Björk: Biophilia Live

Velká Británie, 2014, 97 min

Brett Turnbull

Björk

Nick Fenton

Björk se snaží spojit člověka, přírodu a techniku do jednoho projektu. Využívá k tomu nespočet vizualizací jevů vesmírných a jiných, bohužel na úkor hudební složky koncertu. Možná je to problém nevyřešené dramaturgie, ale koncert na mě působil jako jedna 1,5 h dlouhá písnička, vyjma posledních tří skladeb nabytých energií a konečně oklestěných o vizualizace, ani ty už film však nestihly zachránit. Ukolébavka. Mrzelo mě taky použití strohého, omezeného dynamického projevu, jak hlavní zpěvačky, tak jejího dívčího sboru. Opět se to snažily zachránit až v posledních chvílích. V každém případě ale platí, že extravagantní Björk (na rozdíl od některých zástupkyň mladší generace zpěvaček), působí nevypočítavě, jako by se s klaunovskými vlasy snad narodila.(8.7.2014)

• Jhershaw

Holt jsem si potvrdil, že (současná) hudba Björk není pro mě. Jako show, videa, efekty, to je fajn, ale hudba mě téměř neoslovila, na mě moc divná/ nemelodická.(13.7.2014)

Nic proti islandskému sboru pěkných mladých holek, ale kvůli absenci smyčců se nehrají ty největší pecky a to mi dost vadí. Letos na Coloursech to bylo o něčem jiném, pro mě určitě lepším.(26.7.2015)

Domníval jsem se, že půjde jen o skladby z desky Biophilia, což se naštěstí nepotvrdilo. Ale i tak více než hudbu bylo zajímavější sledovat, že je z Björk čím dál větší pošuk (čemuž bohužel odpovídá sestupná tendence jejích desek). Koncert to byl spíše komorní, publikum a halu jsme v podstatě neviděli, ale různé pestrobarevné záběry na všelijaký mikrokosmos byly docela efektní. Btw, nejsem módní policajt, ale Björk měla na sobě snad nejošklivější a nejantierotičtější šaty všech dob (dozajista úmysl). Nejvíc tak pobavil vtipný úvod Davida Attenborougha. Ale jestli ještě někdy přijede do ČR, tak rozhodně půjdu!:)(11.7.2014)

Pokud pamatujete tu křehkou Björk nějakých deset a více let nazpátek, něco z jejího dřívějšího repertoáru se vám líbilo, ale pak se vám vytratila ona i její muzika z hlavy hlavně proto, že komerční rádia ji přestala hrát, tak se připravte na pořádný šok, protože její současná hudba se posunula o několik (mikro)kosmických let dál. Ty tam jsou elektronicky probublávající balady, Biophilia Live je jednoznačná alternativa, takže se připravte na spoustu roztodivných nástrojů (hang, gamelesta, tesla coil), netradičně nasnímanou show plnou barev a pořádně bláznivou Björk, ať už svoji vizáží či osobitým hlasovým projevem ..(8.2.2015)