Zvonilka a tvor Netvor

• slovenský

Cililing a Zver-Nezver

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2014, 76 min

Moje prvé ( náhodné ) stretnutie s vílou Cililing a jej priateľkami dopadlo nad očakávanie dobre. Jednoduchý príbeh s posolstvom, kvalitná animácia, tajomná potvora, ktorú som ako zviera nedokázal identifikovať, trochu srandy a napatia. Pekná rozprávka.(26.12.2015)

Jednoho dne jsem dlouze nasál několik doušků dobře vychlazeného lahvového piva a pronesl směrem k paní Generové: Zítra vezmu dítě do biografu. Dávají Spongeboba. Kalhoťáka. Ať můžeš naklidit, navařit, vyprat cejchy a vycídit vidličky a nože. Druhý den ráno mě vzbudilo tiché cupitání dětských nožek: Táto, já bych raději šla na tu Zvonilku. Tady jsou dvě možnosti. Buď odmítnout a vystavit se těm nepříjemným akustickým projevům dětí, jako je vzlykání, pištění a pláč, nebo svěsit ramena a ustoupit. O šest hodin později kupuji v kině Hutník dva lupeny na Zvonilku a taky cukrkandl, pišingry a nějaké ty cocy coly. Vestibul je plný lidí a trochu mě překvapuje, že většina lidí nemá víc jak metr třicet. Vcházíme do sálu, odklízím zbytky popcornu ze sedačky po svém předchůdci a pohodlně usedáme. Za chvíli celý sál zhasne a ze tmy se jen ozývají tenké hlásky: Mamííí, já se bojím! V té chvíli si uvědomuju, že jsem asi jediný tatííí ze všech větších či menších přítomných. No potěš. Film začíná. Roztomilé víly, ptáčkové, motýlci, zajíčkové, přesně jak jsem očekával. Někdo někoho zachraňuje. Někdo se chce s někým skamarádit. Tvor netvor je hodný ňouma a jmenuje se Raf. Nudím se. Dozvídáme se o temném proroctví a katastrofě, kterou Raf způsobí. Nějak to souvisí se smrtí a armagedonem. Narostou mu křídla a rohy. Vida, vypadá jako křeček Antona La Veye. Konečně něco zajímavého. Závěr epický jako od Emmericha a dopadne to celkem špatně, žádný happy end. Výborně. Za tři.(17.2.2015)

Víla Fauna je moje krevní skupina!(19.3.2015)

Pro mě jeden z nejlepších filmů ze série. I když zvonilka je zde hodně ve vedlejší roli, ani to tolik nefadilo, protože Fauna byla fajn a Raf ještě lepší. K tomu fakt vymazlený příběh s legendárním nádechem. Co na tom, že nic nebylo vysvětleno, proč se co dělo, jaký to mělo účel. Celé to bylo podáno velmi suveréní formou a k tomu se objevily opět další víly, které dousd v tomto Zvonilkovském světě neexistovaly. Skautky mě potěšily, i když mohly tam mít i víláky, ale co už. Tady ta stopáž mi přišla šíleně krátká, sotva jsem se nadechl, tak už byl konec. Tak rychle mi to uběhlo a to jsem si přitom opět stihl i uronit slzy. Prostě mě tohleto dostává a opět se mi to líbilo. Navíc tentokrát jsem od toho neměl moc velká očekávání a překonalo je tak extrémně, že se nedá říct nic jiného než že jsem z toho zkrátka nadšený.(26.7.2015)

Nemůžu si pomoct, ale ty filmy se Zvonilkou mi přijdou celkem fajn. Není to velké umění, o to ani nejde. Ale ty příběhy mají přesně to, co mají podobné příběhy pro děti mít. Je tu napětí, je tu zábava, jsou tu možná trochu i slzy a také zajímavé dějové linky, které nenudí. Navíc ta krátká stopáž je prostě příjemná. Já jsem se u snímku bavil a příjemně mi utekl.(7.3.2015)

• - Hvězdná roklinka a vílí domy jsou inspirovány tureckou Cappadocií. (Terva)