Dehet a peří (festivalový název)

• Francie

Du goudron et des plumes

Patchwork Family

(festivalový název)

Komedie

Francie, 2014, 92 min

• Marigold

Mizerně napsaná a neobratně zaranžovaná bakalářská historka. Donutil level.(7.7.2014)

Příjemná romantická komedie s úžasnou vedlejší depresivní postavou. (Kviff 2014)(6.7.2014)

[49. MFF KV 2014](20.7.2014)

• Pluhy

Pascal Rabate a jeho druhý pokus mě pobavit. Jeho první groteska Prázdniny u moře, mi přišla jako hloupoučká lidová groteska, která je dobrá leda pro pobavení stařečků v pečovateláku. Jeho nová komedie Dehet a peří jí ale ještě překonala. Moje babička by se možná u té francouzské romantiky a neskutečně vtipných dialogů počůrala smíchy, já jsem ale myšlenkami posouval ručičky ciferníku na hodinkách a krátil čas vyndaváním ospalek z očí.(7.7.2014)

Pascal Rabaté ukazuje rozpad tradiční francouzské společnosti i kvůli ekonomické krizi a s tím související pocity deprese či osamění. Východisko a motivaci ke změně nakonec nabízí hlavnímu hrdinovi podobně zasažená duše. Režisér Rabaté, který se dlouhodobě věnuje i komiksu, nápaditě odlehčuje ústřední téma spoustou anekdot a vizuálním zdůrazněním poetiky předměstí. Zdařilý výsledek podtrhují kvalitní herecké výkony obou hlavních představitelů, jejichž výrazová křehkost je pro správné vyznění snímku klíčová. Tři hvězdičky.(6.7.2014)

• - Film se natáčel ve francouzském městě Tours a v přilehlém okolí. (hous.enka)