Pod zemí

Léo Hinstin

Patrick Aiello

Kostýmy:

Annie Bloom

Pokud je Pod zemí remake Katakomb, tak o třídu lepší. Srovnávat se tyto dva horory dají jen těžko a to už kvůli kameře. Pod zemí je found footage a to přesně v tomto případě bylo to pravé ořechové. Pomohlo to atmosféře a hlavně dost dobře zvládnutým lekačkám. Nejvíce ze všeho jsem byl unesený z hudby, která všemu dávala daleko lepší nádech a to hlavně v závěrečné půlhodině. Těch záporů nenajdu tolik, abych mohl s hodnocením jít níže, z kina si odnáším velmi příjemný zážitek .. 7/10 = 79%(23.9.2014)

Přiznávám, mírně nadhodnocuju, ale to jen proto, že tenhle film zaslouží víc. Na nízkorozpočtovej horor to mělo neobvykle dobře propracovanej příběh, než se skupina dostane do podzemí, tak film baví už jen zajímavou zápletkou o kameni. Dobře vybraný herci proti obvyklý bandě otravnejch nuďáků, kterejm člověk tu smrt přeje od začátku. Obrovský plus je extrémně hnusná klaustrofobická atmosféra, no kam se hrabe The Descent na tohle. Skvěle zvládnutý budování napětí už od začátku, perfektně vygradovaný, s vrcholnýma scénama děsu v podobě dunivejch sirén a dalších skuhravejch pazvuků, to má člověk pocit, že je v tý díře taky. Několik hororově velmi kvalitních nápadů (brutální roztlučení hlavy, nohy trčící ze země), rozvíjení příběhu s pomocí hádanek nebo starejch latinskejch textů o pekle (krajně znepokojivej nápis na chodbě se vstupem do pekla). Není to nablblý, postavy jsou sympatický, příběh v rámci možností jasnej nadprůměr, vytkla bych snad takovou trochu překombinovanost onoho "zla" v podzemí, ale to nebylo rozhodně na úkor napětí nebo strachu. Jo, a ještě - NESNÁŠÍM ruční kameru, leč tohle bylo víc než snesitelně natočeno, chválím zlepšovák v podobě kamer na čelovkách, to nejen poskytuje možnost různejch POV, ale taky odpadá nejtrapnější znak hororů s ruční kamerou - tedy právě ruční kamera a natáčení i ve chvílích, kdy by normální člověk dávno vzal nohy na ramena. Za poslední dobou nejlepší hororovej přírůstek. Sledujte zásadně v noci!(27.12.2014)

• mzss1

|20%| Ach jo, tak co tu máme ? Jednu velkou nudu. Musím si ale sám sobě vynadat, že jsem netušil, že to bude natočeno stylem ruční kamery. Tyto typy filmů moc nemusím. Třeba u Patroly mi to nevadilo, ale u hororů mi to vadí. Respektive, film natáčený stylem ruční kamerou není prostě horor. První půlka je totální nuda. Co se týče druhé půlky filmu, tak se teda něco děje, ale je to teda porod. Nějaká ta krev menší, zranění, smrt atd, ale co z toho mám, když to vůbec nepůsobí hororvě a vůbec se nezaleknu, ani mě netíží žádná scéna, atmosféru to nemá, hudba je tvůrcům ukradnutá, no já se z toho zblázním. Podobně jako Ouija je tohle nesnesitelná nuda, zde už to zavání i odpadem, ale nakonec jsem tu jednu hvězdu s vypjetím všech sil udělil. Nejhorší možnou. U mě je 1 hvězda procentuálně od 13-29% - holt jsem přísný. Takže 2 důvody proč jsem nakonec tu hvězdici dal. Zaprvé: Nemám rád filmy točící se ruční kamerou (což už jsem zminoval). Zadruhé: Nemělo to velkou chybu, něco se aspon dělo, ikdyž pro mě se nedělo ve filmu vůbec nic. Ztráta času a krátká stopáž mi přišla jak promarněný celý den.(28.11.2014)

• MikeCool

S found footage horory se v poslední době roztrhl pytel. Není se čemu divit, protože takovéto horůrky "s kamerou v ruce" umí děsit a dokáže diváka upoutat svojí autentičností a ještě k tomu nejsou relativně finančně náročné. Nicméně producenti by si měli uvědomit, že všeho moc škodí. Další z řad found footage hororů Pod zemí, je dalším tuctovým příkladem toho, že horory tohoto typu mají furt a tu samou pointu: "přežít", "utéct", "vyděsit". Ačkoliv FF horory miluji, tyto faktory mě začínají velice iritovat a v Pod zemí bylo takovýchto klišé přehršel. Je to rozhodně asi jeden z největších kýčů, který jsem kdy v kině navštívil. Představte si sci-fi závěr Grave Encounters 2 rozprostřený do celé stopáže filmu. Přesně takový je Pod zemí. Nehorázná přehlídka nesmyslných, nelogických a nepochopitelných prvků, za které by se měl režisér stydět. Nevím co mi vadilo více, jestli překažení snad každé atmosféricky děsivější scény nějakým úmorným dialogem nebo ta sci-fiction estráda plná do oka bijících kýčů. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(1.10.2014)

Nepříliš skrytá kopírka Pádu do tmy s logicky nepospojovatelnou zápletkou, dírama, jimiž by projela obézní Mařena na bagru, a kdybych to bývala viděla v kině, byl by kvůli roztřesené kameře počet vylévaných kyblíků s blitíčkem ještě větší než u Maniaka, ale to je celkem jedno, protože ve srovnání s typickými hovny, která si říkají současný horor, má Pod zemí emocionální a myšlenkové jádro, jednu jedinou (!) skutečně píčoidní lekačku a, světe div se, stále ještě kompletně nevydojený nápad, který ne zrovna nenápadně odkazuje na jedno klasické dílo evropského kánonu. Plus způsob, jakým je v závěrečné třetině ztvárněno jisté specifické prostředí, směle konkuruje i proslulým pojetím z Horizontu události a Hellraisera, což podělávce mého typu ke štěstí bohatě stačí.(11.1.2015)

• - Herec Ben Feldman v skutočnom živote trpí klaustrofóbiou, preto musel častejšie využívať prestávky pri natáčaní. (Stefan Deryck)

• - Film nebol vopred premietaný kritikom. (Stefan Deryck)

• - Režisér John Erick Dowdle a scenárista Drew Dowdle se při castingu na roli Scarlett pohádali, protože měl každý z nich vytipovanou "dokonalou Scarlett". Po chvíli zjistili, že myslí oba tu stejnou osobu a to Perditu Weeks, která nakonec Scarlett skutečně ztvárnila. (Zdroj: film o filmu) (tejna)