Pod zemí

Léo Hinstin

Patrick Aiello

Kostýmy:

Annie Bloom

Mini spoiler! V případech, kdy někdo zemře bývá obvykle zvykem, že se o jeho rozkládající se tělo alespoň pokusíte postarat, jenže tady někdo zemře, někdo se u toho rozbrečí a to je všechno, žádný snahy o to, dostat tu tělesnou, rozkládající se skořápku nahoru a normálně se s ním rozloužit u obřadu. Tady o tom nebyla žádná zmínka, prostě tam to tělo jen tak nechali a šli dál. Neříkám, že se to neděje i v jiných hororech, ale čekal bych nějakou snahu, nebo nějaký dialog o tom, že ho tam jen tak nemůžou nechat, i když bylo jasné, že by se s mrtvým tělem daleko nedostali. Potom tu je taky moc dlouhá předehra, než se skupinka dostane do katakomb. Když se začnou dít divné věci, začne být snímek napínavý a zajimavý, jenže některé prvky nebyly to pravé a čekal bych něco impozantnějšího, když už se dostanou na takové místo. :-) V Grave Encounters mě zaujaly ruce vycházející ze zdí o mnoho víc, než ruce vycházející z krvavého potůčku zde. Jinak jsem pociťoval podobnou beznaděj jako u zmiňovaného GE, jen o něco slabší. :-)(18.12.2014)

Je to dosť dobrý dobrodružný horor. Má celkom dobrý príbeh o vytrvalej a schopnej študentke histórie, ktorá zo všetkého najviac túži nájsť legendárny kameň mudrcov a keď sa jej podarí zistiť, že by sa mal nachádzať v tajnej miestnosti v parížskych katakombách, spojí sa so svojim starým priateľom a niekoľkými miestnymi dobrodruhmi, aby ho skúsili nájsť. Lenže situácia sa skomplikuje, keď prídu o možnosť vrátiť sa späť pôvodnou cestou a čoskoro si uvedomujú, že musia čeliť nielen problémom s nehostinným prostredím, ale hlavne tým, čo sa v ňom ukrýva. Spracovanie sa mi páči, už od začiatku som mal z toho dobré pocity, odvážna hlavná hrdinka, ktorej zanietenosť pre vec sa mi dosť páčila, nápad s výpravou, takže sa nejedná len o nejakú náhodnú situáciu, ako v mnohých podobných filmoch, ale už to má aj nejaký skutočný dej a k tomu pre žáner nadmieru atraktívne prostredie podzemných katakomb, takže som sa tešil, čo bude ďalej a rozhodne nesklamalo. Dá sa síce povedať, že sa to rozbieha trochu pomalšie, ale s tým v tomto prípade nemám ani najmenší problém, keďže zápletka s hľadaním kameňa mudrcov ma zaujala, pričom aj celé to pátranie je podané zaujímavo a veľkým plusom je aj sympatické zloženie výpravy, takže som im aj fandil. Po vstupe do katakomb ide očakávane zaujímavosť filmu vyššie, síce hororovo ma to spočiatku trochu sklamalo, ale pôsobí to správne dobrodružne a aj celkom mysteriózne, pričom nesklame ani pocit klaustrofóbie a navyše to ani zdaleka nepôsobí tak predvídateľne, ako by sa dalo čakať, naopak plno vecí prekvapí, takže aj takto ma to až prekvapivo dobre bavilo a navyše je stále cítiť, že to hlavné ešte len príde. A presne to sa aj stane, záverečná tretina už konečne prejde do plnohodnotého hororového žánru a to sa skutočne vydarilo, našťastie z toho nie je žiadna tuctová vyvražďovačka, ale toto je presne ten typ, ktorý na mňa pôsobí správne nepríjemne a tak toto sa mi mimoriadne páčilo. Ale trochu zvláštne pôsobí ten úplný záver, nie je najhorší, ale asi by som skôr ocenil niečo iné. Takže po hororovej stránke som dosť spokojný, nechýba napätie, miestami to má skvelú atmosféru, obzvlášť tá celá záverečná tretina a presne tento typ mi vyhovuje, takúto mystiku mám rád, pôsobí správne depresívne, pričom nechýba ani plno dobrých nápadov, takže si až na pár zbytočných prvkov, ako starý priateľ, nemám moc na čo sťažovať. Herecké obsadenie je na tom dobre, tu mi všetky postavy prišli dostatočne sympatické a obzvlášť hlavné duo, pričom mi prišlo, že na pomery žánru jednajú aj celkom logicky, takže úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, kvalitná vizuálna stránka, na pomery tohto subžánru mi to prišlo až prekvapivo prehľadné, výborná atmosféra, funguje to po dobrodružnej, ale aj hororovej stránke, takže nemám problém. Tomuto filmu som sa dlhšie vyhýbal, predsa len tento subžáner mi už dlho príde vyčerpaný, ale aj tak som mu skúsil dať šancu a urobil som veľmi dobre. Rozhodne jeden z najlepších hororov za dlhú dobu. 78%(15.2.2015)

• mzss1

|20%| Ach jo, tak co tu máme ? Jednu velkou nudu. Musím si ale sám sobě vynadat, že jsem netušil, že to bude natočeno stylem ruční kamery. Tyto typy filmů moc nemusím. Třeba u Patroly mi to nevadilo, ale u hororů mi to vadí. Respektive, film natáčený stylem ruční kamerou není prostě horor. První půlka je totální nuda. Co se týče druhé půlky filmu, tak se teda něco děje, ale je to teda porod. Nějaká ta krev menší, zranění, smrt atd, ale co z toho mám, když to vůbec nepůsobí hororvě a vůbec se nezaleknu, ani mě netíží žádná scéna, atmosféru to nemá, hudba je tvůrcům ukradnutá, no já se z toho zblázním. Podobně jako Ouija je tohle nesnesitelná nuda, zde už to zavání i odpadem, ale nakonec jsem tu jednu hvězdu s vypjetím všech sil udělil. Nejhorší možnou. U mě je 1 hvězda procentuálně od 13-29% - holt jsem přísný. Takže 2 důvody proč jsem nakonec tu hvězdici dal. Zaprvé: Nemám rád filmy točící se ruční kamerou (což už jsem zminoval). Zadruhé: Nemělo to velkou chybu, něco se aspon dělo, ikdyž pro mě se nedělo ve filmu vůbec nic. Ztráta času a krátká stopáž mi přišla jak promarněný celý den.(28.11.2014)

• Chrustyn

Další z nezajímavých a nudných hororů, které se snaží navodit atmosféru, ale daří se mu to jen příležitostně. Což je docela škoda, protože náběh na zajímavý horůrek tu byl.(23.2.2015)

• kingik

Noční můra v podzemí aneb výprava za Kamenem mudrců bez Harryho Pottera (i když Ben Feldman, mohl být jeho určitou variací) v ohraném "found footage" stylu. Co jest nahoře, jest i dole, jak praví název filmu. Už méně se řeší, co je uprostřed. Tedy, co si má z filmu odnést divák. Ten bude z filmu nejednou kvalitně zmaten. Mladá studentka historie, a celkem píchatelná Scarlett (Perdita Weeks), donutí skupinku lidí - odborníků vlézt do pařížských katakomb, aby našla to, co je lidstvu po staletí skryto. Tajemný labyrint chodeb však vydá to, s čím nikdo nepočítal. A pak se začnou dít věci. Celé pojetí filmu je značně naivní. Vše se dá hravě predikovat dopředu přes fádní režijní i scenáristické postupy. A to vynechávám i nevysvětlitelná logická klopýtnutí a zmatené chování postav i nerostů (kámen funguje/posléze nefunguje), kdy si film rozbíjí hubu. Nejdříve film diváka zasype archeologicko-historickou přednáškou, která chce navodit zcela sofistikovaný dojem a umlátit diváka svojí "odborností". Nepodaří se to, protože podobné kecy hororový divák sotva zkousne a celou dobu spíše čeká, co na něj v chodbách zpoza rohu vybafne. No čekat bude docela dlouho. Své hororové porce se dočká až ve třetí třetině filmu, kdy se na něho vyvalí zběsilý sled výjevů nemající daleko do halucinogenního oblouznění. V tu chvíli se všem postavám bez rozdílu zhmotní jejich "třinácté komnaty" (ČT o tom dokonce točí stupidní dokumenty vysílané v pátek, tak doufám víte, o čem je řeč) a všechny postavy propadnou beznaději.Ty výjevy nejsou až tak děsivé, jako spíše děsivě nepřehledně natočené. Na "erkový" rating, kterým je film opatřen, je to celkem slabota, ale pozitivní je, že se film z dlouhého bloudění po chodbách, probere k životu. Tahle dynamická sekvence zabere sotva půl hodiny, zbytek je dost roztahaně ukecaný, natočený na dobré technické úrovni v polo-docu stylu, kdy hand kamera sem a hand kamera tam, tedy vesele švenkuje a kmitá, až se z toho hlavička motá. Je značně diskutabilní, jestli člověk ohrožený na životě, bude bez přestání natáčet tak, jak toho byl divák nejednou svědkem v hororovém subžánru found footage, který to nejlepší, co měl, už dávno vydal. A co víc, subžánr už se pomalu a jistě poroučí ze scény, akorát bratrům Dowdleovým, to ještě nikdo neřekl, a tak natočili tuhle pičovinu. Tenhle příspěvek rozhodně nijak zásadně nepřekonává své předchůdce, a je spíše výjimečný v tom, že se dostal do kinodistribuce. Na kino, je to hodně slabý film. A jsem přesvědčený, že usoudili tak i diváci, kteří si to pařížské "dobrodrúžo" nechali, až se bude válet volně ke stažení na netu. Film tedy v globálu semele vše známé z jiných hororů a občas přidá špetičku něčeho, co třeba nepůsobí tak ohraně, to aby se neřeklo. Produkční dílna bratrů Dowdleových není žádná velká studnice nápaditosti. Rozjetý závěr a kvalitní technická stránka, a jinak nic, co bych ocenil. Dejme tomu, že při mé pozdější návštěvě katakomb, se mně zjeví web CSFD s tím, že jsem tenhle horor ve svém hodnocení podcenil. Tenhle horor na vysokou školu hororovou nemá. Můžou mně třeba čuráka na skřipec v podzemí natáhnout, ale tak to je. Ke kvalitnímu vytížení nervů následkem viděného, u mě došlo jen minimálně. Nervozně těkavá byla spíše kamera, ale ve své podstatě, jak je u tohoto subžánru zvykem, byla kvalitně otravná a vydržet ji ještě o pár minut déle, než je nezbytně nutné, tak to nepřehledné dění v podzemí pošlu nahoru i dolů, a sice výbuchem vzteku. Mé hodnocení: 40%(9.12.2014)

• - Režisér John Erick Dowdle a scenárista Drew Dowdle se při castingu na roli Scarlett pohádali, protože měl každý z nich vytipovanou "dokonalou Scarlett". Po chvíli zjistili, že myslí oba tu stejnou osobu a to Perditu Weeks, která nakonec Scarlett skutečně ztvárnila. (Zdroj: film o filmu) (tejna)

• - Film nebol vopred premietaný kritikom. (Stefan Deryck)

• - Herec Ben Feldman v skutočnom živote trpí klaustrofóbiou, preto musel častejšie využívať prestávky pri natáčaní. (Stefan Deryck)