Poslední nás zachrání

Posledná nás zachráni

(festivalový název)

Komedie / Horor

USA, 2015, 88 min

Neskutočná kravina! Ale je to možné vyčítať filmu, ktorý je zámernou kravinou, ktorá si uťahuje, no zároveň vzdáva hold slasherom z osemdesiatich rokov? Len ťažko! The Final Girls si jednoducho berú na paškál všetky prihlúple pravidlá tohto subžánru (kto sexuje alebo ukáže kozy umrie, panna musí prežiť do záverečných titulkov) a hravým meta spôsobom, keď sa postavy z dneška dostanú do filmu, sa s nimi pohráva. Nie je to síce komédia pri ktorej by sa divák smial na plné hrdlo, popravde vtípky vychádzajú iba tak z polovice, ale pre tých – výhradne hororových fanúšikoch - ktorí vyrástli na všetkých Halloweenoch, Piatkoch Trinásteho (hlavý záporák je Jasonom jednoznačne inšpirovaný) a iných B-éčkových vyvražďovačkách svojím spôsobom neskutočné zábavné a nápadité parodovanie ich pravidiel. Pri takých scénach ako slow motion, flashback alebo záverečné titulky som mal neustále úsmev na tvári, nehovoriac o záverečnej scéne v nemocnici, ktorá akoby vypadla zo všetkých tých slasherových sequelov (ako prvý určite napadne Halloween 2). Navyše je to veľmi štýlovo natočené, s výbornou kamerou, sympatickým obsadením a i ten zámerne farebný vizuál sa k tomu výborne hodí. Plus vo filme bez problémov funguje aj tá línia matka versus dcéra, ktorá napodiv nepôsobí tak debilne ako sa na prvý pohľad javí. Kto toho nemá z daného slasher subžánru veľmi nepozerané, hlavne z osemdesiatkovej tvorby, tomu pravdepodobne prídu The Final Girls iba trápne. Oni sú však zámerne trápne a vo výsledku je to celkom fajn meta horor/komédia, ktorý/á pohladí srdce nejedného hororového fanúšika. Ja som sa počas filmu síce vyslovene nesmial, ale po celý čas veľmi príjemne bavil tým pohrávaním si s pravidlami a tou meta zložkou, takže nevidím dôvod byť prehnane prísny. CELKOVO: 3,5* (7/10)(6.11.2015)

• *CARNIFEX*

Po troch rokoch od tragickej autonehody, kedy prišla mladá Max o svoju matku, prichádza spolu s priateľmi do kina, aby si spoločne odsledovaním hororu "Camp Bloodbath" pripomenuli jej pamiatku. V uvedenom slashery z 80' rokov totiž hrala jednu z hlavných úloh. Všetko prebieha podľa plánu až do momentu kedy nečakane vypukne požiar po ktorom sa skupinka mladých ocitá v dianí samotného snímku. Max tak dostáva skvelú príležitosť opätovne stretnúť milovanú matku. Ako to už ale býva zvykom, s plusmi prichádzajú aj mínusy. Netreba totiž zabúdať na poslednú postavu, ktorá hrá v tomto horore "prvé husle" - Billyho Murphyho a jeho mačetu! Slasher bez gore a krvi (a cicikov) ??? To je ako piť kakao bez čokoládových koláčikov. Verte alebo nie, ale z tohto pohľadu sa nedočkáte ničoho. Jedine čo vás tak prekvapí je "strih" či odvrátenie kamery. Najsilnejšou stránkou tohto "vraj" hororu je humor zakladajúci si na trápnote či absurdných situáciách kedy jedna partia vie, druhá netuší ani hovno. Napodiv nijak mimoriadne mi to pre tento krát nevadilo, takže som si aspoň z tejto stránky "Final Girls" celom "užil". Respektíve, až tak sa nenudil. Toto ale definitívne nie je pocta hororom z 80', ale paródia (to nemyslím v zlom), takže opatrne s nárokmi či očakávaniami. K maske záporáka sa nebudem ani vyjadrovať. To čo mu dali na gebuľu?! - 45%.(13.10.2015)

Trošku mě to zklamalo, už jen proto že plno mých oblíbených uživatelů dala filmu 4*. Ale popořadě film je poměrně originální, sice už jsme tu měly minimálně 4 takové filmy(co si vzpomenu vynikající Pleasentville, slasher Hills run red, Midnight movie nebo Poslední akční hrdina) ale pořád to není tak vyčpělé téma. Parta poburťáků se vydá na film a nakonec se do filmu dostanou. První problém je že herci i když poměrně sympatičtí mají hrát puberťáky ale tady až bije do očí že jsou mnohem starší. Nicméně první polovina je geniální a nedělá slasheru ostudu. Film nejvíce paroduje Pátek 13, a jde mu to fakt skvěle, navíc scéna alias flashback byla parádní a to překročení "summer" jsem chcípal. Nicméně od druhé půlky se film poměrně táhne a díky konci mi film nedával moc smysl, zachránily je před požrem že byly najednou všici živý? Nebo pokračovaly ve filmu což je taky blbost, když v prvním díle umřely. Vraždy....Vraždy jsou bohužel dost nudné a neoriginální, vím že nešlo ve filmu o gore ale vraždy byly prostě nezajímavé. The Final girls není špatný film a dokáže pobavit ale bohužel je tu plno věcí co film kazí a to hlavně druhá půlka filmu. 65%.(6.5.2016)

• Hwaelos

Velké zklamání. Pořádně přitlačit na mačetu a mohla z toho být legenda (něco jako okázale komediálnější verze Cabin in the Woods). Trailer shrnuje ty nejlepší nápady, které ve filmu jsou - a bohužel zůstanou nevytěžené (víc meta!). Potitulkové sekvence jsou pohříchu zábavnější, než film samotný.(19.11.2015)

Slasher na prelome 70. a 80. rokov redefinoval hororový žáner natoľko, aby sa z neho stala v ôsmej dekáde najpopulárnejšia odnož strašidelných príbehov pre násťročných + - ). A práve THE FINAL GIRLS je ( doslovná ) pocta jednému z najúspešnejších a najlepších subžánrov v histórii, obohatená dramatickejším rozmerom ( možno aj slza ) a síce humorne vzatá, ale nadovšetko zábavná a dojímavá ( pravdepodobne len pre priaznivcov slasherovského kultu a to nehovorím o finálnom fightu, ktorý je v rámci žánru unikátom ). A čo zabránilo snímku k maximálnemu hodnoteniu? PG - 13. Ale čo, SHE GOT BETTY DAVIS EYES!!!(2.11.2015)