Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

!!! KOMUNISTI BYLI A JSOU SVINĚ !!! NEZAPOMÍNEJME !!! Osud paní Marty Kubišové je další z obrovských obžalob zrůdného komunistického režimu. Jsem přesvědčen, že i když ona svůj úděl dle svých vlastních slov nenesla až tak tragicky, národ díky těm 21 letům přišel o úžasnou umělkyni. Fero Fenič mi to vzal z úst. Marta byla na konci šedesátek neskutečně krásná ženská s tajemnou jiskrou v oku a se zatraceně dobrým hlasem... Kde dnes mohla být nebýt malosti soudruhů z ÚV? Kolik jsme mohli mít krásných písní, věřím, že by zastínila i ,,rodinné stříbro'' Káju... I přes to přeze všechno co ji ti sráči udělali (včetně nasazení na ni vlastního manžela!!!!) tím prošla s noblesou a důstojností dámy. Jsem si jist, že to ti sráči z STB zatraceně dobře věděli a že je to pěkně sr... Je dobře, že tento dokument vznikl, je to důstojná pocta jedné odvážné ženě, která si ,,stoupla na barikádu a držela prapor'' ---- No a já si jdu hned něco od ní pustit. Mým favoritem je Balada o kornetovi a dívce.... * * * * *(17.11.2014)

• nascendi

Marta Kubišová je iba o štyri roky staršia odo mňa, takže som jej raketový vzostup sledoval v priamom prenose, jej pesničiek som sa nevedel nasýtiť a to, čo s ňou režimisti vykonali mi dodnes bráni sa na ľudí tvrdiacich: "Za socializmu bolo lepšie" pozerať ako na duševne zdravých. Nikto nedokáže extrapolovať kam by sa uberala jej kariéra, ak by nebola tak zlovoľne ukončená. Dokument Olgy Sommerovej však hodnotím relatívne nízko (oproti hodnoteniu samotnej Marty) najmä preto, že Marte skôr poškodil, než pomohol. Jej návrat v roku 1989 považujem za veľmi smutnú záležitosť. Jej individuálny, hrdý a nezlomný postoj bol zneužitý novými kariéristami, pokračovanie speváckej kariéry bolo po dvadsiatich rokoch pomerne rozpačité a časté zábery na starú, unavenú a depresívnu ženu nesvedčia o odbornosti pani Sommerovej. Aký to rozdiel mezi týmto filmom a filmom Proudy lásku odnesou (napriek odlišnosti žánrov). Hypotéza, že za Martiným odstránením z verejného života boli papalášske paničky je pre mňa vierohodná a ukazuje, aké zanedbateľné pohnútky vedú v totalitných režimoch k vážnym konzekvenciám.(21.8.2015)

Velmi příjemný dvojhlas s Anetou Langerovou.(17.11.2014)

Prvoplánovitá a tolik populární obžaloba socialismu se nekonala a to je dobře. Místo toho jsem viděl poměrně zajímavý dokument o skvělé ženě, která se nenechala semlít dobou a stála si za svým. Naprosto mne dostal její povzdech, že 45 let slibuje lidu, že se k němu vrátí vláda a ono pořád nic. To je v dnešní době hodně odvážné a já jen doufám, že ji nepotká polistopadový osud podobně kázajícího Karla Kryla - http://www.karelkryl.cz/s146-zeme-lhostejnost.html(2.12.2014)

Žena krásná vzhledem i charakterem, obdařená navíc i nádherným hlasem si takovýto dokument, bilancující všechny důležité úseky jejího nelehkého života určitě zasloužila. Jsem ráda, že se toho projektu ujala Olga Sommerová, které se stejně jako u další slavné protirežimní rebelky, Věry Čáslavské, v loni uvedeném dokumentu Věra 68, podařilo vyhmátnout a předat divákům znalým i neznalým životů obou statečných žen to podstatné a důležité přitažlivou fomou. Jak je ovšem smutné, že lidé už opět potřebují vyjádřit nesouhlas s režimem současným a opět vstávají za zvuků Modlitby pro Martu ze sedadel, jak poznamenává sama paní Kubišová v závěru filmu.(18.7.2014)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na 49. filmovém festivalu v Karlových Varech, kde získal Cenu diváků, což je pro dokument neobvyklé. (Terva)

• - K získání prostředků na dokončení filmu se producenti rozhodli získat peníze pomocí tzv. crowdfundingu. To znamená, že se peníze snaží nasbírat po menších či větších částkách výměnou za podepsané CD, pozvánku na premiéru nebo uvedení v titulcích filmu. Peníze, které tvůrci vybrali, by chtěli použít na úhradu archivních záběrů a archivní hudby, bez nichž nebylo možné tento film natočit. (Zdroj: a-company.cz) (VášaVF)