Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask

• slovenský

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať

Komedie / Povídkový

USA, 1972, 87 min

Na blbou otázku - blbá odpověď. Tímto heslem se nejspíš řídil Woody Allen, když se rozhodl názorně vyučovat sexuální výchovu. Nepříliš vyrovnané, s občas poněkud vrzající pointou, ale stále hodně inteligentní a vtipné. První - hamletovská - povídka není příliš promyšlená, je ale nacpaná kupou výborného slovního humoru (Tomu říkám si zapíchat.) Zato sodomie je scénáristicky naprosto dokonalá a asi i nejujetější. Romantický příběh o zlomeném srdci a zhrzené lásce, až lascivně si pohrávající s poněkud tabuizovaným tématem. Ženský orgasmus je šit příliš horkou jehlou a poučení se rozhodně nedočkáme - nejzajímavější je nejspíš Woody jako mafián a jeho italština. Černobílá perverznost je hodně vtipná, spoutaný rabín [chaim] a jeho manželka pojídací vepřově je ale na mě trochu silné kafe. Transvestitská povídka mnoho smyslu taktéž nedává, ale dost šlape. Šílený sexuolog nabízí hromadu inteligentního vtipu - dvacet zavřených skautů a měření tepu po znásilnění. Závěrečná ejakulace je provedena velmi dobře, ale Burt tu je skutečně jen na ozdobu.(13.9.2005)

Pre niekoho, kto nepozná Woodyho Allena, by sa touto snímkou mohol zapísať do povedomia ako oplzlý nechutný sexuálny maniak, ktorý nemá sklon k umeniu, ale schopnosť rozvracať žalúdok. Ja, keďže ho poznám, som vedela, čo mám očakávať a poviedky "sex s ovcou", "transvestita", sex na verejnosti" a najmä hneď úvodná "Allen ako dvorný šašo" ma natoľko uveličili, že musím dať 3* bez ohľadu na to, že ide o snímku, ktorú zaraďujem skôr k horším allenovkám. Niektoré scény sú vážne vtipné aj keď Allen má na svojom konte aj lepšie kúsky.(20.8.2010)

Vyloženě vtipný je jen první a poslední příběh, zbytek kolísá mezi trapností (často) a lehkým úsměvem (zřídka). Nemůžu říct, že by byl Woody Allen přímo moje krevní skupina, ale pár jeho filmů se mi docela dost líbilo, tohle je zklamání jak hrom. Zvlášť když vezmu v potaz, jak kultovní status EYAWtKAS má.(29.7.2011)

| Scenár: Woody Allen / David Reuben | Hudba: Mundell Lowe | Produkcia: Charles Joffe | Distribúcia: United Artists | Rozpočet: 2 miliónoy $ | Tržby: 18,016,290 $ | Neuveriteľne svojský film, ktorý divák buď nezhletne, alebo ho naopak miluje. Jednoducho štylizácia ala Woody Allen, ktorý si svoje roličky užíva úplne na maximum. Nič to ale nemení na fakte, že scenáristicky je to trochu plytké a nedotiahnuté - ono to tak býva s epizódovými filmami... V danej dobe však neuveriteľne odvážny a nápaditý kus, už s cítiteľnou esenciou rozvýjajúceho sa Woodyho do výšin výnimočných tvorcov filmových klenotov.(31.1.2011)

První 4 povídky mě moc nebraly. Zejména povídka o tranďákovi mi přišla dost o ničem a úplně bez pointy. Pak ovšem následujou 3 hodně povedený povídky, u kterejch jsem se skvěle pobavil. Jelikož to nejlepší bylo na konci a tim pádem mi to nejvíc utkvělo v paměti, dávám 4 hvězdičky.(28.12.2009)

• - Obří ňadro, které se objevilo v jedné ze scén, bylo zevnitř ovládáno mužem, kterému byly udíleny pokyny vysílačkou. (Witta)

• - Postava Allena v povídce "Jsou výsledky výzkumu v oblasti sexu přesné?" se jmenuje Victor Shakapopulis, tedy stejně jako jeho postava v komedii Co je nového, kotě? (1965). (Matty)

• - Woody Allen původně pro film natočil osm povídek, ale kapitola s názvem "Jak se člověk stane homosexuálem?" byla vystřižena. Woody v ní hrál pavouka, kterého jeho pavoučí partnerka (Louise Lasser) pozře po milostném aktu. (Oktavianus)