Aliance

• Česko Série Divergence: Aliance (více)
USA, 2016, 120 min

Po šokujících odhaleních ve filmu Rezistence musí Tris se Čtyřkou uprchnout za zeď obklopující Chicago. Poprvé ve svém životě opustí jediné město a rodinu, kterou kdy znali. Jakmile se ocitnou venku za zdí, stará zjištění rychle pozbývají na významu v porovnání s odhalením nových šokujících skutečností. Když se za zdmi Chicaga rozhoří nemilosrdná bitva ohrožující veškeré lidstvo, musí se Tris a Čtyřka rychle rozhodnout, komu mohou věřit. Aby mohla přežít, bude Tris donucena vybírat z nelehkých možností, když se bude muset rozhodovat o odvaze, oddanosti, obětování a lásce. (Freeman Ent.)

maddy

Po chabom Divergent a ešte chabejšom Insurgent som tejto sérii už nedával vôbec šancu, no nakoniec na moje vlastné prekvapenie je Allegiant zatiaľ ten najznesiteľnejší diel série. Vzhľadom na hodnotenie predošlých dvoch dielov (Divergent – 5/10, Insurgent – 4/10) to určite nie sú výrazne podstatné slova chvály, no čakal som horšie, oveľa horšie. Keď už nič iné, tak v Allegiant sa už na rozdiel od Divergencie, ktorá strávila dve hodiny výcvikom hlavnej hrdinky, konečne niečo deje a na rozdiel od Insurgent, kde sa síce vždy niečo dialo, ale ani jedna z tých snových fantasy sekvencií nebola nijako podstatná, už dej aj niekam smeruje. Svet Divergencie síce nikdy nebude dávať zmysel, nakoľko musí vychádzať z chabej predlohy, ale Allegiant sa už nesnaží ten svet bližšie predstavovať, zápletku zase raz prekombinovávať do nezmyslených rozmerov a sústredí sa výhradne na akciu, ktorá tentoraz nepredstavuje taký digitálny mišmaš ako v predošlom filme. Prehnaných snových sekvencií, kde sa môže stať čokoľvek a aj tak to nemá žiaden dopad na dej ubudlo, respektíve nie je tu ani jedna a akčné sekvencie sú v rámci žánru zvládnuté celkom slušne. Schwentke je síce rutinér, ale minimálne v úvode a závere dokáže slušne zaujať, konečne pribudla aj fyzická akcie a nie iba digitálne pošťuchovanie v snoch a hlavne Theo James konečne dostal scény, v ktorých môže predviesť, že mu tá akcia pristane. Samozrejme, dej nijako neprekvapí a s pribúdajúcimi minútami sa opäť začína utápať v nezmyselnom svete. Tentoraz sa však všetky tie pokusy o filozofické reči a politizovanie držia na minime a film sa skôr kochá technickými vychytávkami tohto sveta a celkom slušným vizuálom, kde je svet zaujímavo rozdelený do zrúcanín Chicaga, červeného sveta za stenou a čistých bielych obrysov mesta, v ktorom sa pohybujú hlavné postavy. Shailene Woodley tu už síce nemá absolútne čo hrať a jej postava sa po väčšinu filmu drží nezúčastnene bokom s maximálne naivnými motiváciami, kde neznámemu „riaditeľovi“ verí bez rozmyslu každé slovo po všetkom tom dianí v predošlých filmoch namiesto toho, aby aspoň sekundu uvažovala, no ako som už spomínal, tento svet, jeho príbeh a motivácie hrdinov už tu nikdy nebudú dávať zmysel. Aspoň však ubudlo naivnej romantiky medzi hlavnými hrdinami a Allegiant je vyslovene akčným teen sci-fi filmom, než teen sci-fi romancou s občasnou akciou ako v predošlých dvoch filmoch. Zároveň Allegiant netrpí rozdeleným poslednej knihy na dve časti, tak ako iné série. Deja tu je síce tak na desať minút aj to pri všetkej možnej snahe o naťahovanie, avšak toho si je film konečne vedomý a tak postavám (okrem Shailene Woodley) po väčšinu pripravuje nejakú činnosť od strieľania, cez objavovanie nového sveta až po utekanie pred nepriateľmi. Záver síce nie je ktovieako vysvetľujúci, ale aspoň nekončí cliffhangerom ako keby vám niekto film vypol v polovici ako to v prípade týchto rozdelení kníh na dva filmy býva, ale dá sa chápať ako klasické zakončenie filmu. A stavím sa, že veľké vysvetlenia neprídu ani v poslednej časti, pretože tento nezmyselný svet sa ani nijako zmyselne už vysvetliť nedá (ak teda posledná časť vôbec vznikne, pretože internetom sa šíria šumy, žeby ju štúdio vzhľadom na chabé tržby Allegiant už radšej ani netočilo, tak kto vie ... aj keď túto sériu nemám rád, tak by to bol dosť podraz na fanúšikov). CELKOVO: 3* (6/10) () (méně) (více)

novoten

Zatímco v ději roste důraz na technické vychytávky, roste i odklon od předlohy. V tomto případě je to ale dobře. Veronica Roth totiž měla s celou Divergencí parádní nápad, u kterého si ale v posledním díle ukousla příliš velké sousto. Celá zápletka se rozutíkala do všech možných směrů, postav přibývalo takovou rychlostí, že nezbyl čas na jejich důkladnější rozvoj a na samém konci zůstala snesitelná knížka, ale rozhodně nejslabší díl ságy. Dodneška mě to mrzí, protože jsem ji svého času doporučoval, kudy jsem chodil. Filmovou adaptaci, notabene rozdělenou do dvou částí, jsem proto očekával s nemalými obavami. O to víc jsem v kině zůstal zírat na výsledek, který si bere dostatek času na vysvětlení motivací, zároveň u toho stíhá servírovat parádní akční sekvence (Čtyřka ve vznášedle) a dává vyniknout všem obvyklým tahounům (Miles Teller do třetice jako zloděj scén). Ze zmateného uzle je pak v tu ránu parádní velkofilm, na který ale musím vzpomínat s téměř až palčivou bolestí. Se znalostí budoucích zvratů, ze kterých by tenhle tým očividně vymlátil fenomenální finále, mě jeho zrušení a všechny následné machinace s televizním filmem či seriálem, které ani o tři roky později nikam nevedou, vytáčejí do intenzivní vývrtky. ()

elanius

(10/2017) / Celá Divergent séria je v podstate zúfalý pokus napodobniť úspech Hunger Games. Už samotné Hry o život nie sú extra výtvorom, ale aspoň aký taký záujem o postavy som mal. Allegiant je dejovo prázdny film, ktorý na znesitelnej úrovni držia len dvaja traja herci a zaujímavé prostredie. (3/10) ()

KajusaK

Tak tohle nepochopím..Jak to může mít kruci nižší hodnocení než Hunger games nebo předchozí díly téhle série? Podle mě jeden z nejlepších scifi filmů vůbec. Mělo to hlavu a patu. Nebylo to moc podle předlohy, ale někdy to zkrátka jinak ani nejde.. Konečně nějaký film, kde se nebojí zabít kohokoliv a dočkáváme se i nějakých těch překvápek a není to žádná slaďárna jak HG. Těším se na závěr série. ()

klerik

Už pri jednotke som prižmúril oko, aby si vôbec zaslúžila tri hviezdy. Dvojka už bola fakt blbosť a trojka v tom vizuálne peknom gýči pokračuje. Udalosti nemajú logiku (poškodení vs. čistí, otváranie maskovacej steny, sérum zabúdania), hrdinkino IQ zase kleslo (On mi klamal!) a celé je to naťahané ako pradedkove hosentrágle. Akoby niekto zobral hudbu a technické hračky z NEVIDOMÍCH a myslel si, že to stačí... Nečakal som, že aj tuctovky ako LABYRINT: ZHORENISKO a DROZDAJKA 2 budú zmysluplnejšie... ()

• V plánu bylo i pokračování s podtitulem „Ascendant“. To mělo zadaptovat druhou polovinu knihy „Aliance“, nicméně od nápadu se upustilo poté, co tento díl v kinech propadl. Jeden čas se zvažovalo, že by snímek přeci jen natočen byl – mělo se však jednat o televizní produkci s nízkým rozpočtem a jinými herci, což fanoušci ságy kritizovali natolik, že byla varianta smetena ze stolu a film definitivně zrušen. (fiLLthe3DD)
  • Když Nita (Nadia Hilker)  instruuje Čtyřku ohledně ovládání dronů, říká, že se drony aktivují levou rukou. Když Tris (Shailene Woodley) a Christina vniknou do centra odpadlíků, Christina (Zoë Kravitz) aktivuje drony pravou rukou. (Calwen22)

Spider-Man a čtení myšlenek

Spider-Man a čtení myšlenek

01.12.2016

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)