Björk: Biophilia Live

Velká Británie, 2014, 97 min

Brett Turnbull

Björk

Nick Fenton

Domníval jsem se, že půjde jen o skladby z desky Biophilia, což se naštěstí nepotvrdilo. Ale i tak více než hudbu bylo zajímavější sledovat, že je z Björk čím dál větší pošuk (čemuž bohužel odpovídá sestupná tendence jejích desek). Koncert to byl spíše komorní, publikum a halu jsme v podstatě neviděli, ale různé pestrobarevné záběry na všelijaký mikrokosmos byly docela efektní. Btw, nejsem módní policajt, ale Björk měla na sobě snad nejošklivější a nejantierotičtější šaty všech dob (dozajista úmysl). Nejvíc tak pobavil vtipný úvod Davida Attenborougha. Ale jestli ještě někdy přijede do ČR, tak rozhodně půjdu!:)(11.7.2014)

Björk už by mě sotva mohla překvapit oblečením (tentokrát jakési lastury), líčením či šílenou parukou. Londýnský koncert z turné k Biophilii je nasnímaný profesionálně, takže si můžeme užívat pohledu na zpěvačku, ženský pěvecký sbor z Islandu i další hudebníky. Těmi jsou hlavně Manu Delago (bicí, marimba, hang – zejména posledně jmenovaný perkusní nástroj používal i u skladeb, kde bych to nečekal) a Matt Robertson (klávesy, reactable, iPady apod.). Na pódiu je obří Teslův transformátor či čtveřice kyvadel, takže pořád je na co se koukat. A mezi písněmi místo záběrů do publika nastupují animace či různé vesmírné makro či přírodní mikro záběry. Při závěrečných titulcích nastupuje poslední velmi speciální host. Kromě aktuálních skladeb naštěstí zazní i několik osvědčených klasik jako Hidden Place, Possibly Maybe či One Day.(15.7.2014)

Björk se snaží spojit člověka, přírodu a techniku do jednoho projektu. Využívá k tomu nespočet vizualizací jevů vesmírných a jiných, bohužel na úkor hudební složky koncertu. Možná je to problém nevyřešené dramaturgie, ale koncert na mě působil jako jedna 1,5 h dlouhá písnička, vyjma posledních tří skladeb nabytých energií a konečně oklestěných o vizualizace, ani ty už film však nestihly zachránit. Ukolébavka. Mrzelo mě taky použití strohého, omezeného dynamického projevu, jak hlavní zpěvačky, tak jejího dívčího sboru. Opět se to snažily zachránit až v posledních chvílích. V každém případě ale platí, že extravagantní Björk (na rozdíl od některých zástupkyň mladší generace zpěvaček), působí nevypočítavě, jako by se s klaunovskými vlasy snad narodila.(8.7.2014)

Další skvělý koncert úžasné Björk. Někdo tak kreativní se jen tak nevidí.(29.1.2015)

Na zivo to muselo bejt super, nicmene na platno se atmosfera koncertu prenest nepodarila(19.8.2014)