Zhasnout!

(festivalový název) (TV film)
  • Kanada Lights Out! The Nature of Things
všechny plakáty
Kanada, 2012, 44 min

Když Edison vynalezl žárovku, netušil, co všechno dokáže, jak změní společnost a přenastaví biologické hodiny lidského organismu. Rozvoj technologií nás neustále ovlivňuje, vznik umělého světla tak například zcela převrátil přirozené denní cykly. Rozladil melodii, která byla závislá na přesné synchronizaci světla a denních aktivit člověka. Naši předkové se řídili východem a západem slunce, nás neomezuje nic, leda nezaplacené účty. Ráno mnoho z nás probouzí mobilní telefon, večer usínáme při zapnuté televizi, někteří z nás pracují na směny, jiní dokonce jen v nočních hodinách. Po zhlédnutí epizody Zhasnout! ze série dokumentů The Nature of Things diváci jistě omezí minimálně sledování nočních repríz večerních zpráv. Američtí vědci totiž nezjistili jen, že nás nadbytek světla okrádá o pokojný spánek, přivádí nám stavy deprese nebo zabezpečí kila navíc. Objevili funkci důležitého hormonu, jehož produkce závisí na pravidelném střídání světla a tmy. Melatonin brání našim rakovinotvorným buňkám v probuzení, avšak jeho aktivní činnost nastává jenom při tmavých barvách světelného spektra, ty ranní bleděmodré ho uspávají. (Academia Film Olomouc)