Najväčšiou devízou Civil War je prítomnosť veľkého množsva hrdinských charakterov, nakoľko doteraz to bolo výsadou tímoviek, a v sólovkách sa na postavách šetrilo. Nakoľko sa komixový trh totálne prehustil, Marvel vie, že si ďalšieho Winter Soldiera nemôže dovoliť, a tak dovoluje scenáristom aplikovať figury, ktoré sú nedávno odpremierované alebo dokonca majú debut priamu v tretiom kapitánovy. Najsilenjšímy scénami boli pre mňa pasáže vtipného rázu, čo ma viac, než prekvapilo, pretože Guardians of the Galaxy ma napríklad zďaleka tak neoslovilo práve kôli ľahkosti - naopak, tu ma to vedelo upútať od začiatku do konca - je to pravdepodobne postavami, ktoré už poznáme roky. Čo sa týka samotného scenára, zápletka vyzerá byť plytká, a už sa behom premietania schylovalo k tomu, že sa hlavný konflikt vyrieši za 20 minút, jak tomu bolo v Dawn of Justice. Našťastie tvrdší zvrat prišiel, a ja som bol veľmi milo prekvapený. Pravdu povediac ma šokovalo, že film ubeho napriek dlhej metráže tak rýchlo, a to je práve jediná, a najväčšia výčitka: nemal som pocit, že by ten film mal uspokojujúci koniec. A s tým pocitom polovyriešenosti naozaj nerád odchádzam. Hlavne po 2 a pól hodinách... Inak skvelá zábava a asi správny smer, kam na zahustenom komixovom trhu ísť ďalej. 80% | Cinestar Anděl Praha, 4.5.2016 |(4.5.2016)

Avengers mě nebavili, tohle rozhodně ušlo. Postav jako máku, ale naštěstí chyběl toporný Bůh hromu a blesku. Ono tedy herce celkově není moc za co chválit. Evans nebaví, Stan nezajímavej a tak bych mohl pokračovat. Jenže z nějakého důvodu tenhle film docela funguje. Iron Mana považuju za prakticky mrtvou sérii, stejně tak Thora. Už minulý Kapitán byl jasně nejlepší díl celé druhé fáze a tenhle potká možná podobný osud. Sice je překomixováno, ale u Disneyho pracují zkušení fachmani, kteří ještě zvládnou zaujmout 34letého diváka, který už pomalu svět komiksu opouští. PS: Nejzajímavějším hercem, až se tomu sám divím je pro mě zde Chadwick Boseman. 80%(1.9.2016)

Kvalitativně někde mezi Winter Soldierem a Age of Ultron. Občanská válka má oproti DC velkou výhodu v tom, že chápeme pohnutky a motivace postav a zkrátka to do sebe pasuje. Bohužel BvS má aspoň nějaký nezaměnitelný ksicht a našláplý soundtrack, to Civil War nemá ani omylem a třetí Kapitán (nebo třetí Avengers, chcete-li) je stále tou zaměnitelnou marvelovkou a i když Russovci zvládají akci, k osobitým filmařům s jasně vyhraněným stylem mají ještě daleko (první půlka je kopírkou Bournea, pak už se jedná o Avengers). Nejvíc mě mrzí fakt, že tady se mohl Marvel vytáhnout s osudovostí a vážností. Bitka na letišti je sice řemeslně skvělá a dobře nahláškovaná (Ant-Man a Spider-Man jasně vedou), ale svým způsobem naprosto stejná jako libovolná řežba v Avengers...a to přitom tady mělo o něco jít a ten ideologický nesvár měl být využitý k jasně větším a nevyhnutelnějším důsledkům. Když se totiž Stark na konci dozví o smrti svých rodičů, má to najednou úplně jiný rozměr (nehledě na to, že Downeymu Jr. žerete každou emoci, Evans je prkno). Kolem a kolem řemeslně výborně odvedená práce, scenáristicky je to dobře podchycené, ale k úplné spokojenosti ještě dlouhá cesta chybí, protože ta neustálá hra na jistotu a seriálový koncept mě začíná malinko štvát. U BvS (čekám na ultimate cut) je to splácané moc narychlo a je vidět, že dobře vybudovaný MCU chtějí co nejrychleji dohnat, ale pořád to má k osudovosti a nekompromisnosti blíž než tohle. P.S. Black Panther mě nezaujal, záporák spíš průměr, zato Spider-Man je ale super.(6.5.2016)

Asi najlepšia Marvelovka. Anthony Russo a Joe Russo nám naservírovali perfektného druhého Capa, ktorý už vtedy bol označovaný ako Avengers jeden a pol. Captain America: Civil War ma toľko hrdinov, že keby som nevedel názov filmu, hádam, že je to ďalšia Avengerovka. Príbeh začína presne tam, kde skončil CA: Winter Soldier. A veľmi jednoducho a šikovne sa posúvame k príbehu Civil War. Medzi Capom a Tonym to pomaly iskrí a každý si vyberá svoj tábor. Najlepšie na tom všetkom je, že každý ma pravdu a zaporak sa nestava nikto. Jedného tu síce máme, ale ten len napadne ťahá v pozadí za nitky v svojou prefíkanom pláne. A to je tak trochu problém. Film ma vynikajúce akcie a neskutočne premakanú choreografiu súbojov po celý čas, ale že by tu na nás číhala nejaká hrozba sa nedá povedať (veď sú to všetko klaďasi), tým pádom aj pár percent ubúda z napätia. Klincom do rakvy je aj humor, ktorý sa zas podaril, ale scéna na letisku nech je akokoľvek choreograficky vymakaná, postráda napätie a tak trochu atmosféru. Našťastie dvaja typci za jednou kamerou vedia čo robia a finále dokáže pekne prekvapiť a naplno strhnúť a upútať vašu pozornosť. Aby sa film tváril vážne bez zaporaka, to tu fakt nefunguje, no napriek tomu sa snaží (scény s Winter Soldierom) ale aj tak sa jedna o prvotriednu zábavu s množstvo vynikajúcej akcie, nechýbajú noví hrdinovia, ktorý majú čo ponúknuť (Black Panther, Spider - Man) a kopec prepojení na ostatné filmy (Ant-Man, Howard Strak v podaní Johna Slaterryho z Iron Mana 2 a Ant-Mana). Trošku ma sklamala aj hudba. Henry Jackman v predošlom filme bičoval film v pred, no tu sa prekvapivo lepšie melódie vytrácajú a nepodtrhujú scény, tak ako v predošlom filme. Aj tak sa ale jedna o jeden s najlepších filmov v Marvel Cinematic Universe. Civil War aj keď nepredbieha skvelý predošlý diel, minimálne sa mu aspoň vyrovnáva. P.S.: potitulkove scény su dve. Obľúbený soundtrack: Making Amends, Cap's Promise. 95% - 5*(7.5.2016)

"To je za ten barák, cos mi hodil do ksichtu." Avengeři tentokrát nastoupili v lehce pozměněné sestavě a na trávníku to bylo hned znát. Zejména proto, že místo soupeře se dostavil pouze rozhodčí a tak se musel jindy spojenecký tým rozdělit na dvě mužstva. Aby se lépe rozeznali, tak se mazaně rozdělili na Pestrobarevné a Pestrobarevné, takže zápas mohl začít. Koukat se na něj celkem dalo, zejména první půle byla ve slovním provokování solidní, ale pak došlo na nepotrestaná porušení pravidel. Třeba nepovolená výstroj nechala evidentně podjatého sudího Helmuta naprosto v klidu, ale nepískal ani úder křídlem, podražení vláknem či házení víkem od popelnice. V jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že to snad ani nebyl fotbal, ale tak nějak mě nenapadá, co by to vlastně mohlo být jiného. Takže nejlepšími hráči svých mužstev vyhlašuju Ant-mana a Spidermana, kteří vyhrávají pobyt v celách s výhledem na všechny světové strany.(2.2.2017)