Český žurnál: Dělníci bulváru (TV film)

• český

Česko, 2014, 56 min

Vít Klusák

Jakub Halousek
  • Snorlax

Zcela průměrný dokument o podprůměrných lidech, kteří dávno ztratili ambici být lidmi slušnými. Bulvár svoji existenci obhajuje tím, že ho lidé chtějí. Že právě ti, kdož skládají slova pro bulvár (a mnoho jich skládat nemohou, neb jejich vyjadřovací schopnosti výrazně inklinují k vyjadřovacím schopnostem kozy sánské bezrohé) do bezduchých článků, srazili českou žurnalistiku přehluboko do žumpy, si nechtějí připustit. A vychovává-li žumpa, je jasné, co bude produktem její výchovy. Klusák téma pouze ohmatal, ale netroufnul si jej ani obnažit, natož pitvat.(1.5.2014)

Proč?? Třeba Novotného odpovědi někomu nestačily, takže jednodušeji: PRO PRACHY. Už je jasný, že Klusáka žeru, když točí s Remundou, ještě víc fajn, neviděl bych to nijak vyhroceně, autor prostě pozoruje a divák se dívá. Kdysi jsem četl, že bulvár je "hodný" a "zlý", snad ano, stupidní jsou ale oba. Doufejme, že se nám samotná CSFD nebulvarizuje, když má minimálně pochopení pro špínu, které by podle jejích slov prominuli i přejetí dítěte, no možná změní názor, až se bude jednat o její vlastní. Vlastně už se stalo, fotr šel z nemocnice, vyfotili ho, bylo potřeba užít jemných metod, rodinné příslušníky banální historky nezajímají, snad za to ten barák a auto stojí, těm jednobuněčným organismům. I na vlastní kůži si vyzkouší, co to ta vtíravá žurnalistika je, když se svolením povídají svoje moudra a najednou jim to při jedné myšlence, která odněkud přiletí, začne být nepříjemné, snad záblesk rodícího se strachu o holou existenci. Prostě prdel nad prdel! Vzpomněl jsem si, že před pár dny zemřela Věra Chytilová. Důkaz, že mozek, hodnota a zásady mají smysl. 90%.(22.4.2014)

„Já přijdu na večírek, šáhnu jí na prdel, pošlu pár lidí do hajzlu, nažeru se na rautu, napiju se dobrýho šampusu, přijde mi na účet 90 tisíc a má mi z toho bejt blivno? Pane bože, někdo to dělat musí! Že musím přežívat tady s tím póvlem? Já mezi ně moc nechodím. Já jsem dělník bulváru jenom…“ Velmi zábavný dokument, a to i ve chvílích, kdy si divák plně uvědomuje, že se tohle skutečně děje, i když pak mu ten smích poněkud zhořkne. Nicméně trefnější název už být zvolen ani nemohl, i když hlavní roli má především jeden „dělník bulváru“ Pavel Novotný, neuvěřitelná postavička, kterou můžete stejně dobře nenávidět a pohrdat jí, jako s ní sympatizovat či v některých ohledech snad i souhlasit (někdy vám vlastně ani nic jiného nezbude). Způsob natáčení mě také bavil, zvláště dobrým tahem na branku byla volba hudby (Nymanova Time Lapse) evokující postupný rozklad, nebo také série mořské plody-kolotoče-vibrátory, všechny o tom, že se „to“ děje všechno pořád dokola. Osobně jsem měl problém možná jenom s některými ne úplně zvládnutými vstupy samotného režiséra či poněkud vypočítavým závěrečným pohledem na dceru. Za nejzajímavější pasáž filmu však považuju konkurz, ten byl opravdu parádní a tolik říkající. Z výroku o Bartošové zas trochu zamrazí...Přes mírné nedostatky to vidím na solidní 4*.(31.5.2014)

• BoPo

Bulvár nikto nečíta, nikto ho nesleduje, tak potrebuje dokument, aby sa trošku spopularizoval. Vít Klusák tu predstavuje jednu sympatickú pozérku s imidžom prerostlej školáčky, ktorá ten ubohý bulvár už dlho robiť nebude, pretože má až priveľké cítenie pre veľké umčo a má vznešenú mluvu. Hlavnou hviezdou a sprievodcom nahliadnutia do zákulisia bulváru je samozrejme Pavel Novotný, ktorý však nič nové či zásadné neprezradí. Takže si z tohto zadarmo urobil svoje promo video. Najlepším momentom je jeho rozhovor s Kristelovou, ktorá mala priam nutkavú chuť dačo vyfajčiť. Dělníci bulváru dopadli presne ako "šokujúci" titulok. Veľké haló okolo prázdna. Dopič*, nemám tu slovo Rom ani Facebook. Nič som sa nenaučil.(30.4.2014)

Nyman ma tam teda hodne prekvapil, zároveň dodával svojim scénam, presne to čo chcel (manipulovanie s divákom, aké nečakané..). O sile momentu to nebolo, práve naopak. Novotný kritizuje "stádo" na ktorom zarába, divákov bulvárnych médií; pritom nech Klusáka nahliadať do svojho súkromia, čím sa stáva rovnako námetom konverzácie a bulvárnou postavičkou. Ten film za moc nestojí, teda technicky, navyše Novotnému nie je často nič rozumieť, jeho kvality sú hlavne (pre mňa subjektívne) v nehanebnej kritike verejnosti, priznaniu opovrhovania masou (ako sa asi tvárili Novotného čitatelia?) a nasadením (doslova) predať aj vlastného fotra. Toto máme s Pavlom spoločné, náš názor na obyčajných ľudí :)(14.5.2014)