Prach a broky (amatérský film)

Komedie / Pohádka / Akční

Česko, 2015, 59 min

Šimon Pešta

Yevgeniy Rozhko

Nejdříve jsem nevěřila vlastním očím, co že jsem si to na CS filmu vůbec pustila. Odrovnala mě jména jednotlivých loupžníků, ale proč ne. Vždyť všichni byli skuteční lotři, o které velmi stálo samotné peklo. Na nehercích bylo vidět, že nemají zkušenosti s filmováním, ale byli poctiví a bylo vidět, že do toho jdou s citem, zápalem a hlavně srdcem a to se taky počítá. Velmi mile mě překvapila choreografie soubojů. To jsem teda koukala z otevřenou pusou, že amatéři umí něco takového zvládnout. Za ty bitky by se nemusela stydět ani ČT. Některé její pohádky a dobrodružné filmy za moc nestojí. Maska hrbáče a ďábla neměla chybu. Skvělá práce. Ze zlé hraběnky se dalo vytěžit mnohem víc. Mohla z ní být skutečná mrcha, krvelačná bestie. S kudlou v ruce jí to šlo. Chvilku mi připomínala Bathoričku nebo Sisu Sklovskou. Byla to prostě výrazná postava. Našlo by se tu i dalších pár výrazných typů. Věřím, že se ani jeden z nich neztratí. Byla by to škoda o ně přijít. Taky věřím, že tahle pohádka pro dospělé má nárok na úspěch a že tahle zkouška ohněm za to stála. Vím, že to není lehká práce a že je to opravdová řehole, ale pokračujte. Jen tak dál. Dobrá práce, drazí tvůrci. Doufám, že se dočkám i dalšího počinu. Tohle totiž není žádný výkřik do tmy.(23.9.2016)

Tento snímek zavál na českou scénu velmi svěží vítr. Tvůrci nám vylákali z hrobečků velice sympatickou loupežnickou bandu, kterou si divák rozhodně dovede zamilovat. Snad až na tu každodenně smilnící kurvu...ehm...chci říct až na tu ženu bez zábran nabízející své tělo. Oko pánů jistě potěší i poměrně dlouhý zástup slečen, které zdůrazňují své ženství. Trošku škoda, že jsem se více nenasmál Pokud jsem dobře počítal, tak snad ani jednou. Celkově má však rozhodně film potenciál bavit. Příběh je dobrý. Celé to má správné tempo. Brutálním způsobem mě zaskočila velmi dobře zvládnutá choreografie soubojů. Nejvíce bych ovšem vyzdvihl fakt, že vždy nezvítězí ten, kterého byste dle filmové logiky čekali. Velice mě to potěšilo. Na amatérský film je to skutečně výborně odvedená práce. Tento snímek hravě strká do kapsy nemalý zástup českých filmů současnosti. Také mě těší, že jsem si konečně ve filmu také připomněl svoji mateřštinu. Dohromady si dovolím dát krásné tři kousky.(6.9.2016)

• Sabrewulf

Pokud se mladí kluci, kteří nosí červené kalhoty, kabáty a čepice pro důchodce - no prostě nejspíš intoši - snaží natočit film v odlehčené kategorii, nikdy to nemůže dopadnout dobře. A taky nedopadlo. Výprava je sice fajn (za to taky ta jedna hvězdička), ale obsah je katastrofa. Proboha, jak může někdo dělat film, ve kterém vystupuje Rumcajs, co střílí dum dum žaludem, tak strašně vážný? To si přímo říká o crazy komedii, či rovnou parodii a ne takovou neidentifikovatelnou směsici čehosi, co není pořádně ani pohádka,(pár postav jako Rumcajs, nebo ďábel automaticky nedělají pohádku), ani komedie (na to je film moc vážný) a ani nic v serioznější kategorii (protože je tam právě ten Rumcajs) = takový začarovaný kruh. Navíc, při hodinové stopáži, kde má být nějaké to dobrodružství a akce, dávat tolik zbytečné vaty?!!! S hodnocením jsem ještě mírný, úplně totiž ignoruju neherecké výkony a hlavně nezvučné hlasy (tam snad skoro nikdo neumí mluvit) a je samozřejmě obrovský rozdíl, když by tohle bylo jen na youtube a ne přímo v kině. Ona je taková debilní doba, že každý cucák chce být hned superstár, nebo Spielberg, neuvědomujíc si, že k tomu je potřeba dlouhá cesta. Tolik práce to muselo dát a k čemu? K slušně natočenému nic? Mohla to být zábavná, nabušená jízda a místo toho to celé působí úplně stejně jako Jetelín. Unylé, silně držené na uzdě s polomrtvými pokusy o vtip. Ale ty vousaté filozofy to asi pobavilo.(10.9.2016)

• Casablanca

Mno... Chtěla jsem dát méně, ale beru v potaz to, že jde o amatérský film. A hudba se taky zdařila.(4.3.2016)

• VasaX

Jako na amatérský film je to asi dobré, ale je pravděpodobné, že největší zábava tohohle díla bylo jeho natáčení. Nemůžu říct, že mě to úplně zklamalo, ale je tu několik neduhů, bez kterých to mohlo být o dost dál. Prvně asi zvuk. Oproti samotné kameře a celkem obstojnému střihu zvuk vypadá, jako by tam neproběhl žádný soudmix&/postsynchron a bylo to simultánně nahráváno na iPhone s mikrofonem. Což navíc nesedlo zrovna těm hercům, co mají nevýrazný a plochý hlasový projev. Protože je to pohádka a amatérský film, tak beru, že je to mix best of 15.-18.(19.) století. Ale co mě trochu zarazilo, byla prostoduchost některých situací a finální "zteč" byla prostě naivní. Od "pohádky pro dospělé" bych čekal trochu důmyslnosti místo troškovské prostoduchosti. Jak ze strany loupežníků, tak ze strany posádky hradu. Na to, že se jedná o projekt lidí zainteresovaných ve LARPech a fantasy, bych čekal něco, něco lepšího, něco co mě nedonutí založit si ruce a nahlas to začít komentovat. Takže shrnutí: herecky je to horská dráha a pomohl by někdo, kdo herce neherce bude trochu cepovat, zvuk hrůza, děj se dá shrnout do dvou vět, tři dobré hlášky versus tucet tuctů kostrbatých replik, naivní. Zato kamera je dobrá a souboje jsou (až na pár detailů, kterých si stejně většina lidí nevšimne), skvělé. Nejvíce mě ale mrzí absence dobrých nápadů, která právě dělá z těchto "indie" záležitostí to kouzelné vítězství myšlenky (invence a nápaditosti) nad hmotou (rozpočtem a profesionály). Zklamání.(22.8.2016)

• - Spoiler: Alenka Kučerová se původně také ucházela o roli Hraběnky. Nakonec si jí zahrála v jednom záběru: když Záhoř zírá do zrcadla a vidí hraběnčina nahá záda.

• - Když štáb přijel natáčet na zámek Blatná, zjistil, že nastalo úmrtí ve šlechtické rodině, co zámek vlastní, a chystá se pohřeb. Natáčení se muselo zrušit a přesunout na jiný termín.

• - Herec Tomáš Stehlík byl ve scéně výcviku Lotranda donucen režisérem svléknout spodní prádlo, protože jeho výrazně růžová barva prosvítala skrz děravé kalhoty. V následujících záběrech byl několikrát spatřen hercův penis. Záběry byly z filmu vystřiženy.