Björk: Biophilia Live

Velká Británie, 2014, 97 min

Brett Turnbull

Björk

Nick Fenton

Björk už by mě sotva mohla překvapit oblečením (tentokrát jakési lastury), líčením či šílenou parukou. Londýnský koncert z turné k Biophilii je nasnímaný profesionálně, takže si můžeme užívat pohledu na zpěvačku, ženský pěvecký sbor z Islandu i další hudebníky. Těmi jsou hlavně Manu Delago (bicí, marimba, hang – zejména posledně jmenovaný perkusní nástroj používal i u skladeb, kde bych to nečekal) a Matt Robertson (klávesy, reactable, iPady apod.). Na pódiu je obří Teslův transformátor či čtveřice kyvadel, takže pořád je na co se koukat. A mezi písněmi místo záběrů do publika nastupují animace či různé vesmírné makro či přírodní mikro záběry. Při závěrečných titulcích nastupuje poslední velmi speciální host. Kromě aktuálních skladeb naštěstí zazní i několik osvědčených klasik jako Hidden Place, Possibly Maybe či One Day.(15.7.2014)

Nic proti islandskému sboru pěkných mladých holek, ale kvůli absenci smyčců se nehrají ty největší pecky a to mi dost vadí. Letos na Coloursech to bylo o něčem jiném, pro mě určitě lepším.(26.7.2015)

Pro milovníky Björk fantastický zážitek. Ale v kině jsem si broukala jenom já... Diváci, co se předtím neseznámili s její současnou tvorbou, to podle mě nemohli pobrat.(22.10.2014)

S novodobou Björk nemám najmenší problém, ba naopak. Jej album Biophilia považujem za to najlepšie čo do roku 2011 stvorila a zároveň za jeden z najkreatívnejších albumov aký kedy uzrel svetlo sveta. Samozrejme, je to nehitový, alternatívny album, kde jednoduchý radio-friendly refrén bude poslucháč hľadať ťažko, ale taká bola Björk takmer vždy, možno len s výnimkou Debutu, takže fanúšikov by to nemalo ničím prekvapiť. Nápad pri nahrávaní albumu Biophilia spojiť prírodu s technikou je priam famózny a viedol k nevídanému vytvoreniu úplne nových experimentálnych hudobných nástrojov. Niečo podobné sa v hudbe podarí skutočne málokomu, takže Björk si rozhodne zaslúži obdiv. Samotnému albumu by som preto udelil bez váhania plné hodnotenie, avšak tu nie sme na hudobnej databáze, ale na tej filmovej a Biophilia Live sa bohužiaľ podarila len z polovice. Neviem presne popísať čím to je, ale jedinečnú atmosféru koncertu a radosť z tejto netradičnej hudby sa nepodarilo preniesť aj do živého záznamu. Na pódiu sa síce nachádza ako štvorica obrovských kyvadiel, tak Teslov transformátor a divák sa až čuduje na čom všetko je možné vyprodukovať tóny, ale nejako sa vytratila sila a „netradičnosť“ tých skladieb. Niektoré znejú dobre (Thunderbolt), iné nijako zvlášť špeciálne (napríklad moja obľúbená Cosmonogy), poteší však aj prítomnosť niektorých starších hitov (Hidden Place). Možno to je nesprávne vyriešenou dramaturgiou, ale celý koncert pôsobí dosť monotónne, bez nápadu a až priveľmi komorne, kde z haly alebo publika nevidieť takmer vôbec nič (a to podotýkam, že s komornými koncertmi nemám najmenší problém, napríklad taký Coldplay a ich Ghost Stories Live je priam famózny minimalistický koncert). Namiesto toho sú neustále na obrazovku premietané zábery rôzneho mikrokozmu, napríklad bunky tela, až po prírodu alebo vesmírne úkazy, ale zakrývajú len skutočnosť, že na samotnom pódiu sa toho tento krát veľa nedeje. Škoda, hudobne síce výborné, ale vizuálne som čakal oveľa viac. Viem, že k tak precítenej hudbe akou je Biophilia sa žiadna veľkolepá, pompézna show nehodí, ale aj tak. Björk to na pódiu už zvládla aj lepšie, napríklad pri Homogenic alebo Vespertine.(20.2.2015)

• Jhershaw

Holt jsem si potvrdil, že (současná) hudba Björk není pro mě. Jako show, videa, efekty, to je fajn, ale hudba mě téměř neoslovila, na mě moc divná/ nemelodická.(13.7.2014)