Neutečeš

Neutečieš

It Follows

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2014, 100 min

Sympatický hororový hipster, který funguje docela dobře jako "coming of age" story o nejistotě, hůř už jako žánrovka. Ty pokusy o útoky nalíčených bubáků jsou debilní a celé to srážejí. Mitchell má sice cit pro vizuály, ale nejlíp funguje výprava (Detroit again), co se práce s napětím a prostorem týče, není to zvlášť vynalézavé (třeba scéna na kolečkové židli je vysloveně amatérská). Hodnotím snahu o aktualizaci a přesah, ale výsledek je jen lehce nadprůměrný,(25.7.2014)

Brilantní akustický zážitek. Carpenter útočící v nočních hodinách. Ponurá kamera, hrozivá až hypnoticky mrazivá hudba, pomalé tempo. Scéna prvního setkání s přízrakem (dívka v opuštěné továrně) má stejnou váhu, jako kůň na trajektu lodi v The Ring.(20.6.2015)

Poměrně originální nápad a příjemně nepříjemná carpenterovská atmosféra, nicméně dolů to z mého pohledu srazily scény se střílením a jim podobné. Přece se postavy, které vystupují v hororu, nemusí chovat hloupě jen proto, že vystupují v hororu, ne?(30.4.2016)

• Pepinec

Že neuteču mi bylo jasný už při reklamním bloku, kdy mě obklíčilo stádo pubertálních blbečků, díky jejichž pohotovejm komentářům by film zvládnul i slepej. Záruba s Bosákem by rozhodně neměli spinkat na vavřínech, protože Smíchov je očividně plnej talentovanejch hláškařů. Nicméně (jak může být nicu méně?), i kdybych byl bejval v sále a klidně i v celým multiplexu úplně sám, změnilo by se leda tak to, že bych během projekce usnul. Hele, nápad zajímavej a dobrej, asi jako jít v sobotu večer do kina, ale to ještě neznamená, že se zbytek udělá sám. Ty lidi tam (některejma označovaný za herce) byli poutaví míň než přelepenej plakát na nástěnce, napětí bylo zrovna asi někde na Matějský, a tak ocenit se daj snad jen vizuální srandy, který bejvaj u béček i daleko horší. Shrnuto a podtrženo, pro zkratkovitej sex spojenej s přenosem "něčeho" už byly vymyšlený pojmy prostituce a pohlavní choroby, v tomhle směru přišel mysteriózní horor D.R. Mitchella s křížkem po funuse.(19.4.2015)

(49th KVIFF) Jsem z projekce tohoto filmu na KVIFF vyloženě šťastný, protože vidět dobrý hororový film na plátně, v plném sále lidí, kteří se vzhledem k reálným možnostem (pokročilý čas projekce a promile v krvi) chovají vcelku klidně a neruší, se moc často nepoštěstí. Objektivně by se sice dalo remcat nad určitou repetetivností, kdy většinu stopáže tvoří buďto zabírání strašidelného přízraku nebo přejíždění z místa na místo, nicméně tuto výtku bohatě vynahrazuje v rámci žánru originální a zábavná premisa, sympatické postavy (hrdinové teenage hororu konečně jednou nejsou jen tupé figurky na šachovnici, ale opravdu příjemní mladí lidé, kterým člověk žádné zlé věci nepřeje) a celková žánrová funkčnost, kdy mě poprvé zamrazilo už při úvodní sekvenci, přičemž se tento pocit opakoval v průběhu celých dalších sta minut. Je to o to cennější, že velká část oněch působivých scén se odehrává za denního světla. Bazénové finále a plážová epizoda úplně super, to jsou jedny z těch momentů, na které budu na konci filmového roku vzpomínat. Čekal jsem to o něco špinavější a vzhledem k námětu i sexuálně explicitnější, ale It Follows je v tomto ohledu velmi krotký. Jak řekla producentka - opravdu je to v jistém smyslu "krásný" film - sluníčko svítí, hraje do toho pěkná hudba a postavy se mají rády. Jen je do toho ještě pronásleduje děsivý přízrak, no. :)(8.7.2014)

• - Jméno Jay (Maika Monroe), které nosí hlavní hrdinka, je zkrácenina z Jamie. Je to odkaz na kultovní hororovou herečku Jamie Lee Curtis, která hrála v sérii Halloween. Ve filmu má Jay mladší sestru Kelly. V reálném životě má Jamie Lee Curtis také mladší sestru jménem Kelly. (MrPierc)

• - Kino, v kterém se ocitá dívka s přítelem na začátku, je Redford Theatre – historické kino v japonském stylu s plně funkčními varhany značky Wurlitzer. Kino se nachází na adrese: 17360 Lahser Road, Detroit, MI 48219, United States. Premiéru zde měl i film Lesní duch (1981). (MrPierc)

• - Rich Vreeland, ktorý zložil soundtrack k filmu, si zahral hlásateľa na škole, kde Jay pátra po Hughovi. (Marceloo)