Felvidék - Horní země (festivalový název)

• Felvidék – Horná zem

Felvidek: Caught in Between

Animovaný / Dokumentární

Slovensko / Česko, 2014, 75 min

Dušan Husár

Dušan Husár

Doprovodná animace fazolkama se povedla, také historické televizní deníky jsou fajn. Přesto se jedná o trochu jednostranný pohled na národnostní výměnu. Chybělo zaznamenání situace Slováků v Maďarsku. Každopádně děkuji za pohled na mladé Maďary na Slovensku.(26.10.2014)

Formálne aj obsahovo hodný dokument do kino distribúcie. To sa ani zdaleka nedá povedať o všetkých slovenských dokumentoch. Rytmické striedanie velmi vtipnej a výstižnej animácie, archívnych záberov zo 40. rokov a mnohých komentárov pamätníkov udalostí, o ktorých dnešná mládež nemá ani páru. Druhá svetová vojna mala totiž viacero temných stránok. Vyznenie nie je však monotematické, z filmu si odnesiete viac, ako sa na prvý pohlad môže zdať. V tomto smere sú prekvapivo osožné aj výpovede ludí zhruba tesne nad dvadsať a ich chápanie dnešných interetnických vzťahov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ten je velký Babylon ešte viac, ako kedykolvek predtým a asi sa s tým budú musieť zmieriť všetci nacionalisti.(15.4.2014)

Tie výpovede sú silné, ale nie až tak pútavé, aby to bolo na celovečerný dokument. Animácie som niektoré pochopil, niektoré nie, možno by bolo nutné žiť medzi tými pamätnikmi v ich prostredí, alebo ich aspoň poznať. A tie lyrické pasáže s hudbou Jany Kirschner mi do dokumentu nepasovali vôbec.(27.11.2014)

Oceňujem hlavne fakt, že niekto prišiel v dokumente s témou, ktorá tu dlho nebola. Násilný odsun Nemcov a Maďarov z povojnového Československa si zobrala pod drobnohľad režisérka, ktorá sama nevie kam sa zaradiť. Pre Slovákov Maďarka, pre Maďarov Slovenka. Trochu vidím problém v umeleckej forme, ktorú pri rozprávaní zvolila. Občas pôsobí detsky, čo sa s vážnosťou témy trochu bije, no treba uznať, že niektoré scény dokážu zaujať a nepostrádajú nápad. Možno chcela touto formou prilákať mladších divákov, no každopádne som rád, že niečo také vôbec vzniklo. Najväčší problém vidím rovnako ako užívateľ nascendi v tom, že rovnako dojímavo, ba ešte určite viac by sa dal natočiť dokument o utláčaní Slovákov, ale beriem to ako pohľad na ich problémy a tak aj hodnotím. Navyše to územie je dosť premiešané, takže sú tam maďarsky hovoriaci Slováci, ale aj slovensky hovoriaci Maďari, takže sa to tak trochu týka oboch národov a o tom to je. 70%.(7.12.2014)

Chcel som napisat svoj nazor na obsah ale som ovplyvneny madarskymi korenmi. Dobra vizualizacia, ktora pomaha tomu to dokumentu aby bola predsteva sirsiemu publiku.(28.11.2014)