Nekromantik 2 (festivalový název)

• Německo

Nekromantik 2

Horor / Komedie / Romantický

Německo, 1991, 104 min

Jörg Buttgereit

Netušil bych, že mi dvojce Nekromantiků způsobí takové dilema. Obecně je dvojka asi slabší než jednička, v některých ohledech se mi ale líbila mnohem více než první NEKRomantik. V mnohém mi to přijde sofistikovanější a procítěnější. Nemá to tak skvělou hudbu a mohlo by to být kratší, některé pasáže mě doslova uspávaly. Ale nejsem schopen říct, který z nich je lepší, protože v něčem je lepší první, v něčem zase tenhle. A hlavně, ono to asi je nejlepší hodnotit společně. Takže po zralé úvaze jsem nakonec nucen hodnotit stejně. Platí totiž skoro to samé, co jsem napsal u jedničky.(16.12.2012)

Člověk má někdy chuť si tak sednout a dát si něco pěkného, něco romantického, něco nekromantického. No a tak si pustí Nekromantika. A jelikož jedničku viděl vícekrát, pustí si dvojku. A ta dvojka není tak dobrá jako jednička. Co je ale výborné, hudební podkres od starých zámých borců Daktari Lorenze, Johna Boy Waltona, Hermanna Koppa a dalších opět skvěle funguje a svou melancholickou náladou jíž doplňuje vzrušující erotické scény doslova zahřeje na duši. Miluju soundtrack z Nekromantiků a nebojím se je zařadit k té nejlepší filmové hudbě. A co se týče mrtvoly, tak v jedničnce byla lepší, tady byla moc čerstvá.(7.11.2011)

Viděno jednou a stačilo. Propojení romantiky s nekrofilií a milostného trojúhelníku je dost bizarní. Uznávám, že se vskutku jedná o film, který se jen tak často nevidí.(16.8.2013)

Film působí, jako by snad bylo v Německu běžné být fascinován smrtí a rozebraným lidským, či zvířecím tělem. Druhý Nekromantik sympaticky pokračuje v duchu svého předchůdce, tedy něco jako orgie s řádně nahnilou mrtvolou by již neměla nijak překvapit. Nepředpokládám, že by se k filmu někdy dostal milovník zvířat, ale předem varuji, že i zde se to neobejde bez detailních záběrů na zpracování tentokrát tuleního těla. Chvílemi je snímek zvrácenost sama, následně hotová romance, občas svým způsobem komedie, no a místy i celkem utahaná a nezáživná podívaná. Zvláště je třeba vypíchnout konec, který je přesně jako v jedničce vrcholem nápadité zvrhlosti. Vcelku je tedy Nekromantik 2 velmi působivý film, jen by mne zajímalo, zda ta dávka úchylnosti je čistě věcí nadšení a chtíče šokovat publikum, nebo chtěl režisér demonstrovat a odsoudit temné aspekty lidské povahy a vše tak obrátit v jeden veliký experiment.(26.4.2006)

Čekala jsem od dvojky (přestože je to "dvojka“) asi příliš. Začátek vypadal hodně slibně - v úplně prvních minutách na hřbitově atmosféra opravdu docela připomínala první díl. Ale od doby, co si dívčina toho rozpadajícího se nazelenalého chlapíka "přivedla“ domů, jsem se - zní to skoro až rouhačsky - tak trochu nudila. Našla se samozřejmě i světlá místa, jako například ono porcování ve vaně za zvuků Ave Maria - pobavilo, ale i chytlo za srdéčko, neboť rozřezávat svého milého, byť úplně mrtvého, rozhodně není nic povznášejícího - já bych asi neměla to srdce (nebo žaludek?). A k mrtvole - oproti kostlivci z jedničky sice opravdu vypadá tak trochu gumoidně, ale to je proto, že tahle je "čerstvější“. Hudebně N2 také docela zklamal - nejlepší pasáže jsou většinou motivy z prvního dílu. ... Nakonec zbývá říci už snad jen to, že romantičtější závěr (za něj ta 4.*) jsem nejspíš nikdy neviděla - (nek)romantika až na půdu!(8.3.2006)