Magický hlas rebelky

(festivalový název)

Magický hlas rebelky

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Marty si vážím za její postoje, mám ji rád za její hlas a za to, že zůstala normálně svá, bez hvězdných manýrů. Mám na ni osobní vzpomínku z 89., kdy zpívala nám všem. Mám ještě dřívější vzpomínku na jejího otce Jana Kubiše Římana, ke kterému jsem jako kluk chodil do ordinace. Takže asi ty hvězdy patří víc jí a také trochu dokumentu. Viděno v rámci Challenge Tour 2015.(14.4.2015)

Paní Marto, nejen že jste byla krásná kdysi zamlada, Vy jste krásná dodnes - na těle i na duši! Smekám.(18.11.2014)

Marta Kubišová je iba o štyri roky staršia odo mňa, takže som jej raketový vzostup sledoval v priamom prenose, jej pesničiek som sa nevedel nasýtiť a to, čo s ňou režimisti vykonali mi dodnes bráni sa na ľudí tvrdiacich: "Za socializmu bolo lepšie" pozerať ako na duševne zdravých. Nikto nedokáže extrapolovať kam by sa uberala jej kariéra, ak by nebola tak zlovoľne ukončená. Dokument Olgy Sommerovej však hodnotím relatívne nízko (oproti hodnoteniu samotnej Marty) najmä preto, že Marte skôr poškodil, než pomohol. Jej návrat v roku 1989 považujem za veľmi smutnú záležitosť. Jej individuálny, hrdý a nezlomný postoj bol zneužitý novými kariéristami, pokračovanie speváckej kariéry bolo po dvadsiatich rokoch pomerne rozpačité a časté zábery na starú, unavenú a depresívnu ženu nesvedčia o odbornosti pani Sommerovej. Aký to rozdiel mezi týmto filmom a filmom Proudy lásku odnesou (napriek odlišnosti žánrov). Hypotéza, že za Martiným odstránením z verejného života boli papalášske paničky je pre mňa vierohodná a ukazuje, aké zanedbateľné pohnútky vedú v totalitných režimoch k vážnym konzekvenciám.(21.8.2015)

Pred rokmi som na pôjde u starého tata, pri prehrabávaní sa starými časopismi, učinil objav z najväčších: číslo časopisu Mladý svět z konca 60. rokov s dvoj-portrétom Gotta a Kubišovej na obálke (zjaví sa i v dokumente). Káju som poznal, ten bol všade. O Kubišovej v 80. rokoch nebolo však v médiach ani vidu ani slychu. Rádio Slobodná Európa hudobne pokrývali Krylove hodinovky, kde hovoril o sebe a hral seba, občas pieseň kamoša. Ostalo pýtanie sa po príbuzných. Každý ju dobre poznal. Vedeli, že kvôli nesúhlasu s inváziou Varšavskej zmluvy v 1968 do ČSSR nesmie spievať. Po prevrate v 89. sa chýbajúce miesta príbehu doplnili reedíciou platne, rozhovormi a tak. Režisérka poskladala príbeh do farbistej mozaiky, plnej postrehov, úryvkov zo skvelých starých klipov, spomienok dcéry, pamätníkov, publicistov, spoluhráčov. Obohatené o info druhom exmanželovi, ako agentovi štátnej bezpečnosti nasadenom na manželku. Ako si asi takýto zmrd pripravuje pokec so ženou? Pomáha riadiaci dôstojník? Potešila pohľadnica od Bardotky, tiež veľkej priateľky zvierat. Kubiška si body navyše pripísala trefnými poznámkami, úprimnosťou a cigaretovou náruživosťou. K otázke Madsbendera: koncert MK som navštívil dvakrát. Žiadna politika v tom nebola. Jej hlas dostal po rokoch prestávky zabrať, ale na koncertoch znel stále magicky.(20.2.2015)

Žena krásná vzhledem i charakterem, obdařená navíc i nádherným hlasem si takovýto dokument, bilancující všechny důležité úseky jejího nelehkého života určitě zasloužila. Jsem ráda, že se toho projektu ujala Olga Sommerová, které se stejně jako u další slavné protirežimní rebelky, Věry Čáslavské, v loni uvedeném dokumentu Věra 68, podařilo vyhmátnout a předat divákům znalým i neznalým životů obou statečných žen to podstatné a důležité přitažlivou fomou. Jak je ovšem smutné, že lidé už opět potřebují vyjádřit nesouhlas s režimem současným a opět vstávají za zvuků Modlitby pro Martu ze sedadel, jak poznamenává sama paní Kubišová v závěru filmu.(18.7.2014)