Aliance

The Divergent Series: Allegiant

Séria Divergencia: Experiment

Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Akční

USA, 2016, 120 min

Já myslím, že největší problém je v tom, že ti herci jsou naprosté jelita. Pak je na tom špatně i dramaturg, nebo někdo, kdo se má starat o věrohodnost bojů jak beze zbraně, tak s ní. Není totiž možné, aby i nějaký nadčlověk v podobě Beatrix nebo Čtyřky proběhl tím vším naprosto bez škrábnutí. Vždyť existuje spousta filmů, kde tohle mají zmáknuté, tady se na to podle mě jen vysrali. Smrti některých postav byly doslova trapné, ale já přesto věřím, že v knížce je to úplně o něčem jiném, protože v celkovém důsledku to není úplná blbost, nebo to aspoň splňuje většinu podmínek pro tento žánr. Závěr mě bohužel zase nadchnul a těším se na poslední díl. Míň bych tomu dával jen s těžkým srdcem, ale nezaslouží si to tolik. Ještě že jsou tu tací, kteří to ví :).(20.9.2016)

• kaposlav

Opäť a zase niekto nevie kedy prestať a točí a točí ďalšie pokračovania až z toho bude ťažko dopozerateľný seriál plní gýčov.(15.8.2016)

Pro mě zatím nejlepší díl po všech stránkách. Jako poměrně samostatná velice výpravná jednohubka to funguje znamenitě, i když se pak člověk ztrácí v postavách. Celkově tedy velice slibné dobrodružství s velmi solidními triky, škoda jen, že ta druhá část asi bude levnější....7/10(25.6.2016)

• Stoka

Rozhodně nejslabší díl z celé série. Co se ve filmu mění je prostředí, jimiž se postavy pohybují a účesy, které mají na hlavách. Psychologický vývoj zde bud' zcela chybí nebo postrádá logiku. Zanedbatelná zápletka popostrkovaná nudnými dialogy a postupem času se v dějové línii pořád táhne. Tuctová režie bez jakéhokoliv nádechu, minimum akce a dost nesmyslných zákonitostech založenému fikčnímu světu. Dost nevydařené pokračování.(17.10.2016)

• Patw

Když jsem dočetl knihu mlátil jsem se tu do hlavy nad rozhodnutím uměle natáhnout tuto trilogii na čtyři filmy a opět poslední knihu rozdělit na dva filmy. Zrovna tu knihu, ve které se neděje vůbec, ale vůbec nic! Byl jsem tedy o to víc překvapen, když jsem při sledování vlastně viděl něco jiného než co jsem četl. A nutno dodat: stejně to nepomohlo. Aliance je sice lepší jako film než jako příliš nudná a zdlouhavá kniha, ale i přes všechny změny, magii tvůrců se scénářem a dějem stále jen uměle nataženým snímkem, který se snaží prodloužit život něčemu, co mělo právě v tento moment skončit. (Právě v tento moment kolují zvěsti, že se možná finálového filmu ani nedočkáme... tak uvidíme zda se to potvrdí či ne.) Každopádně tento film neví, co chce vlastně říct. Blížíme se do finálové roviny a film prostě neví jak sám sebe vysvětlit, jak divákovi naservírovat vysvětlení. Působí to zmateně, nejen pro postavy, které nechápou co se děje, ale i pro diváka, který v polovině filmu všechen rozum radši nechá být protože jinak by dostal bolest hlavy. Co mě na tomto filmu opravdu vadilo byla snaha vše vysvětlit, přinutit diváka tomu porozumět, ale zároveň přitom sedět a nesnažit se kroutit hlavou nad tím, že to prostě jednoduše nedává smysl. Hlavní hrdinové stále opakují po dvou filmech stejné chyby, (no vážně, když si po dvou filmech navzájem nevěříte o čem to asi vypovídá?), motivace postav a následná akce je zmatená či nevysvětlená a vše probíhá tak nějak bez odůvodnění. Jednoduše řečeno: Neměli Alianci uměle rozdělovat a natahovat, měli to už ukončit protože tohle je opravdu slabé a v jiné míře hořké zakončení. Přiznám se, že jsem měl co dělat abych dokoukal a v polovině to prostě nevypnul. Zde začíná část se spoilery První věc, která mi na tom snímku naštvala byla hned úvodní scéna. Jak se dav nadšených a zvědavých lidí řítí k plotu jen aby divák sledoval scénu při které padá brána a plot se uzavírá. To mi chcete říct, že během prvního a druhého filmu byla brána prostě jen tak čistě otevřená, jen k ní nikdo nešel? Je to sice efektivní scéna - protože nám to ukazuje onu izolaci - ale je to nesmyslné a prostě mě to nedávalo smysl, proč se brána (která zavřená byla vždy) najednou zavírá. To jí jako otevřeli jen aby jí zase honem mohli zavřít? Vím, že je film podle knižní předlohy, ale když už tvůrci měnili scénář proč nezměnili i to, že lidé (kteří se dozvědí, že venku na ně čekají) spokojí s tím, že je ve městě opět zavřou. Ano sice nevědí, co na ně za plotem čeká, ale zvědavost je silná a tady.. tady se prostě lidé otočí a "jo, jo, ok, my tu zůstaneme nadále zavření bez nějakého odporu, ok." Nesmysl. Smysl onoho Chicago projektu mi prostě smysl vůbec ale vůbec nedával, a já se musel krotit v tom abych nad tím celou tu dobu nepřemýšlel zatímco jsem sledoval létající drony a výtahy, a veškerou nejmodernější futuristickou technologii, která nedávala smysl jako ty bubliny... A ten konec. Na co že tu Tris tedy potřebovali, když ne na záchranu lidí? Vše jeden velký nevysvětlený otazník. Jak už jsem zmiňoval hlavní postavy si i po tom všem čím si prošli nevěří (aneb Tris nevěří Tobiasovi, že David neříká pravdu). Tris je stále ta zmatená nevinná holka s nevinným výrazem ve tváři, co se tváří ublíženě. Co mi také vrtalo hlavou je, jak moc poškozené město Chicago je, ano vím, že nebylo nikdy fantastické, ale takhle poničené jsem ho naposledy viděl, když se Tris snažila zachránit svou matku - ve druhém filmu této série - a to byla projekce. Celkově a jednoduše řečeno to byla hořká podívá. Nemohu jinak jak dvě slabé hvězdy.(1.7.2016)