• niethustra

Dobře pobavilo. Čímž mimo to míním, že poněvadž jsou univerza, postavy a vztahy mezi nimi v každé Horní Dolní komplexnější než celé marvelovské univerzum (kdo v tom cítí nadsázku, měl by se jít projít), je zábava tím, nač by jako na první dobrou měli tvůrci hledět především (jestli si někdo automaticky spojuje zábavu s něčím nízkým, měl by se jít taky projít). A čemu práci s postavami, příběhem a akcí podřídit. Ti příčetnější diváci se pobaví, ti méně na tom zůstanou vesměs stejně.(28.2.2017)

Kvalitativně někde mezi Winter Soldierem a Age of Ultron. Občanská válka má oproti DC velkou výhodu v tom, že chápeme pohnutky a motivace postav a zkrátka to do sebe pasuje. Bohužel BvS má aspoň nějaký nezaměnitelný ksicht a našláplý soundtrack, to Civil War nemá ani omylem a třetí Kapitán (nebo třetí Avengers, chcete-li) je stále tou zaměnitelnou marvelovkou a i když Russovci zvládají akci, k osobitým filmařům s jasně vyhraněným stylem mají ještě daleko (první půlka je kopírkou Bournea, pak už se jedná o Avengers). Nejvíc mě mrzí fakt, že tady se mohl Marvel vytáhnout s osudovostí a vážností. Bitka na letišti je sice řemeslně skvělá a dobře nahláškovaná (Ant-Man a Spider-Man jasně vedou), ale svým způsobem naprosto stejná jako libovolná řežba v Avengers...a to přitom tady mělo o něco jít a ten ideologický nesvár měl být využitý k jasně větším a nevyhnutelnějším důsledkům. Když se totiž Stark na konci dozví o smrti svých rodičů, má to najednou úplně jiný rozměr (nehledě na to, že Downeymu Jr. žerete každou emoci, Evans je prkno). Kolem a kolem řemeslně výborně odvedená práce, scenáristicky je to dobře podchycené, ale k úplné spokojenosti ještě dlouhá cesta chybí, protože ta neustálá hra na jistotu a seriálový koncept mě začíná malinko štvát. U BvS (čekám na ultimate cut) je to splácané moc narychlo a je vidět, že dobře vybudovaný MCU chtějí co nejrychleji dohnat, ale pořád to má k osudovosti a nekompromisnosti blíž než tohle. P.S. Black Panther mě nezaujal, záporák spíš průměr, zato Spider-Man je ale super.(6.5.2016)

Jedna z nejlepších marvelovek, ne-li ta úplně nejlepší. Trailery naštěstí nevyzradily vše, takže děj Občanské války je překvapivý, ať už předlohu znáte nebo ne, a přitom není ani trochu přeplácaný a navíc od začátku do konce plyne tak přirozeně, ani stopa po nějaké křeči... Zkrátka úplný opak (prvních i druhých) Avengers. Působivé tiché konverzační scény jako ze Singerových X-Men se střídají s akcí jako od Paula Greengrasse, vtipy nejsou nutnost, ale vítané koření, co má být dramatické a osudové, to takové je, a když dojde na emoce, je to stoprocentně dojemné a směšné ani trochu. Nové postavy mezi ty známé zapadají naprosto přirozeně (sympatický Spider-Man), Henry Jackman na rozdíl od minulého Captaina složil vážně poslouchatelnou hudbu a konečně někoho napadlo, že v epickém závěru filmu nemusí záplava digitálních triků ničit velkoměsta, aby se divákům svírala hrdla.___P.S. Až teď jsem si uvědomil, co všechno vlastně schází filmu Batman vs Superman, který má mimochodem velmi podobnou zápletku, ovšem podává ji prostě hůře.(5.5.2016)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,226 // Otvárací Víkend v USA: $179,139,142 //(10.5.2016)

"To je za ten barák, cos mi hodil do ksichtu." Avengeři tentokrát nastoupili v lehce pozměněné sestavě a na trávníku to bylo hned znát. Zejména proto, že místo soupeře se dostavil pouze rozhodčí a tak se musel jindy spojenecký tým rozdělit na dvě mužstva. Aby se lépe rozeznali, tak se mazaně rozdělili na Pestrobarevné a Pestrobarevné, takže zápas mohl začít. Koukat se na něj celkem dalo, zejména první půle byla ve slovním provokování solidní, ale pak došlo na nepotrestaná porušení pravidel. Třeba nepovolená výstroj nechala evidentně podjatého sudího Helmuta naprosto v klidu, ale nepískal ani úder křídlem, podražení vláknem či házení víkem od popelnice. V jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že to snad ani nebyl fotbal, ale tak nějak mě nenapadá, co by to vlastně mohlo být jiného. Takže nejlepšími hráči svých mužstev vyhlašuju Ant-mana a Spidermana, kteří vyhrávají pobyt v celách s výhledem na všechny světové strany.(2.2.2017)

• - Black Panther (Chadwick Boseman) je odborníkem na boj beze zbraně. Používá bojovou techniku, která kombinuje postoje kočkovitých šelem s mnoha druhy bojových umění. (Brydnis)

• - Spoiler: Kapitán Amerika ve filmu nezemře, protože Chris Evans bude točit ještě dva filmy Avengers. V komiksu ale hrdina na konci občanské války umírá. (BloodMax)

• - Přípravy natáčení začaly již v roce 2013, Markus a McFeely začali psát scénář, který čerpá námět z komiksové knihy "Občanská válka" (Civil War) z roku 2006 autora Marka Millara. Na začátku roku 2014 byli do pre-produkce zahrnuti i režiséři Anthony a Joe Russoovi, kteří již natočili úspěšný film Captain America: Návrat prvního Avengera (2014). Název filmu byl zveřejněn v říjnu 2014, kdy bylo současně oznámeno, že ve filmu bude hrát i Robert Downey Jr. (v roli Iron Mana). Natáčet se začalo na konci dubna 2015. (Danny F.)