Člověk (festivalový název)

• Francie

Human

Ľudskosť

Dokumentární

Francie, 2015, 191 min (SE: 134 min)

Armand Amar

José Mujica

Tři hodiny? I kdyby jich bylo šest, vydržela bych se dívat.(22.10.2015)

Menší frakce zpovědnice lidské humanity, které se celkem dobře daří poukázat na nejzásadnější rysy lidské nátury. Poselství je vcelku jasné, celý tento spletenec všemožných i nemožných příběhů má za úkol trochu pocloumat divákovou myslí, aby se kupříkladu zamyslel, co pro něj znamenají úplně nejzákladnější lidské pojmy jako je štěstí, láska, víra, moudrost, radost, útěcha, ale i negativní jako marnivost, lhostejnost nebo zášť a vypudil ze sebe nějakou "reconsiderační" pohnutku. Každý, tyto pojmy bude definovat jinak, každý v nich cítí něco jiného, a proto jak i film ukazuje se odpovědi dosti liší, což je, vzhledem k tomu jak jsme jako lidstvo rozdílní, jen logické vyústění. Je dobré když víte kam chcete směřovat, potažmo co je tím jádrem té filozofie života, kterou zastáváte - film vám může v lecčem otevřít oči.(6.8.2016)

Opravdu váhám, jestli není škoda slov a jestli už všechno nebylo řečeno v tomto filmu. Dokument Human nastavuje zrcadlo všem důležitým aspektům lidského života. Od lásky, rodiny, sociálních podmínek, práce až po bohatství a troufám si říct, že vkládá duši do každého člověka. Jak už to bývá, tak k nejzásadnějším věcem se dostanete náhodou. Jako jsem i já narazil na tenhle snímek, který se okamžitě stal asi tím nejsilnějším zásahem do mého vnímání mezilidských vztahů. Na konci se zeptejte sami sebe, zda má některý lidský život menší cenu než ten váš ?(8.12.2015)

• nascendi

Zaujímavá mozaika ľudských tvárí a osudov, popretkávaná krásnymi leteckými zábermi krajín. Poskytuje námety na premýšľanie, klkadie otázky i keď neodpovedá na všetky. Som zvedavý na ďalšie časti projektu a meno Yann Arthus-Bertrand už nie je pre mňa neznáme meno.(18.1.2017)

Lyrický dokument o humanizme, ktorý hraje na city... Hraje dobre, ale myslím, že iba hraje, uvidím, či v ďalších dvoch hodinách bude aj niečo viac. (17.1.2017) –––– Druhá časť sa venuje farmárom a poľnohospodárstvu celkovo. A s tým súvisiacou extrémnou chudobou, keď dotácie do pestovania plodín vo vyspelých štátoch úplne znemožňujú schopnosť vyžiť z tejto činnosti v chudobnejších krajinách. Úplne šialene znel príbeh ženy z Indie, ktorá pre obživu rodiny musí vykrádať potkaní brloh a brať si odtiaľ zrnká ryže, inak by rodina neprežila. (24.1.2017) –––– Zmysel života je mottom tretej časti. Každá výpoveď to vidí inak a určite netreba očakávať jednoduché a lacné odpovede. (31.1.2017) –––– Prečo? Prečo jedna generácia za druhou opakuje tie isté chyby? –––– Život je nesenie odkazu od dieťaťa, ktorým si bol, starcovi, ktorým budeš. Zmyslom života je postarať sa, aby sa ten odkaz nestratil.(17.1.2017)