Russoovi drží standard. Poctivě odvedená comicsová týmovka, která v ačkních scénách hýři nápady a geekovskou vynalézavostí, poctivě a přesvědčivě utahuje šrouby příběhu, aby vyvrcholila v opravdu osudově vyhroceném finále. Některé postavy jsou nadbytečné (Scarlet Witch, Vision) a zejména tempo první hodiny kvůli tomu drhne, potěší ale parádní uvedení Spideyho a Black Panthera a celkově řemeslně sebevědomý přívažek marvelovskému vesmíru. Sólovky mě ale baví víc než Avengers.(17.5.2016)

Skvěle natočené, skoro stejně dobře jako Zimní voják jen s hromadou parádiček navíc. Dokonale vybalancované postavy, chytrý příběh a padouch, který... vyhraje? Ve finále je Občanská válka asi nejambicióznějším komiksovým filmem, ale to nejdůležitější je, že to ustojí. Nerozpadne se a dokáže se držet kostry původní příběhové linie (v prvním nástřelu se počítalo jen s malou rolí pro Iron Mana, žádnou obrovskou bitvou hrdinů), kterou pak jen obaluje výživným akčním masem.(4.5.2016)

Jedna z nejlepších marvelovek, ne-li ta úplně nejlepší. Trailery naštěstí nevyzradily vše, takže děj Občanské války je překvapivý, ať už předlohu znáte nebo ne, a přitom není ani trochu přeplácaný a navíc od začátku do konce plyne tak přirozeně, ani stopa po nějaké křeči... Zkrátka úplný opak (prvních i druhých) Avengers. Působivé tiché konverzační scény jako ze Singerových X-Men se střídají s akcí jako od Paula Greengrasse, vtipy nejsou nutnost, ale vítané koření, co má být dramatické a osudové, to takové je, a když dojde na emoce, je to stoprocentně dojemné a směšné ani trochu. Nové postavy mezi ty známé zapadají naprosto přirozeně (sympatický Spider-Man), Henry Jackman na rozdíl od minulého Captaina složil vážně poslouchatelnou hudbu a konečně někoho napadlo, že v epickém závěru filmu nemusí záplava digitálních triků ničit velkoměsta, aby se divákům svírala hrdla.___P.S. Až teď jsem si uvědomil, co všechno vlastně schází filmu Batman vs Superman, který má mimochodem velmi podobnou zápletku, ovšem podává ji prostě hůře.(5.5.2016)

Lehké prozívání první čtvrtiny, kdy se vlastně jen trochu nevěrohodně (mučení ve dřezu mě fakt rozesmálo) buduje nevýrazná anti-dušínovská bububu zápletka, je záhy nahrazeno zatím zdaleka nejspanilejší akcí v marvelovských filmech. Od SWAT vs. Bucky jedna velká, dlouhá akční horská dráha plná super nápadů a líbivé choreografie. Letiště s (nejen) brutálně nahláškovaným Spideym mě nadchlo jako dlouho nic. Druhá projekce povinností!(5.5.2016)

Jen taková ojedinělá poznámka týkající se konzistence fikčního světa (našla by se samozřejmě i spousta jiných): 1. na začátku The Winter Soldier bojuje Captain Amerika s jakýmsi francouzským elitním vojákem a i když jej porazí, dá mu překvapivě trochu zabrat (ten voják je úplně obyčejný člověk, akorát s výcvikem a namakanej) 2. v Age of Ultron je jediný Stark coby Iron Man schopen zastavit běsnícího Hulka, který má rozměry několikapatrového baráku 3. v Civil War bojuje Captain America a Iron Man a Kapitán zvítězí, přestože má k dispozici jen to, co obvykle - pěsti a štít - a Iron Man je v normální kondici. ***** Plyne z toho závěr, že Captain America by musel Hulka zvládnout také, přičemž by si na něj mohl teoreticky troufnout i jeden elitní voják (i když by nejspíše zase prohrál). To jako vážně? ***** A další divná věc je tradiční neschopnost dát postavám věrohodné motivace - když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak není vůbec jasné, proč se celá ta slavná občanská válka vůbec odehrává. A není to jasné ani jejím aktérům, neboť nutně vypadávají z role, trochu jako v Pytlákově schovance (Pořád jsme ještě kamarádi? To záleží na tom, jak moc mě praštíš!). ***** Na druhou stranu jsou zajímavé dílčí posuny k větší realističnosti: náhle zde umírají lidé (stejně jako v Batman V Superman), Němci mluví německy a dokonce Maďaři mluví maďarsky!(17.5.2016)