#TeamCap Určitě ty nejlepší Avengers. Dvojice na režisérské sesli dokazuje, že i pásová výroba Walta Disneyho dokáže zplodit smysluplný film pro dospělé publikum, kde příběh má pořádný říz a i jeho hrdinové jsou na konci cesty stále pouhými lidmi, kteří chybují (až na Visiona). Vynikající akční sekvence každých pár minut a dobré rozdělení prostoru pro všechny postavy. Držet se komornějšího pojetí ála Winter Soldier, tak je tam za mě plná palba. Na bitvu o Kameny nekonečna se ale díky téhle šarvátce konečně začínám těšit.(4.5.2016)

Film by se klidně mohl jmenovat Avengers 3 (pokud oželíte Hulka a Thora). Zavádějící název je nicméně jeho nejmenší problém. K zemi táhne Občanskou válku kvantum postav, mezi nimiž bratři nedovedou vyvolat a udržet stejné jiskření jako Joss Whedon. U mnohých aktérů je příliš zjevné, že jsou zde jen proto, aby mohli sehrát větší roli v některém z příštích marvelovských filmů (stěží půlminutové WTF cameo Marisy Tomei, Martin Freeman, William Hurt). Nejnosnější antagonismus, přiživovaný při každém jejich filmovém setkání, tedy nevraživost Starka a Rogerse, je pak naplno rozehrán až v závěru filmu. Poslední akt, když se různorodé vyprávěcí postupy (týmová akce, whodunit, politický thriller) spojí do poměrně ústrojného celku, výsledný dojem hodně vylepšuje i přes nezanedbatelnou idiocii padouchova uvažování (anebo proč dělat věci jednoduše, když svůj plán můžete založit na předpokladu, že se určitá postava po odhalení určité informace zachová určitým způsobem). Mnohem jistější než ve vztazích mezi superhrdiny jsou bratři v akčních scénách, uspokojivě rozmanitých a přehledných, a v promyšleném zatajování a odhalování informací (takže budete i se znalostí zbytečně moc prozrazujícího traileru až do konce něčím překvapováni). Akce na druhou stranu vždy trvá déle než je třeba a nejepičtější scéna je do filmu vsazena vyloženě jako odměna pro ty, kdo zhlédli všechny dosavadní tituly z marvelovského univerza. Hlavně, že při ní neumírají nevinní civilisté, jejichž existenci Avengers konečně vzali na vědomí. Po předchozích filmech tento záchvěv humanismu působí jako neupřímná snaha vyhovět poptávce proměňující se podle nálady ve společnosti. Občanská válka ani ničím víc než poctivou snahou vyhovět poptávce není. Kromě vyšších nároků na diváka, který se tentokrát musí orientovat v motivacích a cílech opravdu VELKÉHO množství postav, marvelovský vesmír obohacuje zejména o další postavy, méně již o neotřelé inspirační zdroje (a stylistické volby) a nečekanou organizaci vyprávění (jako Návrat prvního Avengera). 75%(5.5.2016)

90 %. Lépe už to skoro udělat nešlo. A to nejsem fanynka Marvelu a Ultron se mi moc nelíbil. Ale bratři Russoovi upletli přiběh s twistem (cítila jsem se jak u Sherlocka Holmese!), který u komiksovky nečekáte a s humorem, zapálením pro věc a hrdiny, na kterým vám záleží. Když se Cap s Iron Manem řežou do krve, říkala jsem si "dost, dost už kluci!". Když se řeže celý rozdělený tým, je to neskutečně dynamické, vtipné (ohromně sympatičtí Spidey a AntMan) a vidíte, že těmhle hrdinům vlastně záleží na tom, s kým se právě perou. Máte tu snad víc postav než v Ultronovi, ale to vás nemate ani na chvíli, naopak, každý dostane svou chvilku slávy a má své místo v příběhu. Bratři Russoovi vědí, jak vyprávět komiksovku, která má lidské, pochopitelné (super)hrdiny, hlubší smysl (svoboda, přátelství, odpovědnost za své činy, pomsta) a zároveň ani na chvilku nezpomalí. Což je snad moje jediná výtka - chyběl mi nějaký hlubší moment, kdy mě film opravdu dojme, kdy vidím hloubku přátelství Capa a Buckyho (jedno z hlavním témat filmu), kdy vidím, jak hluboký efekt na Tonyho má smrt jeho rodičů a opuštění Pepper atd. I tak ale asi nejlepší marvelovka. PS: Líbí se mi, že na konci si všichni nepadnou kolem krku, ale celé marvelovské universum se zase posunulo někam dál(5.5.2016)

Jedna super grupen řezba na letišti tři hvězdy snese, jinak mě to moc nebavilo. Stavění děje na rozdílné míře svědomí akčních SUPERhrdinů mi přijde tak absurdní, že o tom ani nebudu moc přemýšlet. Snad to letos zachrání ti X-meni. 65%(15.5.2016)

• Slasher

Tak jsem moc rád, že jsem místo třetího Kapitána dostal vlastně třetí AVENGERS. Tyhle týmovky totiž miluju - vizuálně top a super herci utopený v přebytku víc a víc postav, kombinace ultra lehkýho humoru a pokusů o něco vážnýho až na hraně nechtěný parodie, nijací záporáci, atd atd atd... zkrátka plochost, kdy mi pokaždý dojde trpělivost a v závěru jen hlídám hodinky a kroutím hlavou ze znechucení, že už je mi úplně ukradený co se dál stane. Škoda! Nehledě na to, že po letech kdy jsem si tak přál, aby se můj oblíbenej marvelák dostal zpátky na výsluní, přijde naprosto trapnej a otravnej Parker/ Spider-Man. Tak a spoustě lidí asi úplně korunuju co to jsem za idiota, když ještě navíc prohlásím: DC tohle přebilo i s BATMAN VS SUPERMAN. Suveréně. Ještě jdu jak debil do IMAXu...(5.5.2016)