Sovietsky tajný experiment, ktorý mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa socializmu rozšírením agresívnej smrteľnej nákazy (kódové meno Zaraza) sa vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa zvyšná vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, ich jediným problémom však nie sú len agresívni nakazení spolužiaci, ale aj školník (bývalý dôstojník SPECNAZ), ktorý sa snaží za každú cenu zabrániť hroziacej medzinárodnej blamáži. (oficiální text distributora)

verbal odpad!

Socialistická zombie kokotzina je maďarskými downmi bohovsky nadhodnotená amatérska videosračka, osadená bandou juvenilných pornonehercov, ktorí sa deväťdesiat minút s dikciou východniarskych cigošov vyžívajú v dialógoch hodných retardovaného bači. V hlavných úlohách síce pózujú dve ozaj popiči maškrty v drnčivo tesných zväzáckych krojoch, no kozy ani bobry nevidno a poprcajú ich iba lacným kečupom. Ten akože vraj kůl dej vyzerá, ako by sa súdruh Biľak zaľúbil do manga a nechal dákeho šimpanza zo Sovietskeho zväzu napísať prijebanú inscenáciu po vzore japonských súdruhov, kde dve minisukne a partia priteplených frajerov celý čas len tak behajú po normalizačnej škole, trepú nehorázne pičoviny a predvádzajú, ako sa nevedia poriadne zľaknúť ani bravčovej kotlety. Tí zlí pritom robia akože „vrrrr“, tí dobrý „uááá“. A to je všetko. Prisambaču, po hodine seba týrania som to zrušil, vystrčil smerom k Uhorsku holú riť a pustil si radšej na spravenie nechutenstva dejovo podobný, no oveľa sofistikovanejší, herecky, scenáristicky aj dialógovo dokonalý amatérsky retro snímok s názvom Comunistic hairy Čadca teens anal armagedon. ()

Enšpígl

Pokud hledáš film, který by mohl nastalit vánoční atmosféru, tak ze socialistickýho zombie mordu jdou vánoce z každýho záběru. Je těžký hodnotit film, který dělali spíš nadšenci než profíci, ale jak někde kosej zombíky holky v minisukni a kraťáskách, nemohu odolat. ()

T2

Rozpočet €19,200(uvádzajú tvorcovia)║ Pre skutočný filmových labužníkov a nadšencov amatérskych filmov sa stala vykúpením v tomto festivalovom dni práve polnoc zaliata krvou, veru zaliata. Tak aj nás na Slovensko dobehla zombii mánia posledných rokov, keď v televíziách úspešne vládne zombii seriál Walking Dead (beží od roku 2010, čaká sa na 5 sériu) a v kinách burácajú projekty ako Svetová vojna Z (World War Z,2013) či Mrtví a neklidní (Warm Bodies,2013). Horrová téma, ktorá už po desaťročia stále priťahuje čoraz viac filmových fanúšikov, je teraz doslova v najväčšom rozkvete. A tak ani u náš tomu nie je inak, tvoriví tím nám z amatérskych podmienok ponúka skvost Socialistický Zombi Mord. Film vznikal s rozpočtom približne €3,000 (údaj podľa imdb.com). Projekt ktorý vznikal od svojho avizovania približne 8 rokov, veru už pred 8 rokmi bola vytvorená ukážka na tento film, ktorá slušne navnadila a nakoniec nechala fanúšika čakať na premiéru dlhé nekonečné roky, roky ktoré sa nakoniec oplatilo čakať. Dnes sa teda konečne dožívame premiéry a z radosťou môžeme usúdiť že veľmi úspešnou, lebo tvorcovia sa v celku vyhrali zo socialistickými motívmi z obdobia okolo roku 1968. Samozrejme že v daných podmienkách sa film nemohol natočiť v plnohodnotej kvalite ale zanietenie tvorcov a ich nápaditosť pri scénkach sa nedá uprieť, rovnako ako trikové vsuvky a šikovné počínanie si pri tvorbe masiek a likvidačných metódach, film v rámci podania ľahkosti, zábavnosti a násilia bol vyvážení. Jedinou výhradou k tomuto amatérskemu filmu je zvuk, kde doprovodná hudba občas ráznejšie prenikne cez dialógy, prípadne sú dialógy poslabšie počuť, toto je jediná vec kde si film kazí dojem. Na druhú stranu tu ale máme niekoľko podarených bonbónikov, ktoré dávajú filmu riadnu razanciu, hlavne v závere to naberá na neskutočných akčných obrátkach a s okúzleným môžeme sledovať ako obratne si tu počíňajú pri likvidácii zombíkov dve pionierky, veru v tej chvíli tu zažívame také dievčenské akčné Expendables. Publikum s nadšením tento film prijalo a odozva v rámci smiechu bola teda razantná, netreba ale opomenúť aj slušnú dávku napätia a niekoľko lakačiek spoza záberu, takže suma sumárum veľká spokojnosť. Socialistický Zombi Mord je taký náš malí Slovenský amatérsky skvost. /videl v kine: 70%/(filmový festival Art Film Fest 2014) __Art Film Fest – Utorok: Reportáž!-Utorok zaliaty filmovou “novou tvorivou” krvou__ ()

Adrian

Takze premiera za mnou a veeelka spokojnost. Tam kde si Immortalitas ukusol prilisne susto zvolenym zanrom a temou, ktora nedavala miesto na momenty odlahcenia a vsetko sa to nieslo vo vaznom duchu, tam Socialisticky Zombi Mord ziskava body k dobru prave aj v miestach, ktore by mozno bolo mozne oznacit za slabiny a je tak nefalsovanou B-ckovou zabavou, ktora si je vedoma svojich produkcnych a zanrovych mantinelov. Sledovanie tohto filmu bol pre mna nefalsovany navrat v case do doby, kedy som s udivom hltal kreativne nadsenie v rannych filmoch Raimiho a Jacksona, ktori tiez nie nahodou prerazili filmami, v ktorych obmedzene produkcne zazemie dalo priestor aj na nedostatky, vyvolavajuce pobavenie a zaroven mohli ukazat cit pre kompoziciu zaberov, timing v strihu a sikovnost pri praci s maskami. A vela toho isteho je mozne badat prave aj v Socialistickom Zombi Morde. 7/10 ()

tron

„Juraj, de si s tou kyselinou.“ Na slovenské pomery neuveriteľné, že takýto projekt vôbec vznikol, ale inak je to ťažšie hodnotiť, než ako filmy Davida Lyncha :-) Jedno treba tvorcom uznať – zápal pre vec. Išli do toho s chuťou napriek akoby nulovému rozpočtu a s hercami, ktorí v podstate vôbec herci nie sú (a podľa toho to aj vyzerá). Na strane druhej, je to svojím spôsobom odzbrojujúce. Zdá sa, že najviac energie šlo do trikových/maskérskych scén. K ranému Petrovi Jacksonovi to síce má na novozélandské míle ďaleko, ale ambície tvorcov boli zjavne položené mimoriadne nízko, čiže sa za to na nich nemôžete s čistým svedomím hnevať. Je to proste blbosť, ale urobená s chuťou a láskou k zombies žánru. Hodnotiť toto zverstvo po technickej stránke skutočne nemá zmysel (ale gore je vzhľadom na veľmi amatérske podmienky vzniku nakrútené veľmi dobre), detto po stránke monotónneho scenára, réžie, hereckých výkonov. Ale inak fajn. Vrátane prekvapivo trikového finále. Občas som sa chechtal a bavil sa, ale väčšinu času som sa len nudil. Ale hlášky potešili („Nehaj ho.“). V rámci recesie dám až 40%. ()

Marius

Prestrihať to o pätnásť minút a možno by to siahalo aj na Nič nekrváca večne (hoci taký sympaťák ako Slncomil sa tu nenachádza). Inak pár neuveriteľne dobrých nápadov, geniálne uniformy (pionierske) a všetko čo mám rád...zombi mord ešte nikdy nebol takto commies-exi. 8/10 P.S. Inak ďalšia facka našim do seba zahľadeným filmom o totáči alebo "komplikovaných vzťahoch v súčasnosti"; ak som pri nič Nekrváca večne napísal, že Metaforisti skryjú dve tretiny´slovenskej filmovej produkcie po ´89 do vrecka, tak pezinskému teamu sa to podarilo tak u polovice. ()

Bloody13

Sympatický pokus slovenských sousedů o vlastní verzi Úsvitu mrtvých po 28 dnech. A že je to pokus amatérský, na to kadí pes. Jejich Zombi Mord je totiž až nečekaně akční, místy cíleně zábavný, dostatečně krvavý a pro kokoty nebo piče se taky nejde daleko. Prostory staré, komunistické (vlastně socialistické) školy jsou bohatě využity, tudíž se mrkneme nejen do jejích tříd a chodeb, ale i do sklepa, jídelny či školníkova kamrlíku. Škoda toho jetýho zvuku; jelikož se tu nahlas řve a potichu mluví, člověk aby neustále klikal na butonek Volume up a Volume down. Rozhodně zamrzí absence koziček, protože bábovky by tu byly. A ty bojové helikoptéry a stíhačky v závěru byly jaksi nad rámec. Celkově však do pohodičky. ()

M.a.t.t.

Zo slovenského amaterskeho zázraku sa nevykľul žiaden zazrak. Oceňujem húževnatosť tvorcov, ktorá viedla k dokončeniu ich vysneného diela. Chválim ich vynaliezavosť, ktorá sa prejavila aj v scenári formou viacerých originálnych nápadov a nebudem kritizovať technickú stránku. Lenže chatrne vystavaná zápletka s podivnou logikou postáv a mizerné dialógy SZM tiahnu nadol a nech sa ma nik nesnaží presvedčiť, že mám byť tolerantný aj k týmto aspektom. Za daných podmienok tvorcovia asi dokázali maximum, ale nie som úplne presvedčený že by to s väčším rozpočtom zvládli lepšie. V tom prípade by sa už totiž nemohli skrývať za nálepku amatérov. 50% ()

Dellamorte

Sk to zase a znovu chytilo za ten správnej konec a mrsklo se vztýčenýma ambicema svojí pipipionýrskou horror plachetnici do pročvachtaného, žánrom precedeného oceánu. Žiaľ, potápka už v prístave...ten komerčný úmysel ( titul/ cover ) si Rasťo so Zuzkou môžu upozerať akorát na laptope, Svoje agresívne chúťky potom vybehať v dresoch s národnými farbami. Ej safra aj vont móre Džast givit tu mi bjač. Mejk maj H-dej. V preklade s 1hlasným dambingom - sprostě nemám zvyšné body. ()

George Stobbart

HA-HA-HA... tu asi niekto chystal scénku na stužkovú a pri tom (z neznámeho dôvodu) chytil vyššie ambície... Festivalovými pivnými študentmi už tradične nadhodnotená trapárna, pri ktorej by som sa vôbec nečudoval, keby spadla do čiernej farby. ()

Radko

Metaforická myšlienka príbehu je super. Zavrieť školy obrovskými kovovými reťazami. Nákaza, šíriaca sa z ich vnútra sa predsa nemôže dostať za brány týchto desu plných inštitúcií! Veď čo iné je stredná škola, ako nebezpečná infekčná liaheň, plná učiteľov - psychopatov? Väčšina z nich sa snaží natlačiť do hláv študentom len sračky obhajujúce systém. Namiesto toho aby s nimi riešili pubertu - iniciačné obdobie prechodu z detstva do spoločnosti žien a mužov. Iná možnosť, ako radikálny krvavý rozchod s drvivou väčšinou mučiteľov - učiteľov a školníkov - sadistov, jednoducho nie je. Spolužiakom často už tiež niet pomoci. Ich normálnosť zmizla v dôsledku infekcie, naočkovanej v škôlke a na základke. Realizácia sa ale zameriava skôr na pobavenie mládeže, ktorá sa primárne chce baviť čiernym humorom, je filmovo zbehlá alebo sa aspoň baví videami z youtubu. Preto sa vymysleli kreatívne spôsoby odstraňovania nakazených učiteľov i žiakov. No hneď ako sa dej dostane za brány školy, realizácia viazne. Či už ide o podivne nakrútený úvod filmu v ZSSR alebo záver v znamení stíhačiek. Zo základnej charakteristiky hororu: strachu a príjemného napätia vo filme neostalo temer nič. Ostal jazyk mládeže plný vulgarizmov, sexy zväzácke sukničky a mrknutia na tých, čo radi horory. A v úvode spomenutý metaforický presah. ()

*CARNIFEX*

Do útrob ZŠ sa dostáva neznámi plyn z tajného sovietskeho experimentu, po ktorom sa takmer všetci žiaci, vrátane súdruhov učiteľov či vedenia školy menia na krvilačné zombie. Tí čo prežili nákazu, majú čo robiť, aby vôbec prežili. Pokiaľ bude divák vnímať tento snímok ako študentský experiment, ktorým sa chceli žiaci zavďačiť rodičom na maturiťáku, prižmúri obe sklené oči, šľahne si do žili, alebo sa strieska pod obraz boží, pričom z Hradnej sviece nafúka minimálne 3 promile, dá sa táto, aj keď snaživá, no presto všetko amatérska zlátanina, dokopať na úroveň červených políčok. Pokiaľ ste však triezvi, pričom absolútne nemusíte byť intelektuálom, len sťažka preskočíte troj hviezdie. Ale aby som nepísal len o negatívach. Zvukové efekty počas útokov zombie boli na parádu, tak isto nemožno v rámci koruniek uprieť snahu o čo najreálnejšie vyobrazenie gore či masiek. Nápad obliecť do krátkych sukien dve sexi "neplnoleté" školáčky, či pá frkov taktiež potešilo, takže suma sumárom - 55% (človek musí mať ozaj obrovský nadhľad pri sledovaní tohto výtvoru - ostatní klasicky preháňajú :D) ()

Wacoslav1

Viděno v rámci festivalu otrlého diváka v kině Aero. To jenom tak pro jistotu kdyby mě tu někteří rádoby bojovníci za spravedlnost začali zase obviňovat, že jsem to nemohl nikde vidět (zdravím tě horiblbe) No a jinak musím konstatovat, že jsem dostal naprosto luxusní trash masakr. Přesně takovej jsem doufal, že ten film bude. Parádní retro atmosféra reálného socialismu, parádní make up a kvalitní gore. Navíc film už od začátku dává jasně najevo, že se vůbec nebere vážně. Nikdo si na nic nehraje. Osazenstvo filmu je v pohodě žádní afektovaní kokůtci, ale celkem přirozený postavy. Teda samozřejmě vyčnívá školník Sergej magor ze Specnaz ten nemá chybu no a samozřejmě nemůžu zapomenout na ty libový kundičky (já Slovenky vela lúbím) To je prostě něco co žádnej émerickej film nemá a sice Slovanské ženy (!) Jinak musím pochválit i velmi slušnou kameru a střih všechno na amatérskej film nebojím se říct na profi úrovni. Vznik takovýho filmu v našich podmínkách se dá potom vůbec považovat za malý zázrak. Kdoví kdy se zase něčeho podobnýho dočkáme. Na plnej počet to sice nevidím, ale ty 4* tomu střelím úplně z přehledem. Nevšední zážitek. Díky za něj!85% ()

gogo76

Je to amatérsky film hŕstky nadšencov a tak k nemu trebalo aj pristupovať, aspoň som si to nahováral. Po niekoľkých minútach som však nevydržal a začal kritizovať úplne všetko. Lacný zombie príbeh beriem ok, ale retro návrat v čase neurobíš len záberom na BB puding, pioniersku uniformu či tesný pršiplášť, ktorý pre bujné kozenky nie a nie zapnúť...Všetko je tu tak neprirodzene umelé, strojené - každý pohyb, slovo, každé gesto , jednoducho všetko. "Herecké" výkony absolútne strašné, tak na úrovni nejakej školskej besiedky, katastrofálne dialógy, ktoré ešte viac ubíja ich nezrozumiteľnosť. Titulky by iste ocenil nielen český divák, ale i ten slovenský a to by sa stávať nemalo. Každý z nich si niečo hundre, neartikuluje, neotvára hubu naplno, mnohí z nich majú nejakú rečovú vadu...Vulgarizmy režú uši, sú neprirodzené a vždy keď zazneli, cítil som pichnutie nožom...Celý čas som čakal aspoň na jeden presvedčivý výkon, ale nič. Asi najlepšie z toho vyšiel ruský školník. V rámci "amaterizmu" ide možno o dobrý film, ale náhodný divák, ktorý na film natrafí večer na STV čaká FILM. A z tohto môže nepripraveného a neinformovaného diváka normálne jebnúť. Dve hviezdy dávam za dobrý nápad a snahu. Ja viem, že za 20 000 eur neurobíš dieru do sveta, ale presvedčivý herecký výkon a artikulácia nestojí nič, len trocha snahy a obetavosti navyše. Jednoducho všetko, čo mi na filme vadilo nebolo o peniazoch. 40%. ()

darkrobyk

Mix italských zombiáren (akorát zde jsou opět mrtví rychlejší než živí...) s ,,japonskými školačkami" ozbrojenými samopaly a velkou palicí mě příjemně pobavil. Za žánrem horor chybí komedie, jelikož s přibývajícím počtem mrtvol a vědry krve se člověk smíchu neubrání. Nebudu hodnotit herecké výkony, to je čistý trash, ale zombie masakr. A ten se povedl na výbornou! Chybí sex a erotika (tak typické pro filmy 80.let), zato pro sprosté slovo se nejde daleko (jak kdyby to točili Amíci). Závěr připomene Fulciho apokalypsy.... pěkný zářez do žánru, bratia! ()

juta

Horší zpracování, které hned od začátku snižuje zážitek je rozhodně největší mínus. Dále pak postupem času začíná i nudit, protože tu je dokola stále to samé a chování postav také není moc reálné. Lepší něco než nic, stále jsou slováci před námi o krok napřed, ale začínáme dotahovat. :D ()

JohnnyD

Azda jediná chyba je, že to nemá veľmi príbeh. Inak totálne nadšenie. Skvelé dialógy, bohovské hlášky, obstojní herci (a ak aj obstojní nie sú, tak sú aspoň komicki zlí), strašne sexy femme fatales, kopec krvi a skvelá akcia od začiatku do konca. A sukničky!!! Ani na chvíľu som sa nenudil, ani na chvíľu som sa necítil trápne. Toto je jeden grandiózny kopanec do osratej 21 ročnej rite slovenského filmu. Veľká facka všetkým tým ufňukaným miliónovým drámam, ktoré nebavia azda ani hercov, čo v nich hrajú. Tvorcom SZM predpovedám veľkú budúcnosť. Ak spustia kickstart pre ďalší film, pár desiatok eur im určite pošlem. ()

Big Bear

Beru to jako amatérskou záležitost. Musela bejt asi prča si v tom zahrát :-). A ačkoliv většina efektů byla dost amatérská včetně zombies, občas jsem musel uznat, že se sem tam nějaká scéna povedla. Ke konci to už bylo bohužel trochu dlouhé a nepomohly tomu ani ty digitální efekty v závěru. A víte co se mi na filmu líbilo nejvíc? Úvodní zpracování titulků. Za mně je to tedy za jeden virový granát. * ()

Lhurgoyf

Hodnotiť a kritizovať amatérske filmy mi príde hrozne nefér. Zapálení tvorcovia totiž nemajú k dispozícií techniku, vzdelanie, hercov, budget, (a častokrát ani talent) vytvoriť produkt, ktorý by bol čo i len zdiaľky pozerateľný. Tvorcom SZM sa však podarilo väčšinu aspektov filmu uchopiť z tej správnej strany. Najväčšiu zásluhu na fungovaní celého filmu má produkcia, ktorá i napriek guerillovým podmienkam dokázala vytvoriť fantastické prostredie, a navodiť tú správnu socíkovskú atmosféru. Taká kopa rekvizít (od detailov ako plagáty na stenách, násteniek, Leninových búst, BB pudingu, cez veľké rekvizity VB škodovky, či sovietského vojenského nákladiaku) sa v amatérskom filme vôbec nevidí. Nedá mi nespomenúť výbornú prácu maskérky Zuzany Paulini na hordách zombies, správne použitie praktických efektov (rozumej krvi a gore) tam kde to bolo možné, a perfektné kostýmy (som jediný, ktorému prišli uniformy dievčat hrozne rajcovné?). Veľké plus majú u mňa tvorcovia v tom, že nezabudli ani na tradičnú hororovú zložku v podobe T&A fanservisu (Tits&Ass). Potiaľto všetko v poriadku. Kde však drvivá väčšina amatérskych filmov začína padať na hubu, sú herci. Neberte to zle, Denisa Rőtlingová (Hanka) na niektorých záberoch vyzerá neskutočne cool, ale tým celá chvála končí. Žiadna z postáv nie je pamätihodná (niektoré sú dokonca neznesiteľné), a v momente keď niekto z nehercov začne rozprávať, ich prednes neskutočne píli uší. Zároveň je film plný drevenných dialógov, pičungu (patent pending), a hrozného bratislavského prízvuku, ktorý dokonale kazí ilúzu predrevolučných čias. Situáciu sa nepodarilo zachrániť ani v postsynchrónoch (bolo by to možné vylepšiť najatím profi dábérov?) Celá story je správne šialená, a graduje do fantastického záveru, avšak prostredná časť filmu sa značne vlečie a po úvodných mordách sa zvrháva do chodenia po triedach a hladania nejakého kľúča od kabinetu. Časť mňa si praje, aby sa filmári úplne utrhli z reťaze, a vhupsli do toho ako sa hovorí "po hlave". Len si predstavte, aké šialenosti by mohli vzniknúť, ak by tvorcovia obsadili Táňu Pauhofovú ako expertku cez sečné zbrane a Hviezdoslavov kubín, Tomáša Maštalíra ako beznohého telocvikára a bývalého držiteľa medaile v gymnastike, alebo vytovrením postavy výmenného študenta z NDR, ktorý využije situáciu a začne experimentovať s tvorbou zlúčenia socialistických a nazi zombies - ale to som si už asi vysnil úplne iný film. Dúfam teda, že sa chalani (a dievčatá) z Pezinka neurazia, ak ich film neohodnotím plným počtom. Etalónom pre päťhviezidčkový amatérsky film je totiž u mňa NIČ NEKRVÁCA VEČNE (2003) od chalanov z Metafora Films, ktorý u mňa vzbudili väčší dojem lásky k filmu a invenčnej amatérskej filmárčine. PS: Dík za výborný gag s veľkou prestávkou, veľmi chytrý odkaz na Romerov Dawn of the Dead! ()