Korida lásky

Japonsko / Francie, 1976, 105 min

Nagisa Óšima

Nagisa Óšima

Anatole Dauman

Na jednu stranu zajímavý experiment (může být umění pornografické, resp. porno umělecké), na druhou nuda a ke konci dokonce bolest vydržet všechna utrpení, kterými se hlavní postavy "baví". Jako detailní (nebo spíš DETAILNÍ) studie sexuální posedlosti vedoucí k totální destrukci osobnosti je to úspěch, ale otázka spíš zní: PROČ SE NA TO MÁM DÍVAT?(30.1.2006)

Tenhle film je především o neukojené a neukojitelné sexuální touze, z níž stane se zničující vášeň a posedlost, vedoucí až k sebedestrukci a zmaru... Zajímavé a velmi netradiční dílko pro dospělé a poučené, kteří sami nemají problém se sexualitou a tím jsou i schopni bez předsudků přijmout takovýto neobvyklý příběh (film vychází ze skutečné události!) a odlišit tento film od běžné i extrémní pornografické produkce. I šokující scény zde nejsou nijak samoúčelné, dokreslují jen bizarnost fatálního vztahu hlavních hrdinů. Film, zasluhující si pro své citlivé ztvárnění možných (byť patologických) forem lidské sexuality nepochybně a s tolerancí nejvyšší hodnocení!(18.3.2006)

Tenhle eroťák má tu výhodu, že sám o sobě je i vcelku dobrým filmem. Zatímco ostatní dobové snímky tohoto tématu, a nejen ty soudobé, trpí přihloupými scénáři, neboť tvůrcům jde ve skutečnosti jen o ukázání pohlavního aktu, i zde je to hlavní věc, nicméně ne na úkor příběhu.(11.5.2009)

• stub

Původně jsem toto dílko ani nechtěl hodnotit, ale asi to jednou přijít muselo. Jde o nejlepší a nejobsažnější snímek s explicitním zobrazením sexu v dějinách? Patrně ano. Potíž není ani tak v tom, že (přes můj pozitivní vztah k nahotě i erotice) mě pornografie jako taková poměrně irituje, jako spíš v její nadbytečnosti - samoúčelnost některých scén je do očí bijící a byť se takto filmu dostalo masivní pozornosti, jeho kvalitě je to spíše ke škodě, než k užitku. Přesto jde o poměrně kvalitní snímek, na svou dobu neotřelým způsobem nahlížející na své téma i sexualitu obecně.(20.7.2009)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(15.2.2009)

• - Film byl zpracován ve Francii a oficiálně byl francouzským, díky čemuž se v Japonsku mohl promítat. Přesto byly některé jeho části zcensurovány a Nagisa Ôshima byl kvůli němu souzen. (JoranProvenzano)

• - Promítání filmu bylo až do roku 1991 zakázáno ve všech částech Kanady kromě Québecu, v Pobřežní provincii dokonce i poté. (JoranProvenzano)

• - Ve Velké Británii nejdříve Britská rada filmových censorů film doporučila promítat pouze v soukromých filmových klubech, aby do něj nemusela zasahovat, ale až po rozšíření právních nařízeních známých jako „Obscene Publications Act“ na filmy roku 1977. Později určila jeho přístupnost jen pro starší osmnácti let, nechala v něm všechny záběry, ale nařídila pozměnění záběru s prepubertálním chlapcem, který za trest vytahuje svůj penis, a to tak, že scéna byla přiblížena, takže byl vidět pouze chlapcův výraz. Od tohoto bylo upuštěno roku 2011. (JoranProvenzano)