Asi najlepšia Marvelovka. Anthony Russo a Joe Russo nám naservírovali perfektného druhého Capa, ktorý už vtedy bol označovaný ako Avengers jeden a pol. Captain America: Civil War ma toľko hrdinov, že keby som nevedel názov filmu, hádam, že je to ďalšia Avengerovka. Príbeh začína presne tam, kde skončil CA: Winter Soldier. A veľmi jednoducho a šikovne sa posúvame k príbehu Civil War. Medzi Capom a Tonym to pomaly iskrí a každý si vyberá svoj tábor. Najlepšie na tom všetkom je, že každý ma pravdu a zaporak sa nestava nikto. Jedného tu síce máme, ale ten len napadne ťahá v pozadí za nitky v svojou prefíkanom pláne. A to je tak trochu problém. Film ma vynikajúce akcie a neskutočne premakanú choreografiu súbojov po celý čas, ale že by tu na nás číhala nejaká hrozba sa nedá povedať (veď sú to všetko klaďasi), tým pádom aj pár percent ubúda z napätia. Klincom do rakvy je aj humor, ktorý sa zas podaril, ale scéna na letisku nech je akokoľvek choreograficky vymakaná, postráda napätie a tak trochu atmosféru. Našťastie dvaja typci za jednou kamerou vedia čo robia a finále dokáže pekne prekvapiť a naplno strhnúť a upútať vašu pozornosť. Aby sa film tváril vážne bez zaporaka, to tu fakt nefunguje, no napriek tomu sa snaží (scény s Winter Soldierom) ale aj tak sa jedna o prvotriednu zábavu s množstvo vynikajúcej akcie, nechýbajú noví hrdinovia, ktorý majú čo ponúknuť (Black Panther, Spider - Man) a kopec prepojení na ostatné filmy (Ant-Man, Howard Strak v podaní Johna Slaterryho z Iron Mana 2 a Ant-Mana). Trošku ma sklamala aj hudba. Henry Jackman v predošlom filme bičoval film v pred, no tu sa prekvapivo lepšie melódie vytrácajú a nepodtrhujú scény, tak ako v predošlom filme. Aj tak sa ale jedna o jeden s najlepších filmov v Marvel Cinematic Universe. Civil War aj keď nepredbieha skvelý predošlý diel, minimálne sa mu aspoň vyrovnáva. P.S.: potitulkove scény su dve. Obľúbený soundtrack: Making Amends, Cap's Promise. 95% - 5*(7.5.2016)

Trocha zavádzajúci názov by som povedal, pretože kľukne to mohlo byť Avengers 3 , kedže sú tam takmer všetci hrdinovia. Aj keď sa podvolím myšlienke, že boj hrdinov už nie je proti nepriateľom ľudstva, ale dejovou podstatou je zničenie Avengers a to len tak, že samí budú bojovať proti sebe, nie je výsledok ako by som očakával. Úplne smiešne bolo oslovenie Tomyho Starka detského spider chlapca, kedže s jeho schopnosťami a peniazmi si mohol zostrojiť mega zbraň, ako to robil v Iron manovi. Navyše to detské ucho riadne potrápilo ostrieľaných hrdinov, čo bolo dosť neadekvátne. Ide to proste stále viac dole vodou. Za pochvalu stála scéna v ktorej Capitan America eliminoval vrtuľník, za čo som prižmúril oko a dal 3 hviezdy. Film bohužiaľ podpriemerný 40 %.(15.9.2016)

Občanskou válkou startuje nová marvelovská éra. Nejen proto, že film s nezvyklou lehkostí uvádí na scénu nové hráče, ale i proto, že definitivně otevírá dveře dimenzi, kterou v prvních a částečně i druhých Avengers nechával zcela stranou. Občanská válka uzavírá trhlinu mezi "down-to-earth" seriálovým Daredevilem a eskapistickými blockbustery, zároveň dost nevybíravě ukazuje DC a Warnerům, k čemu je pečlivý charakterový a příběhový build-up. Možná je ve středu příběhu klišé, ale Brühl jako tajemný hybatel je nezvykle civilním a uvěřitelným (polo)padouchem. Kapitán Amerika zároveň definitivně nachází svoji roli Kapitána Nesouladu - postavy tak věrné prvotní heroické myšlence komiksů, až se v čase relativizace všeho stává vlastně podvratným živlem. Jeho střet se Starkem je mnohem lépe motivovaný a hlavně mnohem smysluplnější než štípaná Batmana a Supermana. Komorní a nečekaně působivé finále je pomyslným zlomem. V tomhle světě už prostě nic nebude tak jednoduché a jasné jako kdysi. Marvel drtivě vyhrál bitvu s konkurencí i sám se sebou. Po Občanské válce se možná budete ptát, jestli jste spíš na straně týmu Kapitána Ameriky, nebo týmu Iron Man. Ale jen těžko nebýt na straně týmu Marvel. Kdo by to byl ještě v roce 2012 řekl?(5.5.2016)

Super, ale je to skutočne skôr Avengers 2,5, než Captain America 3. Čo môže pre mnohých byť plusom... a pre iných zas mínusom. Napriek rovnakej režisérskej opore, akú mala dvojka, je trojka trocha (dosť?) iná. Vrátane akcie, ktorá je mohutná a jej jej hrozne veľa a v podstate sa dá hovoriť o tom, že je dobrá a vydarená. Ale nie je zostrihaná až tak prehľadne, ako minule. Takisto nepoteší, že kapitán nie je až takou hlavnou postavou, ako - vzhľadom na názov, ehm - pravdepodobne mal byť. Občas dokonca pôsobí dojmom, že príliš nevie, čo robí a len sa nechá voľne unášať rozbúrenou riekou. Raz darmo, bez podpory Nicka Furyho je vojak Steve zrejme nadobro stratený. Celkovo ma to ale bez debaty parádne bavilo, novo implantované postavy (Čierny panter, Spider-Man, takisto Ant-Man, ktorý mal v tom čase za sebou iba jeden film dobre zapadol do takto nastoleného univerza) dopadli na jednotku s hviezdičkou, staré postavy sa rovnako vydarili a je medzi nimi vydarená konfliktná chémia (hlavný problém spočíva v ich povahách, čo je pôsobivejšie, než "nasilu" resp. "umelo" vyvolaný konflikt medzi hrdinami v tiež tohoročnom Batman vs. Superman).(15.11.2016)

Russoovi stejně jako minule servírují solidní příběh i intenzivní akci a potvrzují, že jsou nejzajímavějšími tvůrci marvelovského univerza. Konflikt je sice poněkud vychtěný, postavy se při něm - s výjimkou finální bitky - do sebe pořádně neopřou a samozřejmě nikdo nezařve, taky dvojka měla větší švih, ale rozhodně mě to baví víc než AVENGERS nebo marvelácké sólovky. Spidey tam byl trochu na sílu a jsem z něj lehce na rozpacích, no, Marisa Tomei jako tetička May mě totálně dostala.(8.9.2016)