Něco se musí zlomit (festivalový název)

• Švédsko

Nånting måste gå sönder

Something Must Break

Niečo sa musí zlomiť

(festivalový název)

Švédsko, 2014, 81 min

Hanna Storby

Netradiční genderová romance 21. století. Saga Becker i Iggy Malmborg jsou skvělí, zvláště Iggy v té kožené bundě a s tou náušnicou je fakt sexy:) Téma krize genderové a sexuální identity je zde zpracováno osobitým způsobem a ukazuje, že láska a touha v tomto případě není vždy tak jednoznačná, a rozhodně už vůbec ne jednoduchá. Nenávidím a miluji. Potřebuji a odmítám. Podmanivý soundtrack skvěle dotváří celkové melancholické vyznění tohoto snímku. "V temnotě, mezi stíny, tam jsem volná. Tam můžu dýchat. Plivej na mě, mlať mě. Chčij mi do pusy, pokud mě pak budeš milovat. Přitul se ke mně jen na pár hodin. Lži a tvrď mi, že všechno bude v pořádku."(6.11.2016)

• SLOTH

Na můj vkus až moc živočišné. Chyběla tomu určitá poetika a místo toho nám byl předhozen film který mne spíše deprimoval než abych z něj cítil lásku. A o té to snad bylo ne?(4.7.2014)

[49. MFF KV 2014](20.7.2014)

• mat.ilda

Sebastian - chlapec, co se stylizuje do dívky, na záchodcích dostává na budku za obtěžování chlapů a celý svůj život opatruje v krabičce od sušenek... a hlavně se hledá, ale zjevně ještě netuší, že kdo se neumí najít sám, nenajdou ho ani druzí. Pak příběh spíš, než touha po lásce, vyznívá jako neutěšené hledání sexuálních objektů, ochotných akceptovat nejasné pohlaví - mnohdy s nemilým překvapením, mezi poflakováním se po městě (prý nehostinném Stockholmu, by mě zajímalo, kde by byli hostinnější, snad v Sodomě a Gomoře? :-)) a ubohou zlodějnou. Jako nejrozumnější východisko z prekérní situace tak vidím Andreasův návrh, poněkud neohleduplně pronesený přibližně v šedesáté osmé minutě, který mně v posledním úseku Sebastianova, Andreasova i mého trápení přišel jako světlo na konci tunelu... otázka zní, zda-li se k němu vůbec chce dojít. A to ještě není všechno - celou dobu jsem se nemohla zbavit dojmu, že se dívám na švédskou variaci Roberta Pattinsona a Kristen Stewart :-O Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(18.4.2015)

Když při milostné scéně v řece spustil asi nejlepší song od How To Dress Well, tak jsem té androgynní lásce fandil z celého srdce. Ne, že bych tam potřeboval být s nimi, to zas ne, ale fandil jsem jim. Neokoukaná tématika, stylové zpracování. Milé (pro někoho nemilé) překvapení.(5.11.2014)