Zóna úniku

Drop Zone

Zóna úniku

Akční / Thriller

USA, 1994, 101 min

Solidní akčňák ze zajímavého prostředí. A jako bonbónek Claire Stansfield jako hlavní záporačka.(18.8.2010)

Je to celkom dobrý akčný film s Wesley Snipesom, ktorý patrí medzi jeho priemerné akčné filmy. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi, ktorý príde počas prevozu zločinca o brata, ale kedže mu nikto nechce uveriť, že to boli parašutisti, ktorým sa podarilo bez stôp ujsť, rozhodne sa pátrať sám. Spracovaný je pomerne dobre, zatiaľ čo väčšina akčných filmov sa zo začiatku len rozbieha, tak tu sa mi už prvá tretina dosť páči, ale potom sa už film o niečo zhorší a vylepší až po dlhšom čase. Môže za to hlavne to, že nemám moc rád akčné filmy, ktoré využívajú športové prostredie, čo mi nesadlo ani tu, ale zase moc veľký zápor to nie je. Čo sa týka množstva akcie, tak je to diskutabilné, pretože je jej pomerne dosť, ale väčšinou sa týka práve parašutizmu a mojich vyhľadávaných súbojov a prestreliek je tu veľmi málo. Prestrelka tu nie je prakticky žiadna a súbojov len niekoľko a aj tie sú krátke. A nanešťastie sklame aj finále, kde Snipes moc priestoru nedostane, pretože protivníkov je málo a nie je v tom sám. Technická stránka je tu veľmi dobrá, na celý film sa dobre pozerá, tu nemám čo vytknúť. Veľmi som spokojný aj s hereckým obsadením, samozrejme hlavne so Snipesom, ktorý tu je perfektný, má niekoľko dobrých hlášok a situácií a prakticky vždy, ked´ je v obraze, si získa celý priestor len pre seba. Ale veľký priestor je tu venovaný aj záporákom na čele s Garym Buseym, čo ale nie je mínus, pretože ich prípravy a akcie sú zaujímavé. Škoda, že tu nie je viac akcie v Snipesovom podaní, ale inak je to dobrý akčný film, ktorý sa v jeho filmografii nestratí. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 71%.(8.8.2010)

Snipes s Badhamem spojili síly a natočili film s originálním námětem. Na jedno však při jeho realizaci zapomněli. Na vydatnou porci dobré a adrenalinové akce. Výstižněji řečeno výsledná akce je chabá. Když je film vydáván za akční thriller, očekávám od něj strhující akci a porci napětí. Nic z toho ve filmu není. Tedy ne tolik, kolik by mělo správně být. Wesley Snipes je afroamerický herec, kterému akční role sedí a kromě toho je herecky disponovaný, ale jeho kariéra v podstatě skončila pobytem ve vězení za danové úniky. Nechápu, proč se Badham, který se v akci vyžívá, najednou držel tak zkrátka, a nenaservíroval dynamickou a hlavně kvalitní akci. Ze super námětu udělal horko těžko jen průměrný příběh ve kterém se zase toho tolik až moc neděje. Přitom film má nápadů na rozdávání a v tom případě to chtělo zručnějšího režiséra, který by všechny nabízené možnosti dokonale zužitkoval. Je to k vzteku vidět tolik invence pohromadě a vzejde z toho veskrze jen průměrný film z kategorie B s nedostatkem dobré akce odehrávající se v atraktivním prostředí parašutistů, s charismatickým Snipesem, pohlednou a dnes již zapomenutou Yancy Butler a ne uspokojivě využitým specialistou na záporáky a rovněž dobrými režiséry neprávem opomíjeným Gary Buseym. Jako divák jsem si po filmu připadal ošizený a nedivím se, že jméno John Badham je pro filmové producenty strašákem. Milovníci adrenalinových seskoků padákem si z mého hodnocení ještě nějaké to procento odečtou. Zřejmě se totiž budou při seskocích s viditelnou zadní projekcí dokonale nudit. 60%(23.5.2012)

Na akcni film prumer, ale od Snipese jsem cekal vetsi porci hutne akce - jako by nevedel co hrat.(7.8.2002)

Svižné a slušně natočené, s tradičním Snipesem v hlavní roli a stále fungujícím hajzlem v podání Gary Buseyho. Na konci mě zaujalo, jak si tvůrci (zcela očividně) mnohé vypůjčili z první Smrtonosné pasti (schválně porovnejte děj v budově s první Pastí). 3 a 1/2 hvězdičky...(2.9.2002)