Logan: Wolverine

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Sci-Fi

USA, 2017, 137 min

Excelentná záležitosť. Čítal som názory typu "super, ale sú tam aj slabé scény". Ja som teda žiadne slabé pasáže nezaregistroval, pre mňa je to film bez jediného falošného tónu. Nie je to taký ten "plný filmový zážitok", ktorý pobaví, ohúri, dojme a vypľuje vás z kina vyjúcich nadšením, skôr film, ktorý si prežijete s hrdinami, na konci ste možno aj trochu unavení, ale postupne vo vás tá cesta (do ktorej prirodzene zahrniete aj Wolverinove osudy z predošlých filmov) dozrieva a má veľmi dlhý dozvuk. Akčné scény sú intenzívne (úplne všetky), ale veľmi sa ma dotýkala aj tá starecká melanchólia, príbeh o ľuďoch, čo nie sú príbuzní, ale dokážu byť rodina aj celé to rámovanie komiksovou líniou, postapo ozvenami a samozrejme Jazdcom z neznáma (to je predloha filmu Shane, toho westernu, ktorý pozerajú v telke a neskôr citujú). Jackman si nemohol vysnívať dôstojnejšiu rozlúčku so svojou životnou úlohou.(4.3.2017)

Obavy, že očekávaná smršť erkových ratingů, kterou si Deadpool nejspíš připíše na svědomí, bude pro svou samoúčelnou rádoby drsnost dobrá tak maximálně k tomu, aby si Ztracení chlapci mohli samým nadšením z přítomnosti krve a koz utrhnout cool, se díkybohu prozatím nevyplnily. Naopak, ustavičný příval fakování, senilních vulgarit pro jednou zajímavého Profesora X, nepřikrášlovaného, ale taky nijak zdůrazňovaného násilí, deprese a okázalého nezájmu o bližního svého napravuje zásadní nedostatek, který mě na raných filmových X-Menech točil asi nejvíc: ačkoli komiksový důraz na týmovou rovnocennost z prvních adaptací vymizel a Wolverine stál od samého počátku ve středu dění jako určující prvek, dosavadní série se prostě odmítala vzdát rodinného ducha a předkládat cokoli kromě bezpečné, neurážející zábavy úplně pro každého, která se s de facto protagonistou prostě řeže. Dostat na plátno opravdového Wolverina, jehož určujícím rysem je vnitřní konflikt duševně mrtvého zvířete se samotářem, který chce udělat správnou věc, tedy umožnilo až to zrádně lákavé erko a já jsem za ně vděčná, protože jestli kdy platil ten omílaný banální postřeh o komiksárnách coby náhražce mýtů a jejich nedokonalých, přesto inspirativních hrdinech, tak je to i díky ratingu právě tady.(20.3.2017)

„Nature made me a freak. Man made me a weapon. And God made it last too long.“ Hrobeček z kamení a kříž na 45°, X-Men: Requiem.. Takže po tomto fanoušci Marvelu léta prahli? Maso a krev? Dekonstrukce superhrdiny, při které drápy z adamantia prorazí víc lebek než domorodci na King Kongově ostrově, bombarduje diváka drsnou uvěřitelností (teda až na kurvujícího profesora Xaviera), přináší znepokojivé vize blízké budoucnosti, čpí společenskou deziluzí a ještě stačí mezi řádky podrobit kritice Trumpovu imigrační politiku. Jsou chvíle v životě mutantím, kdy ani Shane nepřináší útěchu.. Kde proboha Mangold byl, když Mostow a Taylor prznili živou tkáň na metalické kostře? Jackmanův návrh na nového představitele Wolverina má něco do sebe. Býčí šije, mručení a permanentně nasraný výraz by mohly Loganovi svědčit..(9.3.2017)

Logan: Wolverin je taková pěkná tečka za tím naším příběhem. Celé osazenstvo kina to pochopilo jednotně a pochopila to i biletářka, když mi svítila baterkou do ksichtu a ptala se, kam jdu s tím kuřetem. A s tím salátem... Povídám jí, to není salát, ty vole, to je mangold! A ona prej, di do prdele s mangoldem, tady se smí žrát jen kukuřice. Ty kokot, povídám jí, Mangold je režisér toho filmu, né asi! Mangold je fakt borec, ale to už jsem jí neříkal, to říkám vám. Já ho fakt žeru. Vykřesal z komiksu film, který by mohl bavit i dospělý, aniž by vykřikovali "to je nereálný, pyčo!" vždycky, když Wolverínovi vyjedou z rukou nože Smart Clever z Horstova teleshopinku.Ne, vážně, je to peckovní podívaná, která nudí jen chvílemi.(4.3.2017)

Jednopařátový král stojící na hromadě komiksové mršiny posledních let, kterého krvežíznivá masa vytáhne na úroveň zlomového počinu dekády. Nic proti.(5.3.2017)

• Dafne Keen

• - Režisér James Mangold v jednom rozhovoru prozradil, že Hugh Jackman (Wolverine) se dobrovolně vzdal části své výplaty, aby mohli snímek natočit jako mládeži nepřístupný. (Butcher of Blaviken)

• - Film je volně inspirován populárním komiksem "Old man Logan", který se odehrává v postapokaliptické utopické budoucnosti, ve které je Logan starý a šedivý. Komiks je na poměry Marvelu velmi krvavý a násilný. Film dostal rating R - mládež do 17 let smí na film pouze v doprovodu dospělé osoby. (Ratemus)

• - Spoiler: Stan Lee nemá ve filmu cameo, nicméně se zde na něj objevuje narážka, a to když Wolverine (Hugh Jackman) ukazuje na komiks a začíná větu slovy: „Lidi, kteří vytvořili tenhle...", což odkazuje na Jacka Kirbyho a právě Stana Lee. (ArsenalEagle)