Fotograf

Fotograf

Photographer

(festivalový název)

Komedie / Drama

Česko, 2015, 133 min (SE: 170 min)

Tenhle film rozhodně nesedne každému, sama jsem se návštěvy kina poněkud obávala. Výsledek mě ale velmi mile překvapil. Po přetrpění asi tak tříhodinové (subjektivní pocit) upoutávky na nové "Babovřesky" už jsem se opravdu jenom příjemně bavila. Roden si příští rok jistě vyslouží minimálně nominaci na Českého lva, líbil se mi i příhodně zvolený hudební doprovod, erotické scény na mě nepůsobily nijak prvoplánově. Good job! "Jaké máte rád filmy?" "Já mám rád porno, tam vždycky všechno dobře dopadne."(15.1.2015)

Zatímco rok 2014 byl na výrazné mužské herecké výkony v hlavní roli v českých filmech skoupý, v březnu 2015 můžeme rovnou hovořit o dvou, vedle Matěje Hádka exceluje Karel Roden ve Fotografovi. Je to velmi dobře natočené i zahrané, Karlu Rodenovi zdatně sekunduje Marie Málková a za pochvalu určitě stojí rovněž výkon Zuzany Vejvodové ve vedlejší roli. Na můj vkus je to možná trochu dlouhé, ale rozhodně jsem se nenudil. Spojení Pavlásková-Roden zkrátka a dobře funguje a asi bude fungovat i nadále - v Rothových Pražských orgiích určitě bude hrát Zuckermanna, pokud tam nebude problém s věkem.(8.3.2015)

Že bude tento film vysoce kontroverzní jsme mohli tušit i před premiérou v kinech. Právě kontroverznost tohoto filmu lákala mnoho lidí do kin či k nečekaně rychlým přechodem na televizní obrazovky. Fotograf je film, na který se můžete dívat dvěma úhly. To, že Jan Saudek je hodně zvláštní, až trošku mysteriózní bytost je věc, kterou musí běžný člověk postřehnout hned na první pohled. Svým přístupem si samozřejmě odradil spoustu lidí. Co se týče filmového zpracování, myslím si, že Karel Roden byl perfektně zvolený pro takovouto roli, kterou dokázal zahrát jak jinak, než na výbornou. Nehledě na scénář, který svým způsobem nemá smysl nějako kritizovat, protože ho psal sám život jednoho uměleckého podivína je Fotograf z mého pohledu hodně vyšperkovaná filmařina. Zhlédnuta verze 2x 84 minut.(10.5.2015)

• helianto

Jan Saudek je natolik kontroverzní osobností naší kultury, že bych očekávala, že film o něm, nota bene, film, na němž se on sám navíc i podílel, bude působit stejně. Těšila jsem se na barvité líčení života geniálního bouřliváka, milovníka žen, zajímavou sondu do jeho zajímavých vztahů, možná i určité vysvětlení jeho mnohdy skutečně neotřelých názorů na život. Místo toho se mi dostalo zcela nudné a zbytečné podívané, jejímž jediným kladem byla ústřední postava, naprosto geniálně ztvárněná Karlem Rodenem. Ano, Karel Roden byl Janem Saudkem, přes veškerou rozporuplnost, jedinou živou postavou v panoptiku jinak se skládajícím jen z nevýrazných, zcela zaměnitelných, ženských postav. Nevyčnívá z nich jediná. Ani Sára, která je sama o sobě jistě osobností neméně zajímavou a kontroverzní než je Jan sám. Náš světově nejproslulejší fotograf současnosti by si zasloužil mnohem důstojnější pomník…(12.5.2015)

• Slarque

Jakoby se Irena Pavlásková paradoxně dostala do role Sáry Saudkové. Jelikož genialita tady kritiky vytáčí, ale proti průměrnosti nic nenamítají. Podobně jako před lety dokument o Janu Saudkovi stál jen na něm, tady to celé stojí na Karlu Rodenovi a Máše Málkové, kromě herců tu nic není. A písnička, co zněla k závěrečným titulkům, byla vyloženě příšerná. (50%)(14.5.2015)