Björk: Biophilia Live

Velká Británie, 2014, 97 min

Brett Turnbull

Björk

Nick Fenton

S novodobou Björk nemám najmenší problém, ba naopak. Jej album Biophilia považujem za to najlepšie čo do roku 2011 stvorila a zároveň za jeden z najkreatívnejších albumov aký kedy uzrel svetlo sveta. Samozrejme, je to nehitový, alternatívny album, kde jednoduchý radio-friendly refrén bude poslucháč hľadať ťažko, ale taká bola Björk takmer vždy, možno len s výnimkou Debutu, takže fanúšikov by to nemalo ničím prekvapiť. Nápad pri nahrávaní albumu Biophilia spojiť prírodu s technikou je priam famózny a viedol k nevídanému vytvoreniu úplne nových experimentálnych hudobných nástrojov. Niečo podobné sa v hudbe podarí skutočne málokomu, takže Björk si rozhodne zaslúži obdiv. Samotnému albumu by som preto udelil bez váhania plné hodnotenie, avšak tu nie sme na hudobnej databáze, ale na tej filmovej a Biophilia Live sa bohužiaľ podarila len z polovice. Neviem presne popísať čím to je, ale jedinečnú atmosféru koncertu a radosť z tejto netradičnej hudby sa nepodarilo preniesť aj do živého záznamu. Na pódiu sa síce nachádza ako štvorica obrovských kyvadiel, tak Teslov transformátor a divák sa až čuduje na čom všetko je možné vyprodukovať tóny, ale nejako sa vytratila sila a „netradičnosť“ tých skladieb. Niektoré znejú dobre (Thunderbolt), iné nijako zvlášť špeciálne (napríklad moja obľúbená Cosmonogy), poteší však aj prítomnosť niektorých starších hitov (Hidden Place). Možno to je nesprávne vyriešenou dramaturgiou, ale celý koncert pôsobí dosť monotónne, bez nápadu a až priveľmi komorne, kde z haly alebo publika nevidieť takmer vôbec nič (a to podotýkam, že s komornými koncertmi nemám najmenší problém, napríklad taký Coldplay a ich Ghost Stories Live je priam famózny minimalistický koncert). Namiesto toho sú neustále na obrazovku premietané zábery rôzneho mikrokozmu, napríklad bunky tela, až po prírodu alebo vesmírne úkazy, ale zakrývajú len skutočnosť, že na samotnom pódiu sa toho tento krát veľa nedeje. Škoda, hudobne síce výborné, ale vizuálne som čakal oveľa viac. Viem, že k tak precítenej hudbe akou je Biophilia sa žiadna veľkolepá, pompézna show nehodí, ale aj tak. Björk to na pódiu už zvládla aj lepšie, napríklad pri Homogenic alebo Vespertine.(20.2.2015)

Björk se snaží spojit člověka, přírodu a techniku do jednoho projektu. Využívá k tomu nespočet vizualizací jevů vesmírných a jiných, bohužel na úkor hudební složky koncertu. Možná je to problém nevyřešené dramaturgie, ale koncert na mě působil jako jedna 1,5 h dlouhá písnička, vyjma posledních tří skladeb nabytých energií a konečně oklestěných o vizualizace, ani ty už film však nestihly zachránit. Ukolébavka. Mrzelo mě taky použití strohého, omezeného dynamického projevu, jak hlavní zpěvačky, tak jejího dívčího sboru. Opět se to snažily zachránit až v posledních chvílích. V každém případě ale platí, že extravagantní Björk (na rozdíl od některých zástupkyň mladší generace zpěvaček), působí nevypočítavě, jako by se s klaunovskými vlasy snad narodila.(8.7.2014)

Domníval jsem se, že půjde jen o skladby z desky Biophilia, což se naštěstí nepotvrdilo. Ale i tak více než hudbu bylo zajímavější sledovat, že je z Björk čím dál větší pošuk (čemuž bohužel odpovídá sestupná tendence jejích desek). Koncert to byl spíše komorní, publikum a halu jsme v podstatě neviděli, ale různé pestrobarevné záběry na všelijaký mikrokosmos byly docela efektní. Btw, nejsem módní policajt, ale Björk měla na sobě snad nejošklivější a nejantierotičtější šaty všech dob (dozajista úmysl). Nejvíc tak pobavil vtipný úvod Davida Attenborougha. Ale jestli ještě někdy přijede do ČR, tak rozhodně půjdu!:)(11.7.2014)

• Jhershaw

Holt jsem si potvrdil, že (současná) hudba Björk není pro mě. Jako show, videa, efekty, to je fajn, ale hudba mě téměř neoslovila, na mě moc divná/ nemelodická.(13.7.2014)

Na zivo to muselo bejt super, nicmene na platno se atmosfera koncertu prenest nepodarila(19.8.2014)