Ak existuje vôbec nejaký spôsob ako mladých poučiť dačo o histórii, spôsob aký zvolila režisérka, patrí medzi tie, na základe ktorého by sa naozaj aj mladí niečo dozvedieť mohli. Plusom je presah spočívajúci vo výpovediach mladých ľudí žijúcich na zmiešaných slovensko maďarských územiach o ich vnímaní seba a okolia prostredníctvom vnímania ich národnej identity.(30.11.2014)

V zásade veľmi pekne obhliadnutie sa za jednou hlúpou dobou. Príbeh respondentov sú dojímavé, zaujímavé a nesú sa v štýle veľmi pôsobivej poetizácie, kedy zľahčujú určitým spôsobom nepríjemné situácie akým boli vystavený a romantizujú( aj vďaka odstupu) svoju dobu aj svoje spomienky. Dokonca aj súčasná línia z babkou obsahovala veľa pekných nuáns. Čo mi ale vadilo boli animácie a ústredný voiceover. Toľko pekných tvorivých nápadov je tu naškodu konfrontovaných s tými nedotiahnutými - Attilové čítanie starého denníka síce pomáha režisérka k výpovednej hodnote akú zamýšľala, ale v rámci ostatných prvkov mi príde nedotiahnuté. Inak veľmi slušný počin.(30.4.2015)

• nascendi

Plančíková dojímavo opisuje neprávosti, ktorých sa na Maďaroch zo Slovenského územia dopúšťala československá štátna moc. Nemám rád takéto tzv. dokumenty, pretože rovnako dojímavo by bolo možné nakrútiť film o osude Slovákov na Maďarmi zabranom území po Viedenskej arbitráži. Otázkou je účel takýchto filmov, pretože príspevok k historickej pravde to nie je ani náhodou. Preto aj také hodnotenie.(30.11.2014)

Oceňujem hlavne fakt, že niekto prišiel v dokumente s témou, ktorá tu dlho nebola. Násilný odsun Nemcov a Maďarov z povojnového Československa si zobrala pod drobnohľad režisérka, ktorá sama nevie kam sa zaradiť. Pre Slovákov Maďarka, pre Maďarov Slovenka. Trochu vidím problém v umeleckej forme, ktorú pri rozprávaní zvolila. Občas pôsobí detsky, čo sa s vážnosťou témy trochu bije, no treba uznať, že niektoré scény dokážu zaujať a nepostrádajú nápad. Možno chcela touto formou prilákať mladších divákov, no každopádne som rád, že niečo také vôbec vzniklo. Najväčší problém vidím rovnako ako užívateľ nascendi v tom, že rovnako dojímavo, ba ešte určite viac by sa dal natočiť dokument o utláčaní Slovákov, ale beriem to ako pohľad na ich problémy a tak aj hodnotím. Navyše to územie je dosť premiešané, takže sú tam maďarsky hovoriaci Slováci, ale aj slovensky hovoriaci Maďari, takže sa to tak trochu týka oboch národov a o tom to je. 70%.(7.12.2014)

Tie výpovede sú silné, ale nie až tak pútavé, aby to bolo na celovečerný dokument. Animácie som niektoré pochopil, niektoré nie, možno by bolo nutné žiť medzi tými pamätnikmi v ich prostredí, alebo ich aspoň poznať. A tie lyrické pasáže s hudbou Jany Kirschner mi do dokumentu nepasovali vôbec.(27.11.2014)