Pod zemí

USA, 2014, 89 min

Léo Hinstin

Kostýmy:

Annie Bloom

Robert Langdon v sukni pátrá v indianajonesovském stylu v pařížských katakombách po tajemné komnatě s kamenem mudrců. Na rovinu - ačkoli v sobě As Above, So Below míchá přesně ty motivy (podzemí, stará tajemství, démoni, mystika, historie), které mě baví, výsledek příliš přesvědčivý není a John Erick Dowdle své Poughkeepsie Tapes stále nepřekonal. Může za to hlavně scénář, který je opravdu strašně slabý. Postavy jsou apatické, vůbec adekvátně nereagují na ty srance, které se jim po cestě přihodí. Něco se stane - "musíme pokračovat dál" - stane se ještě něco horšího - "musíme pokračovat dál" - něco se stane - "jejda, zabilo nám to kamaráda, brek brek, no ale neva, musíme jít dál". A takhle to jde v podstatě celou dobu. Plus kopa nedořečeností, samoúčelně tajuplných zbytečností či nesmyslů k tomu (Kdo vlastě byl ten mysteriózně zmiznuvší týpek, který je při turistické prohlídce odkázal na Papillona? Ta mysteriózní dívčina odcházející z klubu měla jiný účel, než pak v podzemí spolu s dalšími divnými lidmi divně zpívat?) Někdy to vyloženě bije do očí - proč třeba ten fejkovej kouzelnej kámen poprvý, když uzdravovali zranění té holce, fungoval? Dávný alchymista musel provést asi takovýhle myšlenkový pochod: "tak já vyrobim beta verzi kamene mudrců, takovou jednorázovou, kdyby chtěl nálezce zjistit, jestli funguje. Tak ho pěkně převezu a až potom když chudák zloděj vyleze na povrch, tak zjistí, že si přinesl jen bezcenné šméčko, muhaha". Jednotlivé strašidelné výjevy jsou ale zrealizovány docela funkčně, tempo je vysoké, takže nuda nehrozí a člověka to těch 90 minut celkem baví (řešení rébusů naopak skoro vždycky působí až příliš uspěchaně). Celkově není film ničím víc než pouhým řetězením tu slabších, tu silnějších hororových atrakcí, kdy jediný lehce ambicióznější motiv se smýváním svých hříchů je osekaný až na kost a zcela nefunkční, protože chybí pouto k postavám.(6.9.2014)

Dlouho to vypadá, že pokládat As Above, So Below za horor, je stejný omyl, jako myslet si o Posledním tangu v Paříži, že pojednává o náhlém nedostatku míčů v klubu PSG. Pak však přijdou střelhbité dedukce Bertičky Langdónové, několik atmosférických záblesků, po kterých budete pár dní posílat do sklepa pro brambory manželku či neodbytný pocit, že místo kostí vidíte podzemní uložiště scénáristických berlí a rázem se zase ocitáte na světle pouličních lamp (aniž by jste se dozvěděli, jestli je Scarlett stejná dole jako nahoře). Jen doufám, že když vylezli v Sydney, tak si zašli do opery..(12.9.2014)

Je to dosť dobrý dobrodružný horor. Má celkom dobrý príbeh o vytrvalej a schopnej študentke histórie, ktorá zo všetkého najviac túži nájsť legendárny kameň mudrcov a keď sa jej podarí zistiť, že by sa mal nachádzať v tajnej miestnosti v parížskych katakombách, spojí sa so svojim starým priateľom a niekoľkými miestnymi dobrodruhmi, aby ho skúsili nájsť. Lenže situácia sa skomplikuje, keď prídu o možnosť vrátiť sa späť pôvodnou cestou a čoskoro si uvedomujú, že musia čeliť nielen problémom s nehostinným prostredím, ale hlavne tým, čo sa v ňom ukrýva. Spracovanie sa mi páči, už od začiatku som mal z toho dobré pocity, odvážna hlavná hrdinka, ktorej zanietenosť pre vec sa mi dosť páčila, nápad s výpravou, takže sa nejedná len o nejakú náhodnú situáciu, ako v mnohých podobných filmoch, ale už to má aj nejaký skutočný dej a k tomu pre žáner nadmieru atraktívne prostredie podzemných katakomb, takže som sa tešil, čo bude ďalej a rozhodne nesklamalo. Dá sa síce povedať, že sa to rozbieha trochu pomalšie, ale s tým v tomto prípade nemám ani najmenší problém, keďže zápletka s hľadaním kameňa mudrcov ma zaujala, pričom aj celé to pátranie je podané zaujímavo a veľkým plusom je aj sympatické zloženie výpravy, takže som im aj fandil. Po vstupe do katakomb ide očakávane zaujímavosť filmu vyššie, síce hororovo ma to spočiatku trochu sklamalo, ale pôsobí to správne dobrodružne a aj celkom mysteriózne, pričom nesklame ani pocit klaustrofóbie a navyše to ani zdaleka nepôsobí tak predvídateľne, ako by sa dalo čakať, naopak plno vecí prekvapí, takže aj takto ma to až prekvapivo dobre bavilo a navyše je stále cítiť, že to hlavné ešte len príde. A presne to sa aj stane, záverečná tretina už konečne prejde do plnohodnotého hororového žánru a to sa skutočne vydarilo, našťastie z toho nie je žiadna tuctová vyvražďovačka, ale toto je presne ten typ, ktorý na mňa pôsobí správne nepríjemne a tak toto sa mi mimoriadne páčilo. Ale trochu zvláštne pôsobí ten úplný záver, nie je najhorší, ale asi by som skôr ocenil niečo iné. Takže po hororovej stránke som dosť spokojný, nechýba napätie, miestami to má skvelú atmosféru, obzvlášť tá celá záverečná tretina a presne tento typ mi vyhovuje, takúto mystiku mám rád, pôsobí správne depresívne, pričom nechýba ani plno dobrých nápadov, takže si až na pár zbytočných prvkov, ako starý priateľ, nemám moc na čo sťažovať. Herecké obsadenie je na tom dobre, tu mi všetky postavy prišli dostatočne sympatické a obzvlášť hlavné duo, pričom mi prišlo, že na pomery žánru jednajú aj celkom logicky, takže úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, kvalitná vizuálna stránka, na pomery tohto subžánru mi to prišlo až prekvapivo prehľadné, výborná atmosféra, funguje to po dobrodružnej, ale aj hororovej stránke, takže nemám problém. Tomuto filmu som sa dlhšie vyhýbal, predsa len tento subžáner mi už dlho príde vyčerpaný, ale aj tak som mu skúsil dať šancu a urobil som veľmi dobre. Rozhodne jeden z najlepších hororov za dlhú dobu. 78%(15.2.2015)

Nejprve mě obstoupila aura příšerného skepticismu jako u každého filmu natočeného stylem FF - Found Footage. Tam je jedno, co se děje, jelikož mě zvolená technika nutí pouze sledovat, jak realisticky to působí jako opravdu "nalezené záběry". A když pak mám hodnotit děj, tak ani nevím, o co vlastně šlo. Většinou o nějaký lidi, co jsou hooodně v prdeli a tak se vlastně nemohu splést v takovém odhadu. Ovšem zde musím dodat, že jsem to přestal vnímat relativně brzy a nechal se jednoduše pohltit dějem. Dějem, u kterého jsem nejdřív myslel, že se bude jednat o klišé (partička někam vleze a tam se na ně vrhnou podzemní obludy). Jak jsem se ale zmýlil. Tenhle survajvlový horor/slasher/duchařina má v sobě navíc prvky fantastiky a já byl velmi mile překvapen, jak svižné minimalistické dílko jsem po dlouhé době zase viděl. A Perdita byla taky fajn.(8.2.2015)

Za pár korun hodně muziky. Záleží na správný náladě a atmosféře, já se na to díval sám v temné noci. Podobnejch tunelovejch a podzemních opičáren je celá řádka, ale tady máme mysteriozní prvek, kterej mě osobně fest baví - totiž peklo, středověk atd. Navíc žádný velký přidaný dramata kolem hlavních hrdinů, když nepočítám jejich načrtnutý hříchy, za který dostávaj za uši. Většinou se tyhle přídavky v podobnejch filmech totiž vůbec nepovedou a působí jako úder na solar plexus. Tvůrci z mýho pohledu tedy prozíravě úplně vypustili nějaké vztahové spojky a vrhají diváka rovnou do podzemních prostor, kde se odehrává nadmíru napínavá prolézačka okořeněná řešením hádanek alá Dan Brown. Stupeň děsu pak letí na maximum ve chvíli, kdy naši průzkumníci projdou branou s nápisem: "Zanechte vší naděje, kdož sem vstupujete“ do Dantovského pekla. Found footage tentokrát vůbec není na škodu a jen dotváří hrůzyplnou atmosféru onoho místa, v němž naděje ztrácí svůj význam. Podmanivý a vlastně čistokrevný horor, na kterém by se samozřejmě daly hledat, a našly, nějaké hnidy, pro mě však zcela nepodstatné. Pětihvězdičková paráda!(5.12.2014)