Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

V žádném případě nebudu skrblit s hodnocením, protože tolik vtipných a přitom inteligentních komedií je v dnešní době jak hledat jehlu v kupce sena. A tohle je po dlouhé době komedie, které přesně sednou mému naturelu a klidně jí dám kdykoliv repete, což o mnohých jiných komediích říct nemohu. Taťka čtyř dcer byl k sežrání, ani ho jako herce výrazně neznám, ale tady bodoval a se svojí mimikou a hláškama si mě cele získal. Dcera, která malovala ty překrásné obrazy se jim také povedla a občasné připomínky k její osobě byly to samé jako s taťkou, byla jsem mrtvá smíchy. Bylo tam pár menších místeček, kde to bylo malinko hlušší, ale jako celek absolutně neváhám. Výborný námět, vtip, grády, herci....nelze jinak, než tleskat a přát si jen houšť takových vtipných perliček.(8.12.2014)

Filipé se zapojil do frransouskéé pšistěhovalské politiký se svojí ažitkó docela trefně. Romantický blábol o toleransé na trhu nějaký čas chyběl. Ztvárnil to umně, nebudu lhát. Rasisty mého druhu sice neoblbne, protože moc dobře vím, že Číńani smrdí, Arabáši zavání, Žid páchne, bubák nevoní... ale protože zcela korektně naznačil, že Francouz se tak nějak tradičně nemyje, zůstávám ve své pozici uprděného kališníka klidný jako nahnilá moruše. Vtipu by šlo přidat na ,,plynu" (he he, Benichou), třaskavosti (hihň, Benassem), houmr by mohl být podstatně černější (touche, Koffi), pointa nemusí vypadat jako z placu Nebeského klidu (a máš to, Lingu). Ale co už. Než zase nějaký dolcemilný Amerikán zprzní předlohu do překopávky, křičím již předem - velice pěkná zábava pro humanisty. Co nám tak ještě chybí? Ah, tradiční kulykovo moralistické okénko. Tedy takto: až muži přestanou válčit se ženami o genderové kokotiny, Evropa se skutečně spojí a zbytek mojíkoule si začně cenit lidského života, můžeme natěšeně zrušit hranice a spokojit se s jedinou identitou - jsme člověkové! Do té doby odmítám zatáhnout své potomstvo někam na musulmanský trh, neboť pro každý vznešený účel je zapotřebí spolupráce všech stran, prosím.(8.12.2014)

čekala jsem komedií, u které budu mít záchvaty smíchu ... Ale ve skutečnosti jsem se hrozně nudila. Film mi vůbec nepřišel vtipný, ale spíš otravný. Postrádala jsem celou dobu něco, co by mě vtáhlo do děje. Pro mě jedno velké zklamání a dávám jen 50%. Ne všechny filmy z Francie jsou super ...(24.1.2015)

• Xmilden

Hodnocení trošku nerozumím, vlastně je to stejné jako v málem oscarovém Help. Za téma rasismu se lidi nepřidávají automaticky hvězdičky navíc, jen proto že má lidstvo špatné svědomí. Přecejen se jedná o film jako takový. A když je to navíc komedie, která je mnohem více trapná než směšná a k tomu ještě špatně natočená, je určitě ten pádný důvod takové dílo nevelebit a udělat spravedlivé zhodnocení. To kdysi seriálová Helena byla oproti tomuhle paráda. 40%(11.6.2015)

No dobře, bylo to vcelku originální, žabožroutsky šarmantní, dobře zahrané a vtipné. Ale brutální xenofóbní humor? Rasismus v plné nahotě? To jste se posrali, ne? Naopak, toto video bylo evidentně natočeno na objednávku Agentury Evropské unie pro základní práva, aby velmi rádoby nekorektně v rámci debilního píár ukázalo, jaký jsme to spolek tolerantních sluníčkářů, jak jsme všichni v podstatě nádherně sjednocené barvy Benetonu a jaká je pro Indoevropana vlastně nakonec hrozná prdel a životní štěstí, když mu dcerušky přitáhnou do baráku arabáše, negra, židáka a ťamana. Rád bych věděl, jaké by byly reakce, kdyby s tím vylezli před pár lety, kdy v Paříži hořela předměstí, protože banda přičmoudlých ilegálních přistěhovalců rozhořčeně a samozřejmě zcela právem protestovala proti tomu, jak se k nim ta zkurvená Francie chová macešsky, když jim odpírá sociální dávky, kdovíproč je perzekuuje za prodej drog a kriminalitu a snaží se je za ten bordel deportovat zpět do toho jejich slzavého údolí, kde i po několika staletích civilizační pomoci stále žijí jako v 16. století. Ale proč se s nimi filantropicky nepodělit o své výdobytky a nenechat je parazitovat na našem demokratickém a altruistickém systému, že ano? Budiž, hnulo to se mnou, půjdu tedy příkladem, transformuji to na naše poměry a klidně tu svatosvatě odpřisáhnu, že až si má dcera jednou přivede domů kůl, sympatického, kultivovaného, vysokoškolsky vzdělaného a legálním podnikáním zaopatřeného cigoše, nadšeně svolím k sňatku, otevřu mu své srdce, náruč a domov, užijeme si spolu spousty a spousty nekorektní lekrace a budu mu hrozně žertovně říkat, že když ho miluju, není co řešit, a on mě ukrutně vtipně žádat o kanálové poklopy, měděné kabely a rádio z Oktávie. Tak přísahám! Utopii hraničící se sájenc fikšn kdykoliv odpřisáhnu i na mou milovanou Bibli! Závěrem bych ještě rád poslal do piče všechny ty, co se to odvažují srovnávat s geniálními Nedoknutelnými. Film je to sice hustě vědeckofantastický a za určitých okolností i veselý, avšak Nedotknutelným nesahá ani po ochrnuté kotníky. Tak šup, běžte…. !(18.12.2014)

• - Zelené auto, ve kterém jezdí Claude Verneuil (Christian Clavier), je Citroën Méhari. (otliksamuel)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Jevgenij)

• - Francouzský snímek Co jsme komu udělali? se ve Francii setkal s nebývalým diváckým úspěchem, dostal se do desítky nejnavštěvovanějších francouzských filmů a divácky uspěl i v Německu či Belgii. (claudel)