Kniha džunglí

The Jungle Book

Kniha džungle

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

USA, 2016, 105 min

Novou adaptaci klasického díla anglické literatury předcházela pověst zvěstující, že máme co do činění s dílem, které láme věky, ba přepisuje dějiny. V jistém smyslu je to pravda. Anglická historická identita byla převedena do současného rozjásaného neoliberálního nazírání, které si libuje v hromových (kdysi barnumských) efektech a vnějšek cukrovaný nekritickým kultem happy endu (šťastného konce za každou cenu) překrývá očividné slabiny scénáře; Kiplingova kniha pláče v koutě. Na druhou stranu je nutno přiznat kvalitu bravurnímu zvládání triků, snaze autorského týmu neutonout v tom, co se u nás stále častěji nazývá americkou brakovou filmovou tvorbou, a úsilí alespoň zčásti respektovat kult architekta mýtu bílého muže, kterým Kipling byl a zůstává. Na rozpačitosti dojmu z celku, nabízeného s vpravdě marketinkovým zápalem, to však nic změnit nemůže.(13.5.2016)

Kdybych mela deti, tohle je presne ten film, na ktery bych je vzala - ma to pribeh, "pouceni", zajimave postavy, povedene dialogy a chybi tomu retardace Chipmunku a podobnych filmu. Na me jako dospelaka snad jenom moc cernobile (= sice dojde k mensi ekologicke katastrofe, ale nikomu to vlastne nevadi, hlavne ze slunicko sviti).(23.4.2016)

Nic moc jsem nečekal. Už jen proto, že film sliboval hlavně audiovizuální orgie, což mně málokdy samo o sobě stačí. Asi mi mohlo dojít, že vzhledem k tomu, že se jedná o remake jednoho z nejznámějších příběhů vůbec, není možno - minimálně co se scénáře týče - očekávat nějakých velkých překvapení. A byl jsem spokojen. Hlavně Balú neměl chybu... Německý dabing byl kupodivu více než dobře stravitelný. Až se závěrečnými titulky došlo ke frustraci při vidění, o jaké "velké" hlasy člověk přijde jen kvůli německému debilnímu zvyku všechno i v kinech uvádět s dabingem... 80%(10.5.2016)

Tomu se říká vítězství formy nad obsahem! Od nové Knihy džunglí jsem popravdě očekával veliký propadák, jelikož všechna předchozí zpracování Kiplingových povídek dopadla skutečně bídně. Jon Favreau, kterého jsem mimochodem až doposud pokládal spíše za průměrného režiséra, mě ale mile překvapil a naservíroval divákům největší audiovizuální zážitek od dob Avatara. Po dějové stránce nemá film většinu publika čím překvapit. Mauglího příběh zná přeci jen každé malé dítě a scenárista se od jeho původní verze odchyluje jen v několika drobných detailech. Dopředu je tudíž jasné, kam se hrdinova cesta bude ubírat, koho na ní potká i jak skončí. Všechny tyto nedostatky však snímek přebíjí fascinujícím vizuálem. Dokonale vykreslená atmosféra indické džungle s důmyslně sestříhanými akčními sekvencemi a zvířaty, u nichž se místy nechce věřit, že nejsou živá, vás pohltí natolik, že se necháte nostalgicky unést do dětských let a ze srdce si přejete, aby to s tím klukem dobře dopadlo. Konečně jsme se po letech dočkali opulentní fantastické pohádky, která zaručeně okouzlí děti i dospělé. Rovněž souhlasím s názorem, že se po dlouhé době mimořádně povedl český dabing. Knihu džunglí je každopádně nutné vidět ve 3D na velkém plátně, na malé obrazovce by zážitek byl ani ne poloviční... (Podrobněji se rozboru filmu věnuji na http://www.fandimefilmu.cz/clanek/7896-recenze_kniha_dzungli).(25.4.2016)

Vizuální skvost, který dokáže navodit silnou atmosféru a emoce stejně jako verze z roku 67. Viděl jsem to v dětství (vedle Lvího krále nejlepší kreslená pohádka) a sledovat tady vizuální posun, nádhernou digitální přírodu a přípomínat si hlavní postavy, bez toho aniž by to ztratilo cokoliv se svého kouzla je šílená nostalgie a fuguje to na výbornou! Je to vyzrálé a správně potemnělé. Nejlepší pohádka za poslední léta, se vším všudy a pro všechny. Posílám Favreauovi palec hore a chci to vidět minimálně ještě jednou.(2.5.2016)

• Neel Sethi