Celou dobu jsem si říkal, že to vlastně nešlo natočit o moc líp. Russovi měli podobně jako Whedon u Avengers jasné mantinely a museli do třetího Kapitána naprat kupu postav. Co je ohromující? Že se všechny povedly. Ať už se zaměříte na Black Panthera a Spider-Mana nebo na Falcona a Scarlet Witch, každý sám o sobě funguje a zároveň plní svoji funkci. Problém je akorát v jediné věci – že tohle všechno možná nebylo potřeba. Celé bych si to dokázal představit o něco sevřenější, komornější a údernější, prostě bez oné „války“ a komediálních přestávek, jež krapet narušují silný ústřední příběh. Nechápejte mě špatně, pořád jsme dostali vynikající comicsovku s tunou nápadů, výbornými dialogy a dobře odvedenou akcí. Jen to holt není taková přímočará nakopávka jako Zimní voják a často jsem si říkal, že mě thrillerové pletichaření baví o něco víc než velkolepé potyčky. Ten balanc zkrátka mohl být o něco lepší. Jen se mě neptejte, jak přesně bych ho dosáhl. (8/10)(4.5.2016)

90%(29.5.2016)

Těšil jsem se strašně dlouho, patřím do toho největšího mainstramu, ale je to tak, jsem ortodoxní marvelák. Musím ale potvrdit, že pokud jede MCU více na vážno, sedí mi to víc. Různé vtípky a gagy typické pro tenhle filmový seriál jsou ale vesměs velice trefné a až na ikonický humor jedné vyčnívající postavy nijak neruší. Když ale Russoovi potřebují trošku ubrat plyn a naladit vážnější notu, třetí Cap zvážní a jede jako na drátkách. S čím se ale tito talentovaní režiséři museli popasovat nejvíce je enormní počet postav, které se povedlo v rámci jednoho celistvého příběhu vhodně ukočírovat a obavy z toho, že by si někdo neprosadil svojí motivaci pro občanskou válku a byl nějak zásadně upozaděn se mi, kupodivu, nevyplnily. Ať už po síťích poletuje Spider-man či po čtyřech Winter Soldiera pronásleduje Black Panther, vše v rámci možností působí autenticky a to jsem ani záměrně nezmínil ty největší individuality. Nicméně jako celek začátek třetí fáze působí i přes násobně větší postav kompaktněji než Batman v Superman, v každém dalším záběru překvapuje nějakou novou featurou a baví téměř od začátku až do konce. 9/10(5.5.2016)

Rozpočet $250miliónovTržby USA $407,857,896Tržby Celosvetovo $1,152,469,309Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ akcia priam delikátna, účelová dravá kamera, výborná choreografia súbojov, má to proste šťavu, nuž na škodu je nastrelený príbeh - spor, ktorý pripomenie banálnu jednoduchosť práve dosť kritizovaného Batmana vs Supermana, tam sa veru malo viac popracovať na tom,... možno ešte tak ubrať cca 20 minút tých zbytočne naťahovaných kecov ale súboje tieto neduhy ďaleko prestrelia, vynahradia, Spider-Man a Black Panther fajn, celkom dobre tu fungoval aj zbytok osadenstva Black Widow opäť na zakúsnutie, zábavnosť opäť trefná, dramatizácia väčšinou sadne okrem záveru /videl v kine 3D verziu: 95%/(12.5.2016)

No, chvíli jsem rozmýšlel, zda mám dát 4, ale nemůžu si pomoct, podle mě si to tolik nezaslouží. Možná je to zbytečně dlouhé, možná spíše dostávaly prostor postavy, které nemám tolik v oblibě. Těch faktorů je víc. A to, že se bili mezi sebou, to mě taky nějak extra nenadchlo. 3 je akorát.(5.1.2017)

• - Vo filme sa objavuje aj jeden z najmodernejších automobilov na svete, ktorý riadi Black Panther. Koncept poskytla automobilka Audi. Ohromujúce auto má vo výbave všetky najnovšie technológie, ktorými Audi disponuje, avšak do sériovej výroby doposiaľ neboli zaradené. (Zdroj: Saturn)

• - Komiksy "Civil War" vyšly až v roce 2006-2007. Česky poté v sérii "UKK" číslo 42 (Ultimátní komiksový komplet) 11. června 2014. (comicsMax)

• - Spoiler: Podobně jako v Captain America: Návrat prvního Avengera (2014), i zde si režisér Joe Russo střihl malou roli. Zahrál si Dr. Broussarda, kterého zabil Zemo (Daniel Brühl) a poté převzal jeho identitu. (Doomerator)