Pod zemí

Léo Hinstin

Patrick Aiello

Kostýmy:

Annie Bloom

Po dlouhé době horror, který námětem zaujme, trailerem chytí za krkem a filmem potvrdí, že dobré nápady (byť nenápadně vysbírané a přepsané odjinud), se i v podceňovaném žánru pořád ještě nosí. Bylo by sice velmi snadné začít se strefovat do několika snad až příliš snadných hádanek, které Scarlett bez zaváhání vyřešila nebo i do samotné premisy, ale to už samo o sobě ubírá na zábavnosti celého konceptu. Forma found footage má totiž konečně zase jednou smysl a těch pár proklatě vypečených momentů (zírající černovlasá slečna si jich krade většinu) bylo tak moc, že jsem hlavním hrdinům držel palce čím dál víc. I kdyby to mělo znamenat jen to, že se dostanou za nejbližší zatáčku.(11.7.2015)

Konečne horor, ktorý som po veľmi dlhej dobe ohodnotil plným počtom. A veľmi rád. Film mi ponúkol to, čo mám na hororoch najradšej a preto som sa bavil od začiatku až do konca, žiadne prestoje ani slabšie chvíľky. Aj samotná príprava pátrania po "poklade" a riešenie záhady sa mi páčilo. Skrátka ide o atmosferickú, hororovú megabombu, čo mňa ako pocitového diváka vynieslo do hororového neba, pričom niektoré scénky ma riadne vystrašili. Je jasné, čím sa scenár inšpiroval, a to Danteho peklom. Samozrejme, nie úplne a do dôsledkov, tie sú odlišné, ale motív prechádzky v podzemí je podobný. Bližšie sa o tom nebudem rozpisovať, nechcem spoilovať. Jediné, čo mi do tejto koncepcie nezapadlo je ten kameň mudrcov (inak tvarovo a farebne podobný ako z H. Pottera :D) a Nicolas Flamel. Ale ako dejové spestrenie potešilo aj to. Kto si zakladá na atmosfére si určite príde na svoje a bude chrochtať blahom. Odporúčam pozerať sám a v noci. Kľudný spánok zaručený :).(22.11.2014)

Za pár korun hodně muziky. Záleží na správný náladě a atmosféře, já se na to díval sám v temné noci. Podobnejch tunelovejch a podzemních opičáren je celá řádka, ale tady máme mysteriozní prvek, kterej mě osobně fest baví - totiž peklo, středověk atd. Navíc žádný velký přidaný dramata kolem hlavních hrdinů, když nepočítám jejich načrtnutý hříchy, za který dostávaj za uši. Většinou se tyhle přídavky v podobnejch filmech totiž vůbec nepovedou a působí jako úder na solar plexus. Tvůrci z mýho pohledu tedy prozíravě úplně vypustili nějaké vztahové spojky a vrhají diváka rovnou do podzemních prostor, kde se odehrává nadmíru napínavá prolézačka okořeněná řešením hádanek alá Dan Brown. Stupeň děsu pak letí na maximum ve chvíli, kdy naši průzkumníci projdou branou s nápisem: "Zanechte vší naděje, kdož sem vstupujete“ do Dantovského pekla. Found footage tentokrát vůbec není na škodu a jen dotváří hrůzyplnou atmosféru onoho místa, v němž naděje ztrácí svůj význam. Podmanivý a vlastně čistokrevný horor, na kterém by se samozřejmě daly hledat, a našly, nějaké hnidy, pro mě však zcela nepodstatné. Pětihvězdičková paráda!(5.12.2014)

Seriem na nejaké filozofovanie nad nedomyslenými kravinami typu - kto bol ten / tá, čo sa tam objavil(a), prečo kameň najprv fungoval a potom nie, a prečo postavy konali ako konali a neviem čo ešte. Pretože bezpochyby sa (podľa mňa) ZATIAĽ jedná o najlepší tohtoročný horor, je ešte síce pár kúskov, ktoré by ho prekonať mohli... uvidíme. A to hovorím aj napriek tomu, že found footage už pekne dlhú dobu neznášam. Sú postavy sympatické? Áno, sú. Odohráva sa to v desivom prostredí? Áno, odohráva. Vydesí to / sú ľakačky funkčné? Jednoznačne! Pri jednej som zvrieskol, až sa mi helljahve v kine smial. Ha, ha, veľmi vtipné. A čo hudba a zvuky? No, tam to bolo podľa mňa dokonalé na 100%, už si totiž ani nepamätám horor, v ktorom by bola tak precízne vytvorená atmosféra ako tu. Ľakal som sa, bál som sa, nenudil som sa, bavil som sa. A basta, mám v piči všetko ostatné! Sprdol by som iba záverečné rozuzlenie, kde som čakal trochu viac, no na plných 5 mi to bohato stačí.(11.9.2014)

Po zhlédnutí As Above, So Below jsem si říkal, kdo by měl dostat nafackováno jako první: jestli režisér nebo scénárista. Pak jsem zjistil, že jde o jednu osobu, takže by to bylo jednodušší... Film by býval mohl být naprosto úžasný, nebýt zahozeného scénáře. První polovina je naprosto slabá, zatímco druhá je skvělá, ale trestuhodně nevyužitá. Od vstupu pekelnou bránou šlo z filmu udělat horor roku, ale tvůrci si vybrali cestu dějovou linkou kamene mudrců, což byla vážně chyba... myslím, že někdo měl problém s pochopením celé pointy. To se mě sice netýká a kupodivu jsem kvitoval i konec, ale prostě z toho šlo vytřískat mnohem více. A režie? Nebýt atmosféry katakomb, tak by filmu chyběla temná atmosféra úplně. Postavy jakoby nereagovaly na zvláštní podněty a lekačky jsou naprosto zřejmé... jaká to škoda. Snímku by spíše slušel pořádný psychologický horor. Přesto jsem se bál (i když závěrečná pasáž a lá Doom mě spíše pobavila) a přes všechnu kritiku musím dát pěkné tři hvězdičky, protože Pod zemí je opravdu zajímavé. A jedna věc se Dowlemu musí nechat. Jestli jsem si doteď myslel, že mám lehkou klaustrofobii, tak po zhlédnutí tohohle filmu jí mám pravděpodobně už středně těžkou.(5.1.2015)

• - Herec Ben Feldman v skutočnom živote trpí klaustrofóbiou, preto musel častejšie využívať prestávky pri natáčaní. (Stefan Deryck)

• - Film nebol vopred premietaný kritikom. (Stefan Deryck)

• - V závěrečné scéně, kdy je "vytlačován" kanál, je vidět padající prach, což popírá gravitační zákon "nad zemí". (sQelle)