Aliance

Experiment

Séria Divergencia: Experiment

Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Akční

USA, 2016, 120 min

Konečne ma v tejto sérii začalo zaujímať o čom to je a čo bude s postavami. Vyriadili sa aj architekti, s vizuálom som spokojný a konečne tu máme slušný veľkofilm, namiesto odbitých prvých dvoch dielov. Film má spád, zvraty, i keď predvídateľné a ten spočiatku nezaujímavý fikčný svet začína mať niečo do seba. Lenže....nemôžem brať vážne film, kde hlavná mužská postava má bohvie prečo superschopnosti bojovníka ala JCVD a tvári sa akože má všetko úplne pod kontrolou. A to je spoločne so Shailene jedinou sympatickou mladou postavou. Ostatní mladíci a slečinky sú zhusta nesympatickí. Proste mladé hviezdy kvôli filmu športujú, chodia do posilky, behajú a potom majú pocit, že tým pobehovaním všade navôkol sú súčasťou nejakého veľkého umenia. Ale dosť bolo kritiky, neverím tomu, ale teším sa na posledný diel.(4.7.2016)

Asi spíš klasické pokračování trilogie. Nedá se od toho zas tak moc očekávat. Překvapení z prvního originálšího dílu vyprchalo a jde to už jen dokolečka. Takže dobrý, ale dobrý je za tři(15.8.2016)

• Sokka_

Obrovský zklamání. A to jsem se na to tak těšil.(12.4.2016)

• Chrustyn

Všehovšudy stejné, občas možná maličko lepší než předchozí díl, ale stále naivní a hloupá romance - akce pro mladé.(10.10.2016)

Po chabom Divergent a ešte chabejšom Insurgent som tejto sérii už nedával vôbec šancu, no nakoniec na moje vlastné prekvapenie je Allegiant zatiaľ ten najznesiteľnejší diel série. Vzhľadom na hodnotenie predošlých dvoch dielov (Divergent – 5/10, Insurgent – 4/10) to určite nie sú výrazne podstatné slova chvály, no čakal som horšie, oveľa horšie. Keď už nič iné, tak v Allegiant sa už na rozdiel od Divergencie, ktorá strávila dve hodiny výcvikom hlavnej hrdinky, konečne niečo deje a na rozdiel od Insurgent, kde sa síce vždy niečo dialo, ale ani jedna z tých snových fantasy sekvencií nebola nijako podstatná, už dej aj niekam smeruje. Svet Divergencie síce nikdy nebude dávať zmysel, nakoľko musí vychádzať z chabej predlohy, ale Allegiant sa už nesnaží ten svet bližšie predstavovať, zápletku zase raz prekombinovávať do nezmyslených rozmerov a sústredí sa výhradne na akciu, ktorá tentoraz nepredstavuje taký digitálny mišmaš ako v predošlom filme. Prehnaných snových sekvencií, kde sa môže stať čokoľvek a aj tak to nemá žiaden dopad na dej ubudlo, respektíve nie je tu ani jedna a akčné sekvencie sú v rámci žánru zvládnuté celkom slušne. Schwentke je síce rutinér, ale minimálne v úvode a závere dokáže slušne zaujať, konečne pribudla aj fyzická akcie a nie iba digitálne pošťuchovanie v snoch a hlavne Theo James konečne dostal scény, v ktorých môže predviesť, že mu tá akcia pristane. Samozrejme, dej nijako neprekvapí a s pribúdajúcimi minútami sa opäť začína utápať v nezmyselnom svete. Tentoraz sa však všetky tie pokusy o filozofické reči a politizovanie držia na minime a film sa skôr kochá technickými vychytávkami tohto sveta a celkom slušným vizuálom, kde je svet zaujímavo rozdelený do zrúcanín Chicaga, červeného sveta za stenou a čistých bielych obrysov mesta, v ktorom sa pohybujú hlavné postavy. Shailene Woodley tu už síce nemá absolútne čo hrať a jej postava sa po väčšinu filmu drží nezúčastnene bokom s maximálne naivnými motiváciami, kde neznámemu „riaditeľovi“ verí bez rozmyslu každé slovo po všetkom tom dianí v predošlých filmoch namiesto toho, aby aspoň sekundu uvažovala, no ako som už spomínal, tento svet, jeho príbeh a motivácie hrdinov už tu nikdy nebudú dávať zmysel. Aspoň však ubudlo naivnej romantiky medzi hlavnými hrdinami a Allegiant je vyslovene akčným teen sci-fi filmom, než teen sci-fi romancou s občasnou akciou ako v predošlých dvoch filmoch. Zároveň Allegiant netrpí rozdeleným poslednej knihy na dve časti, tak ako iné série. Deja tu je síce tak na desať minút aj to pri všetkej možnej snahe o naťahovanie, avšak toho si je film konečne vedomý a tak postavám (okrem Shailene Woodley) po väčšinu pripravuje nejakú činnosť od strieľania, cez objavovanie nového sveta až po utekanie pred nepriateľmi. Záver síce nie je ktovieako vysvetľujúci, ale aspoň nekončí cliffhangerom ako keby vám niekto film vypol v polovici ako to v prípade týchto rozdelení kníh na dva filmy býva, ale dá sa chápať ako klasické zakončenie filmu. A stavím sa, že veľké vysvetlenia neprídu ani v poslednej časti, pretože tento nezmyselný svet sa ani nijako zmyselne už vysvetliť nedá (ak teda posledná časť vôbec vznikne, pretože internetom sa šíria šumy, žeby ju štúdio vzhľadom na chabé tržby Allegiant už radšej ani netočilo, tak kto vie ... aj keď túto sériu nemám rád, tak by to bol dosť podraz na fanúšikov). CELKOVO: 3* (6/10)(1.7.2016)

• - Dĺžka vlasov hrdinky Tris (Shailene Woodley) mala byť vo filme Rezistencia len po bradu, čo nevyšlo. V časti Experiment už ale bude mať vlasy ako v knihe, čiže po bradu. (FocusForcePi)

• - Spoiler: V předloze se Tris do Chicaga již nevrátila. V knize se plyn na město chystal vypustit David pomocí letadel a plynových bomb. Ve filmu s tím pomáhal Peter, aby tak Evelyn zničila Johaninu alianci. (Calwen22)

• - Po prvýkrát v celej sérii sa v tomto filme vyskytne Štyri, resp. Tobias Eaton (Theo James), ako malé dieťa. (FocusForcePi)